Контакт

Свет

Кина го смени офицерот за врски во Хонгконг

Објавено пред

Кина го смени директорот на канцеларијата за врски во Хонгконг, Ванг Џимин и го назначи Луо Хуининг за свој највисок политички функционер на таа територија.

Ванг беше офицер за врска од 2017 година, а до ноември новонаименуваниот Луо Хунинг беше највисок функционер на Комунистичката партија во провинцијата Шанси.

Во соопштението на кинеското Министерство за човечки ресурси не се наведува причината за разрешувањето.

Европа

Унгарија купува тенкови и хаубици во вредност од половина милијарда евра

Објавено пред

Унгарија годинава ќе продолжи со обемната програма за модернизација на своите вооружени сили, при што ќе набави 44 тенкови и 24 самоодни хаубици од Германија, во вредност од околу половина милијарда евра.

Според порталот „Балканска безбедносна мрежа“ (www.balkansec.net), програмата предвидува набавка на 44 тенкови Леопард 2А7 и 24 самоодни хаубици PzH-2000 од Германија.

Во истиот пакет Будимпешта добива 12 половни тенкови за обука Леопард 2 и 13 логистички возила.

Испораката се очекува да започне следната година, а да заврши во 2025 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Руските региони ја затворија границата со Кина, во Москва воведена контрола на хотелите

Објавено пред

Руските региони кои граничат со Кина воведуваат дополнителни безбедносни мерки за да го избегнат ширењето на новиот вид коронавирус, пренесува ТАСС, повикувајќи се на регионални власти.

Повеќето гранични премини на рускиот Далечен Исток се привремено затворени на 24 јануари поради кинеската Нова година, и иако требаше да се отворат граничните премини на 30 јануари, паузата ќе трае до 1 февруари, во договор со кинеската влада.

Официјални лица привремено го отворија преминот за 194 руски туристи, 17 кинески државјани со дозвола за престој во Русија и двајца етиопски државјани кои се вратиле од Кина во Благовјешченск, Русија.

Во моментов функционираат само железничките гранични премини во рускиот Поморски Регион, соопшти Царинската служба за ТАСС.

Во исто време, хотелите и туристичките места во Москва се ставени под специјална контрола поради епидемијата на коронавирусот во Кина, напиша во својата објава градоначалникот на Москва,Сергеј Собјанин.

Руската амбасада во Кина ги повика руските државјани да останат мирни среде ширењето на епидемиите, се вели во соопштението од таа мисија на нејзината веб-страница.

Во соопштението се вели дека амбасадата е во близок контакт со надлежните кинески агенции на национално и локално ниво.

Руските дипломати ветија дека ќе ги известат Русите во случај да добијат нови информации во врска со ситуацијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Шефот на СЗО е против евакуација на странците од Кина

Објавено пред

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Абхан Гебрејесус, денеска изјави дека е уверен во способноста на Кина да го сузбие ширењето на коронавирусот, кој досега одзеде 106 животи.

Тој порача дека смета оти би требало да се евакуираат странците од таа земја, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи.

За време на состанокот со државниот советник Ванг Џием во Пекинг, генералниот директор на СЗО рекол дека ги одобрува мерките на владата за спречување на епидемијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија53 минути

(Видео) Возачот на „Дурмо турс“ не спиел, но нешто друго го деконцентрирало

На денешното рочиште за автобуската несреќа кај Ласкарци имаше вкрстено испрашување на вештакот Драган Аксентиев. „Возачот презел дејство, но немал...

Македонија1 час

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ2 часа

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура2 часа

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет3 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет4 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет4 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет4 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија18 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ20 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија20 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија22 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија23 часа

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија24 часа

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија24 часа

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија24 часа

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија24 часа

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет1 ден

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија1 ден

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Досие