Контакт

Европа

Кина гради радарски систем со најдолг дострел за планетарна одбрана

Објавено пред

Кина почна со изградба на нов објект за активно набљудување во длабоката вселена со висока дефиниција за зајакнување на планетарната одбрана, се вели во извештајот на кинескиот „Глобал тајмс“.

dobivaj vesti na viber

Официјалните лица и научниците од земјата велат дека тоа ќе помогне да се заштити човештвото од вселенските карпи, заедно со други слични програми, како мисијата ДАРТ на НАСА.

Објектот, дизајниран да детектира астероиди блиску до Земјата, кои би можеле да бидат закана за човештвото, ќе биде изграден во југозападната општина Чонгкинг во земјата. Го носи кодното име China Fuyan.

Наводно, опсерваторијата ќе има повеќе од 20 антени, од кои секоја ќе биде со дијаметар од 25 до 30 метри. Тие истовремено ќе работат на набљудување астероиди со висока дефиниција на 150 милиони километри од Земјата. Според „Глобал тајмс“, ова ќе го направи најдалекосежниот радарски систем во светот.

Во изјава за „Глобал тајмс“, Лонг Тенг, претседател на Технолошкиот институт во Пекинг, рече дека изградбата на кинескиот објект ќе ги зајакне одбранбените способности на земјата блиску до Земјата и способноста за откривање на вселената и ќе ѝ помогне да ги проучува потенцијалните населиви егзопланети и астероиди.

Кина во април објави дека ќе изгради систем за следење и одбрана на астероиди блиску до Земјата за да ги заштити Земјата и човечката раса. Ќе биде поставен систем за предупредување на теренот и во вселената. Ова ќе помогне да се откријат сите астероиди што може да претставуваат закана за вселенските активности, како и за населените области на Земјата. Кина исто така работи на развој на систем за пренасочување астероиди сличен на мисијата на НАСА за двоен тест за пренасочување астероиди (ДАРТ), која беше лансирана во ноември 2021 година.

Кинеската вселенска агенција стана нагласена во последните години бидејќи има цел да биде водечка вселенска сила во светот. Вселенската агенција на земјата, Кинеската национална вселенска администрација (CNSA), ги обезбеди првите докази за вода на површината на Месечината претходно оваа година. Неодамна исто така објави дека развива нуклеарен реактор за Месечината за кој тврди дека е сто пати помоќен од сличниот модел на НАСА во развој, пишуваат специјализираните медиуми.

Европа

(Видео) Експлозија во близина на аеродромот Хитроу во Англија

Објавено пред

Силна експлозија одекна околу 17 часот по локално време во близина на аеродромот Хитроу во Англија.

dobivaj vesti na viber

По експлозијата, чија причина не е пожар, недалеку од аеродромот избувна силен пожар, а на терен се повеќе од 70 пожарникари, јавуваат британските медиуми.

Патниците на авионот што требаше да слета во Хитроу набргу по експлозијата објавија снимка од густиот чад што се издига над градот.

Медиумите јавуваат дека горат дрвја, ниска вегетација, наводно дури и неколку згради, но засега нема официјални информации.

Пожарникарите соопштија дека извадиле плински канистри кои биле во близина, за да не дојде до нова експлозија.

Во овој момент не се знае што ја предизвикало експлозијата, ниту дали има жртви,пренесе Телеграф.рс.

Прикажи повеќе...

Европа

Финскиот претседател: Европа ќе се соочи со економски колапс поради конфликтот во Украина

Објавено пред

Европа ќе се соочи со економски пад поради конфликтот во Украина, изјави денеска финскиот претседател Саули Ниинисто.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за финскиот дневен весник „Maseudun Tulevaisus“, тој рече дека луѓето во Финска и другите земји од ЕУ ќе мора да се помират со фактот дека економијата нема да расте од година во година, пренесе ТАСС.

Според Нинисто, тоа може да има негативно влијание врз единството на Европа, бидејќи развојот нагло запира и се зголемува бројот на предизвици.

Прикажи повеќе...

Европа

Политичар од Австрија ја напуштил партијата и се обидел да се самоубие

Објавено пред

Поранешниот член на Партијата на слободата на Австрија (ФПО) Ханс-Јерг Јеневајн, кој ја напушти партијата пред само неколку дена, се обиде да се самоубие.

dobivaj vesti na viber

Според полицијата, Џеневејн моментално се наоѓа во виенска болница, во вештачка кома, откако во текот на ноќта се обидел да се самоубие со апчиња.

ФПО тврди дека оставил проштално писмо во кое го изразува своето разочарување од лидерот на партијата Херберт Кикл.

Џеневаин долго време важеше за еден од најблиските соработници на Кикл, кој ги извршуваше најтешките задачи.

Откако се откажа од партијата, се шпекулира дека Кикл му свртел грб.

Есента беше претресен стан во Џеневајн поради контакт со корумпирани припадници на државната безбедност.

На мобилниот телефон и лаптопот на Џеневајн биле пронајдени и различни податоци, кои покажуваат дека тој работел на дискредитација на противникот на Кикл.

