Контакт

Свет

Кина ги осуди новите санкции на САД

Објавено пред

Кина денес ги осуди новите санкции наметнати од страна на САД врз кинеските фирми и поединци кои ги обвинува дека увезуваат нафта од Иран, што претставува повреда на санкциите наметнати од Вашингтон врз Техеран.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Генг Шуанг, на прес-конференција рече дека соработката на Кина со Иран е легитимна и легална, пренесува „Ројтерс“.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео, кој ја објави одлуката синоќа во Њујорк, каде што присуствуваше на седницата на Генералното собрание на ООН, рече дека Соединетите Држави ги предупредувале Кина и другите земји дека ќе санкционираат какво било прекршување на санкциите против Иран.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Почина ѕвездата од „Љубовна приказна“, Рајан О’Нил

Објавено пред

Холивудскиот актер Рајан О’Нил почина на 82-годишна возраст.

dobivaj vesti na viber

Неговиот син Патрик ја сподели тажната вест на социјалните мрежи.

„Ова е најтешкото нешто што некогаш сум морал да го кажам, но одиме понатаму“, напиша тој.

О’Нил беше најпознат по неговите филмови од 1970-тите, вклучувајќи го и „Месечина од хартија“, во кој глумеше со неговата ќерка Тејтум О’Нил.

Рајан беше номиниран за Оскар во 1970 година за најдобар актер за неговиот блокбастер филм „Љубовна приказна“ со Али Мекгроу.

Рајан беше познат и по неговата висока врска со актерката од „Чарлиевите ангели“, Фара Фосет, која траеше со децении, но тие никогаш не се венчаат.

Прикажи повеќе...

Свет

Пропадна спасувачката операција за ослободување на израелските заложници

Објавено пред

Во израелски напад врз јужниот град Кан Јунис загинаа шест лица, додека пет други загинаа во одделен напад во Рафах, соопшти Министерството за здравство на Хамас.

dobivaj vesti na viber

Последната бројка на загинати во Газа е 17.487 луѓе, главно жени и деца.

Во меѓувреме, израелската армија соопшти дека двајца војници се тешко ранети во неуспешниот обид да ги ослободат израелските заложници држени во Газа.

Војската синоќа соопшти дека убила бројни милитанти во операцијата во текот на ноќта, но не успеала да спаси ниту еден заложник.

„Силите извршија рација на локација на Хамас и ги елиминираа терористите кои учествуваа во киднапирањето и држењето на заложниците“, се вели во соопштението на ИДФ.

„Во оваа операција не беа спасени заложници“.

Претходно Хамас соопшти дека неговите борци го запреле обидот за спасување и се судриле со израелските специјални сили.

Таа тврди дека израелски војник кој бил држен како заложник бил убиен од израелски воздушен оган наменет за заштита на силите што се повлекувале.

Се верува дека Хамас држи околу 137 заложници кои беа заробени во нападот на 7 октомври.

Прикажи повеќе...

Свет

Остри осуди против одлуката на САД да ја блокираат резолуцијата со која се бара итен прекин на огнот

Објавено пред

Ањес Каламар, генералниот секретар на Амнести интернешенел, рече дека одлуката на САД да стави вето на резолуцијата е „морално неодбранлива“.

dobivaj vesti na viber

Каламар рече: „со ставањето вето на оваа резолуција, САД покажаа бесчувствително непочитување на страдањето на цивилите соочени со неверојатен биланс на жртви, големо уништување и невидена хуманитарна катастрофа што се случува во окупираниот Појас Газа.

САД дрско го искористија и го вооружија своето вето за да го вооружат Советот за безбедност на ОН, дополнително поткопувајќи го нивниот кредибилитет и способност да го исполни својот мандат за одржување на меѓународниот мир и безбедност.

Не може да има оправдување за продолжување на блокирањето на значајните активности на Советот за безбедност на ОН за запирање на масовното цивилно крвопролевање. Употребата на ветото е морално неодбранлива и е занемарување на должноста на САД да ги спречат злосторствата и да го почитуваат меѓународното право.

Покрај блокирањето на усвојувањето на примирјето што ќе стави крај на масовното хуманитарно страдање во Газа, ќе помогне за враќање на заложниците и ќе ја смири тензијата што се зголемува во регионот, САД продолжуваат да пренесуваат муниција произведена од САД на владата на Израел што придонесува за десеткување на цели семејства.

Како единствена држава која стави вето, јасно е дека САД се изолирани од поголемиот дел од светот и голем дел од сопственото население. Тоа покажува целосно отсуство на глобално лидерство и не разбирање на историското значење на моментот“.

