Контакт

Свет

Кина не дозволува американски воени бродови да се закотват кај Хонгконг

Објавено пред

Кина го одби барањето два воени брода на американската морнарица да го посетат Хонгконг во текот на наредните недели, изјавија неименувани американски претставници.

Тие истакнаа дека бродот „Грин беј“ побарал дозвола кон крајот на месецот да се закотви во Хонгконг, додека крстосувачкиот брод „Лејк Ири“ побарал одобрение за во септември.

Кинеските власти не ја образложиле причината за ваквата одлука, но истата не е без преседан. Кина слично вакво барање одби и во септември минатата година.

Политичката криза во Хонгконг, кој е под кинеска управа, се продлабочува, а демонстрантите и полицијата синоќа се судрија на аеродромот, каде во моментов ситуацијата е вратена во нормала.

Свет

(Видео) Трамп објави бизарен спот во кој алудира дека Бајден е педофил

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави на својот твитер-профил и на фејсбук-страницата уште едно oд низата видеа кои се комбинација на предизборни спотови и исмејувачки мемови насочени кон неговиот противкандидат Џо Бајден и другите политички противници. Но, ова е уште побизарно од вообичаеното.

Во анимирано видео, кое изгледа како да е направено со 30-годишна технологија, прво се гледа воз кој забрзано се движи по пругата. На вагоните на возот има напишано „КАГ 2020“, што е кратенка за слоганот на Трамп – Keep America Great („Чувајте ја Америка голема“), и натписот Trump Pence.

Потоа, се гледа Џо Бајден како по истата пруга поминува со дрезина (шинско возило на рачен погон), а во исто време се слуша аудиоснимка од бизарниот монолог на Бајден за неговото искуство од младоста кога тој бил спасител на јавен базен.

Во тој монолог, кој стана еден вид мем во последните месеци, Бајден, меѓу другото, вели: „Сакам кога децата ми скокаат во скутот“.

Исто така, на количката под натписот „Претседател Бајден“ има натпис „Твојата коса мириса одлично“, што е алузија на многубројни случаи кога Бајден влегувал во личниот простор на жените и девојчињата на јавни настапи, им ја мирисал косата, ги галел, ги држел рацете на нивните рамења и на грбот, им давал бакнежи, им шепотел на уво или на друг начин им покажувал нежност.

Некои од нив подоцна изјавиле дека таквите допири биле непримерни и дека се чувствувале непријатно поради што Бајден индиректно се извини во април ветувајќи дека во иднина ќе биде повнимателен во однос на кршењето на туѓиот личен простор.

Бизарното видео на Трамп, направено од обожавател на Трамп и креатор на мемови, со уметничкото име Something Wicked, е видено повеќе од 6 милиони пати на „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Свет

Помпео: Mу кажав на Лавров, ако се покаже дека се вмешани, ќе платат висока цена

Објавено пред

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, изјави дека испратил известување до министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров.

Помпео го известил Лавров дека, како што рече, ќе биде платена голема цена ако се покажат како точни извештаите на разузнавачките служби дека Русија ставала цена на главите на американските војници во рамките на мисијата во Авганистан.

Во интервју за Радио Слободна Европа (РСЕ), Помпео рече дека за тоа разговарале и претставници на американската армија со високи руски претставници.

„Њујорк тајмс“ кон крајот на јуни извести дека Централната разузнавачка агенција на Русија наводно плаќала борци блиски до талибанците за успешно извршени напади врз американски војници и други припадници на силите на НАТО.

На прашањето дали им верува на тие извештаи, Помпео одговори:

„Ние тоа го разјаснивме. Знаеме дека Русите во минатото ги вооружувале талибанците, знаеме дека Иранците денес сè уште ги вооружуваат“.

Прикажи повеќе...

Свет

Повеќе од 60 новинари приведени по изборите во Белорусија

Објавено пред

Белоруските безбедносни агенции уапсиле 64 новинари што протестираат по претседателските избори на 9 август, соопшти белоруската Асоцијација на новинарите, пренесува ТАСС.

Според невладината организација, 24 новинари биле задржани на 9 август, 20 други на 10 август, 12 на 11 август и уште осум на 12 август. Меѓу уапсените има претставници на белоруските медиуми, како и новинари од други земји, вклучително и Русија и Украина. Некои претставници на медиумите веќе се ослободени и депортирани од земјата.

Некои телевизиски водители и новинари што работат за државни белоруски медиуми понудија оставка. Ова го најавија на своите профили на социјалните мрежи. Најпознати од нив се водителот на „Белорусија 1“, Евгениј Перлин, политичкиот аналитичар на ОНТ, Дмитриј Семченко, водителката  од CTV, Татјана Бородина, и радиоводителот Александар Шустер.

Белорусија одржа претседателски избори на 9 август. Според првичните резултати обезбедени од белорускиот Централен изборен комитет, актуелниот претседател на Белорусија, Александар Лукашенко, доби 80,08 отсто од гласовите. Светлана Тихановскаја, која важеше за негов главен противник, се најде на второ место со 10,09 отсто.

По објавувањето на резултатите од анкетите вечерта на 9 август, во центарот на Минск и другите региони во земјата избувнаа протести, што доведе до судири меѓу демонстрантите и полицијата. Протестите продолжија на 10 и 11 август. Како резултат на тоа беа приведени неколку илјади луѓе, а повредени се десетици полицајци и демонстранти.

На 12 август белорускиот министер за внатрешни работи, Јури Караев, нареди да не се допираат новинарите на масовните протести, освен во случаите кога стојат меѓу насилниците и полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија2 часа

Пропаѓањето на Еуростандард банка го блокира платниот промет во „Македонска пошта“

Поради пропаѓањето на Еуростандард банка, платниот промет во „Македонска пошта“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа значи дека...

Македонија3 часа

141 нов случај на Kовид-19 во земјата, починале 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија3 часа

(Видео) Ахмети: Заев треба да понуди силни аргументи зошто Албанец не би бил премиер

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на брифинг за новинарите денеска рече дека деновиве продолжуваат работните средби со лидерот на СДСМ,...

Македонија4 часа

Заев: Подготвен сум да бидам премиер во наредните четири години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е уверен дека ќе успее да состави влада во следните 20 дена, а веќе денеска...

Македонија4 часа

(Видео) Лидерите од албанскиот блок не дојдоа, Ахмети остана сам на средбата во хотелот „Парк”

На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ се појави само Али Ахмети. Како што рече...

Македонија4 часа

Браќа од Битола обвинети за ширење детска порнографија, собирале интимни снимки од малолетнички

Битолското Јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца браќа од Битола на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот...

Топ5 часа

Обвинение за скопјанец што организирал фудбалски турнир на кој имало 100 луѓе во публика

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17 лица...

Економија5 часа

Граѓаните ќе добијат обесштетување од Еуростандард банка по 20 дена во вредност до 30 илјади евра

Фондот за осигурување депозити, во согласност со решението на гувернерот на Народната банка за укинување на дозволата за основање и...

Свет6 часа

Лекот „РЛФ-100“ покажува позитивни резултати кај тешко заболените од коронавирус

Швајцарската компанија и нејзиниот американски партнер објавија дека нивниот лек „РЛФ-100“ („авиптадил“) покажува позитивни резултати кај пациенти со коронавирус, кои...

Македонија7 часа

Поради семејни причини, Џафери не закажа за денеска собраниска седница

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери, се премисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај најавите во дел...

Европа7 часа

Грција и Франција со рекорден број новозаразени од коронавирус

Грчката влада соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 262 нови случаја на коронавирус, што е најголем дневен број...

Свет7 часа

Стотици луѓе починале од лажни информации за коронавирусот

Во првите три месеци од оваа година најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации за коронавирусот, објавија научниците. Според...

Македонија8 часа

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска, се одбележуваат 19 години од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјата...

Свет19 часа

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со ковид-19

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците....

Свет21 час

(Видео) Најмалку тројца загинати и шестмина повредени во тешка железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз...

Македонија21 час

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија23 часа

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија24 часа

МВР го расчисти случајот со авотмобилот што изгоре во Ново Лисиче

Истрагата на МВР за инцидентот, во кој автомобил целосно изгоре во Ново Лисиче, покажала дека се работи за несреќен случај,...

Македонија1 ден

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија1 ден

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Досие