Инаку, Џеневаин одржуваше контакти со екстремната десница, пренесе Блиц.рс.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа7 часа

(Видео) Експлозија во близина на аеродромот Хитроу во Англија

Силна експлозија одекна околу 17 часот по локално време во близина на аеродромот Хитроу во Англија. По експлозијата, чија причина...

Свет9 часа

Трамп: Америка повеќе никој не ја почитува, ние сме народ кој стана шега

Светската заедница ја загуби почитта кон американскиот народ и Америка, изјави Доналд Трамп. Тој исто така изрази загриженост дека другите...

Топ11 час

Повредено дете во приватна градинка во Скопје, родителот не бил информиран

На 06.08.2022 во 21.50 часот во Полициската станица Карпош, Р.Т.(38) од Скопје пријавил дека на 03.08.2022 околу 17.00 часот откако...

Македонија13 часа

Почина жената од Неготино, која беше претепана од партнерот

Почина 46-годишната жена од Неготино која беше претепна од партнерот П.Н.(51) исто од Неготино. Таа беше во кома пет дена,...

Свет14 часа

Израел прифати хуманитарен прекин на огнот, но Исламски џихад одби

Израел се согласи на хуманитарен прекин на огнот на предлог на Египет, но палестинската организација Исламски џихад ја одби понудата,...

Македонија16 часа

(Видео) Каевски: СДСМ реализира стратешки цели, ВМРО-ДПМНЕ блокира и го дели народот

Преку успешните, одговорни, државотворни политики на СДСМ, државата ги исполнува стратешките цели поставени уште на Денот на независноста. Република Северна...

Македонија17 часа

(Видео) Арсовски: Оставка од министерката Стојчевска заради цензурата на културата која се обидува да ја направи

Бисера Стојчевска трет ден ниту им се извинува на граѓаните, ниту пак има намера да си даде оставка. Ставајќи се...

Регион17 часа

Првите проблеми во истрагата: Уништен е тахнографот и не може да се прочита брзината на возење на полскиот автобус

Уништен е тахографот на полскиот автобус, кој вчера излета од автоптот А4 кај Загреб при што загинаа 12 лица, објави...

Регион17 часа

Приведена па ослободена руската новинарка Дарија Асламова

Институциите во Приштина ја ослободија притворената новинарка на „Комсомолска Правда“, Дарија Асламова, која синоќа беше однесена на Косово и Метохија,...

Свет19 часа

Зеленски: Амнести интернешнл молчи за нуклеарниот терор на руската армија

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ја обвини Амнести Интернешнл дека молчи за нуклеарниот терор на руската армија. „ За жал,...

Свет19 часа

Расте бројот на загинати во Појасот Газа, убиен еден од лидерите на Исламски џихад

Израелската армија уби еден од водачите на палестинската група Исламски џихад во Појасот Газа, соопштија денеска израелските власти. Станува збор...

Свет19 часа

Европски медиуми: Америка ја вовлекува неволната Европа во конфликт со Кина

Некои аналитичари во ЕУ сметаат дека Америка во суштина ја вовлекува Европа во конфликт со Кина против нејзината волја и...

Македонија1 ден

Димитров: Зачести употребата на терминот „северномакедонци“, мора редовно да се реагира на секоја погрешна употреба

Во последно време зачести употребата на непостоечкиот термин “северномакедонци” од страна на претставници на земји – наши пријатели, кои го...

Регион1 ден

Објавени првите резултати од увидот: Возачот изгубил контрола над автобусот од Полска

Увидот за сообраќајната несреќа во која загинаа 12 луѓе на автопатот кај Брезница, Хрватска, утврди дека возачот изгубил контрола над...

Македонија1 ден

Подољак ѝ се заблагодари на Македонија за донацијата од тенкови: Пријателот се познава во неволја

Советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак се заблагодари на донацијата што Украина ја доби од Македонија. Донацијата што Македонија ѝ...

Топ1 ден

Жена изгоре во пожар во куќа во Стар Дојран

Утрово во пожар во куќа на улицата „Маршал Тито“ во Стар Дојран, изгоре жена. Пожарот бил изгаснат од екипа на...

Регион1 ден

Ердоган откри за што се разговарал со Путин: Повторно му понудив средба со Зеленски

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека му предложил на рускиот претседател Владимир Путин да ја организира неговата средба со...

Топ2 дена

Обид за убиство на затвореник во „Идризово“, во тешка состојба е однесен во болница

Неколку минути по полноќ, обид за убиство на затвореник имало во затворот „Идризово“. Со две рани и во тешка состојба,...

Свет2 дена

Ентони Блинкен: Кина се оддалечува од мирно решавање на проблемот

Последните дејствија на Кина во Тајван се поблиску до принуда и употреба на сила отколку до практиката на мирно решавање...

Свет2 дена

Пекинг: Меѓународната заедница мора да одговори на притисокот на САД

Кинеските власти сметаат дека е неопходно меѓународната заедница да се обедини против „непромислениот“ притисок на САД и нивното мешање во...