САД беа единствената членка на Советот за безбедност што гласаше против нацрт-резолуцијата, додека Велика Британија беше воздржана.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Спасовски и власта имаат одговорност за трагедијата, вели ВМРО-ДПМНЕ

Спасовски и власта замижувајќи пред поведението на Палевски, создадоа монструозен лик кој се товари за две свирепи убиства, на велешанецот...

Македонија13 часа

Ќе ја извршувам функцијата со должна почит и одговорност, рече Џафери кој ќе седне на премиерската фотелја 100 дена пред избори

Претседателот на Собранието од редовите на ДУИ, Талат Џафери, се огласи во јавноста откако партијата му ја даде довербата да...

Македонија17 часа

Талат Џафери ќе биде технички премиер до изборите

Демократската унија за интеграција (ДУИ) на партискиот состанок одлучи актуелниот претседател на Собранието, Талат Џафери, да биде човекот кој ќе...

Свет17 часа

Прво сведочење на „девојката со црвена марама“ од фестивалот во Израел: „Понекогаш се чувствувам виновна што преживеав“

„Ми беше чудно што фестивалот беше организиран толку блиску до границата со Газа, но заклучив дека организаторите ќе кажат ако...

Македонија19 часа

Рускоска: Случајот со убиствата не смее да добие политичка конотација

Поранешната обвинителка и шефица на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција,  Вилма Русковска смета дека случајот со...

Свет20 часа

Путин повторно ќе се кандидира за претседател

Изборите во Русија ќе се одржат на 17 март 2024 година, а Владимир Путин ја објави својата кандидатура за уште...

Топ20 часа

Најдено телото на велешанецот кој беше пријавен за изчезнат – загинал во сообраќајка, автомобилот излетал од патот

Најдено е телото на 59-годишниот маж од Велес, за кого вчера медиумите јавија дека бил пријавен за исчезнат. Според информациите...

Македонија21 час

Поднесена е кривична пријава за возачот кој го пренесе Палевски од Белград до Турција

Полицијата поднесе кривична пријава по брза постапка против возачот кој го пренесе Љупчо Палевски од Белград до Турција поради случајот...

Регион1 ден

Грција и Турција подготвени темелно да ги обноват односите: „Ајде да разговараме гледајќи ја чашата полуполна“

Атина и Анкара вртат нова страница во односите и потпишаа декларација за билатерална соработка. „Ајде да разговараме гледајќи ја чашата...

Свет1 ден

Синот на израелски министер е убиен во Газа, се борел во тунелите

Синот на поранешниот командант на израелската армија Гади Ајзензот, кој моментално служи како министер во воената влада, е убиен во...

Македонија1 ден

Учениците се чувствуваат небезбедни, да се внимава на менталното здравје во училиштата, апелира Сојузот на средношколците

Сојузот на средношколци упатува најдлабоко сочуство до блиските на жртвите од последната трагедија, поради грабнувањето и убиството на ученичката Вања...

Македонија2 дена

Земјата се соочува со епидемија од корупција, црната листа ќе се проширува, најави Агелер

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но...

Македонија2 дена

Со возило на фирма струмичанецот му помогнал на Палевски и го пренел преку Турција, обвинителството нареди истрага за возачот

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело...

Македонија2 дена

Анѓушев: Малта не треба да има почесен конзул со сенка врз неговото име, колку и да е таа неоправдана

Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото...

Македонија2 дена

Мајката на Вања: Сè уште не можам да разберам зошто моето девојче е сега во гроб

Не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мира и разговаравме само...

Македонија2 дена

Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Политиканството во вакви случаи на убиства, уште еднаш ги убива жртвите и тоа не е добро. Ова го изјави министерот...

Македонија2 дена

Лога за екстрадицијата на Палевски: За релативно кратко време очекувам да биде меѓу нас и да докажува што се случило

Барањето за екстрадиција на Љупчо Пелвски- Палчо, осомничен дека е организатор и извршител на убиствата на 14 – годишната Вања...

Македонија2 дена

Спасовски: Адвокатот на Палевски се’ уште е на распит во полиција

Васко Стојков – адвокатотот на осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски, се’ уште е на распит во полициската станица. Министерот...

Македонија2 дена

Кривична ќе има и за возачот кој го носел Палевски до Турција

Возачот кој го превезуваше осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски,  во Турција и кој беше приведен на влез во земјава...

Македонија2 дена

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради сторена тешка дисциплинска повреда

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна...