Контакт

Свет

Кина и Ватикан ги затоплуваат односите

Објавено пред

Кина го покани Ватикан да учествува на голем меѓународен настан за хортикултура, што ќе се одржи во Пекинг на крајот од месецот, објави кинеското Министерство за надворешни работи во средата во знак на затоплување на врските.

Пекинг ги прекина дипломатските односи со Ватикан во 1951 година поради загриженост дека независна католичка црква во Кина би можела да го загрози авторитетот на владата.

Минатата година тие постигнаа историски договор за назначување бискупи во Кина, но не ги продолжија дипломатските односи.

Портпаролот на Министерството за надворешни работи, Лу Канг, изјави дека кардиналот Џанфранко Раваси, претседател на Папскиот совет за култура, ќе присуствува на релевантни активности на Меѓународната хортикултурна изложба во Пекинг, која се отвора кон крајот на април.

Лу додаде дека Кина и Ватикан напорно работат на подобрување на односите.

Раваси во вторникот им рече на новинарите во Ватикан дека нивното присуство на настанот ќе биде дополнителен чекор на патот кон постигнување дијалог и дека Ватикан ќе има павилјон на изложбата.

На отворањето на изложбата се очекува да присуствува и кинескиот претседател.

Свет

Хасан Рохани: Ние сме чувари на безбедноста на Персискиот Залив

Објавено пред

Иран беше и ќе биде чувар на безбедноста и слободната пловидба во Персискиот Залив, Ормускиот Проток и Оманското Море, рече иранскиот претседател Хасан Рохани.

Рохани ова го кажа по повод запленувањето на британскиот танкер од страна на Иранската револуционерна гарда.

Велика Британија соопшти дека сака да формира мисија предводена од Европа за следење и заштита на бродовите во таа област.

„Иран не сака да ескалација на актуелните тензии во регионот и со други земји и никогаш нема да започне војна или конфликт”, рече Рохани, а објави италијанска АНСА.

По состанокот со ирачкиот премиер Адел Абдул Махди, Рохани повика на дијалог и регионална соработка.

„Продлабочувањето на соработката меѓу официјалните Техеран и Багдад придонесува за стабилноста и безбедноста во регионот”, истакна Рохани.

Ирачкиот премиер Абдул Махди потврди дека неговата земја нема намера да биде дел од какви било санкции против Иран.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Турција запленети 271 милион лажни американски долари

Објавено пред

 

Турските власти запленија околу 271 милион лажни американски долари во апоени од 100 долари во една печатница во Истанбул.

Ова е најголемото запленување на лажни банкноти во Турција во последниве години, објави „Хуријет“.

За време на полициската операција што се случи во петокот пет лица беа уапсени, според „Ројтерс“.

Турските власти бараат уште двајца осомничени за фалсификување пари и истражуваат дали парите се поврзани со мрежата на Фејтула Ѓулен, кого Анкара го обвини за обид за државен удар во 2016 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Венецуела повторно без струја

Објавено пред

Каракас и повеќе од половина сојузни држави во Венецуела вчера останаа без струја, а властите тврдат дека во прашање е електромагнетен напад.

Министерот за информирање, Хорхе Родригез, рекол дека снемувањето на струјата е поврзано со електромагнетни напади, но не изнел докази за тоа. Тој додал дека владата работи на повторно воспоставување на електроснабдувањето.

Струјата на 10 минути се вратила во делови на државата Боливар, каде се наоѓа хидроелектраната Гури, најголем производител на струја во земјата.

Поголемиот дел на Венецуела остана без струја и во март, кога владата за тоа ги обвини опозицијата и САД.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Заев: Борисов не ме повика за Камчев

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во никој случај не ме повика за македонскиот бизнисмен Орце Камчев“, изјави премиерот, Зоран Заев во интервју...

Топ56 минути

Обвинение за сопругата која со секира го уби мажот во Студеничани

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против 50-годишна жена од Скопје за убиство на нејзиниот сопруг во Студеничани. „Обвинетата на...

Македонија1 час

Пронајден вториот мобилен телефон на Катица Јанева за кој велеше дека ѝ е изгубен

Обвинителството вчера го пронајде вториот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, за кој таа велеше дека ѝ е...

Европа1 час

Илјада пожарникари трет ден ги гаснат пожарите во Португалија, расте бројот на повредени

Бројот на повредени во пожарите во Португалија, кои траат веќе три дена, се искачи на 39. Повеќе од илјада пожарникари...

Македонија2 часа

Новиот закон за Јавното обвинителство влегува во собраниска процедура

Предлог-закон за Јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура, при што пратениците ќе ги изнесат своите ставови, а ако имаат...

Македонија3 часа

Заев: Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита

„Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита и нивните послушници квазиексперти кои тргнаа во медиумска офанзива...

Регион3 часа

Грчкиот парламент изгласа доверба на новата Влада

Со 158 гласа „за“ и 142 „против“ Владата на Кирјакос Мицотакис доби доверба од грчкиот парламент. Расправата траеше три денa,...

Македонија17 часа

Инспекторот Илиевски поднесе прекршочна пријава за ректорот и за тетовскиот универзитет

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски поднесе прекршочна пријава во тетовскиот Основен суд за Државниот универзитет во Тетово и за ректорот Вулнет...

Македонија18 часа

Жбогар е уверен дека законот за Обвинителството ќе биде донесен со консензус

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната посета на Општина Новаци изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за Обвинителството со...

Македонија19 часа

Обвинителството го доби извештајот од телефонот на Јанева

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на обвинителката Катица Јанева, но во интерес...

Македонија20 часа

Заев на одмор во Охрид и Грција, Шекеринска во Скандинавија, Царовска во Турција

Премиерот Зоран Заев со семејството ќе замине на одмор по празникот 2 Август, Илинден, во Охрид и во Грција, министерката...

Македонија21 час

Хелсиншки комитет: Рекорден број дела од омраза во 2018 година, негативниот тренд продолжува и годинава

Во периодот од 2013 до крајот на 2018 година Хелсиншкиот комитет евидентирал 508 инциденти сторени поради омраза, беше соопштено на денешната прес-конференција по повод Европскиот...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија23 часа

Кривичниот суд вторпат го одби барањето на Кочан за одложување на казната

Кривичниот суд по вторпат го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан, осуден во предметот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство, да...

Свет1 ден

Итна седница на британската Влада, се бара безбедна пловидба во Заливот

Британската Влада свика итна седница на која ќе се расправа за одговорот што треба да се испрати на Иран, по...

Свет1 ден

Иран уапси 17 шпиони на ЦИА, некои се осудени на смрт

Иран уапси 17 шпиони кои работеле за Централната разузнавачка служба на САД (ЦИА), а некои од нив се осудени на...

Свет1 ден

(Видео) Масакр во луксузно одморалиште, убиени 5 лица, а 6 се повредени

Вооружен напаѓач уби петмина мажи и рани уште шест лица во популарен бар во мексиканскиот град Акапулко, што е уште...

Свет1 ден

Иран ѝ се закани на Велика Британија со ескалација на тензиите во Заливот

Со оглед дека британските официјални претставници одбиваат да ја исклучат можноста за воведување санкции кон Техеран, иранскиот амбасадор во Велика...

Свет1 ден

Израел почна да урива палестински згради

Израелските работни тимови почнаа да уриваат десетина илегално изградени палестински згради во источниот дел на Ерусалим. Денешното уривање ја прекинува...

Свет1 ден

Зеленски ѝ понуди сојуз на рок-ѕвезда

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, чија партија убедливо води на предвремените парламентарни избори со 43,9 отсто од гласовите, според излезните анкети,...

Македонија2 дена

Голем пожар во Едриличарскиот клуб во Струга

Голем пожар избувна попладнево во бараките на Едриличарскиот клуб во Струга што се наоѓа кај „Машката плажа“ во градот. За...

Досие