Контакт

Свет

Кина повеќе нема да биде најнаселената земја во светот

Објавено пред

Населението на светот на 15 ноември ќе достигне осум милијарди луѓе, според економската и социјалната проекција на ОН објавена денеска.

dobivaj vesti na viber

Исто така, се предвидува дека во 2023 година Индија ќе ја престигне Кина како најнаселена земја во светот.

„Додека го чекаме раѓањето на осуммилијардитиот жител на Земјата… тоа е потсетник на нашата заедничка одговорност да се грижиме за нашата планета и да одвоиме момент да размислиме за точките каде што сè уште не ги почитуваме обврските што ги имаме преземени еден кон друг“, се вели во изјавата на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Ова, додаде тој, е исто така можност да ја славиме нашата различност, да ја препознаеме нашата заедничка човечност и да се восхитуваме на напредокот во здравството што го зголеми животниот век и значително ја намали стапката на смртност на мајките и децата.

Според прогнозата на одделот на ОН, светската популација расте побавно отколку во 1950 година.

Светското население би можело да достигне околу 8,5 милијарди во 2030 година и 9,7 милијарди во 2050 година, со врв од речиси 10,4 милијарди луѓе во 2080 година, кога се очекува да остане на тоа ниво до 2100 година.

Иако е забележан јасен пад на плодноста во неколку развиени земји, повеќе од половина од очекуваниот пораст на населението во наредните децении ќе биде концентриран во осум земји – Демократска Република Конго, Египет, Етиопија, Индија, Нигерија, Пакистан, Филипини и Танзанија, наведуваат од Обединетите нации.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Аналитичарот Спахиу: Многу Албанци не веруваат дека Косово ќе постои како држава

Објавено пред

Политичкиот аналитичар Неџмедин Спахиу рече дека Србите не можат така лесно да го прифатат државјанството на Косово бидејќи, според него, голем дел од албанската заедница не верува дека таа „држава ќе постои за неколку години“, пренесува Клан Косова.

dobivaj vesti na viber

„Мислам дека не е проблем што голем дел од српското малцинство не ја признава државата Косово, туку проблемот лежи во албанската заедница, поради што е создадена државата Косово и која на Косово гледа со скептицизам“, оценува Спахиу.

Политичкиот аналитичар отиде чекор понатаму за да го опише својот песимизам.

„Имам неколку десетици облози со мои блиски луѓе дека по три, десет или 20 години нема да постои држава Косово, што значи дека луѓето не веруваат во држава Косово. Како ќе го убедиме српското малцинство, кое не може така лесно да ја прифати новата реалност, не може така лесно да ја прифати државата Косово, кога голем дел од Албанците не веруваат дека државата Косово ќе постои“, изјави Спахиу за магазинот Инфо.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Обилни врнежи ја погодија Франција, поплавено метрото во Париз

Објавено пред

Обилни врнежи што го зафатија Париз по неодамнешниот топлотен бран поплавија неколку метростаници и го запреа сообраќајот во француската престолнина, додека на југот на земјата беше издадено портокалово метео предупредување, јавува Radio France Internationale (RFI).

dobivaj vesti na viber

Големо невреме го погоди Париз во вторникот вечерта, додека патниците по работа се упатија кон метро станиците.

Транспортната компанија RATP соопшти дека неколку метро станици во француската престолнина биле погодени од поплави бидејќи поројниот дожд го зафатил градот најмалку 90 минути, почнувајќи од 17:45 часот по локално време, според RFI.

Се проценува дека во рок од еден час паднале околу 44 мм дожд.

Националната метеоролошка служба издаде портокалово предупредување за осум департмани на југот на Франција, вклучувајќи ги Од, Авејрон, Буш-де-Рон, Гар, Еро, Тарн, Вар и Воклуз поради опасност од невреме, придружено со обилни врнежи. и грмотевици, а во две, Гаре и Ероу, беше покачен уште еден портокалов аларм поради опасност од поплави, пренесе Новости.рс.

Прикажи повеќе...

Свет

Поплавите во Пакистан однесоа над 580 животи

Објавено пред

Повеќе од 580 луѓе загинаа, а илјадници останаа без покрив над главата ширум Пакистан поради обилните дождови што ја зафатија земјата.

dobivaj vesti na viber

Се проценува дека повеќе од еден милион луѓе биле погодени од обилни врнежи, поплави и лизгање на земјиштето, откако во Пакистан во текот на три недели има повеќе од 60 отсто повеќе од обичните монсунски дождови.

Најпогодени се провинциите Балучистан, Хајбер Пахтунхва и Синд, а синоптичарите велат дека обилните дождови ќе паѓаат низ целата земја до петок. Над 40 луѓе загинаа во Карачи поради обилните врнежи од јули.

Околу 200 луѓе загинаа во Балучистан – најголемата и најсиромашната провинција во Пакистан – која е погодена од најголемите поплави во повеќе од 30 години. Оваа провинција добила 305 отсто повеќе дожд од годишниот просек.

Властите прогласија 18 од 26 окрузи на Балучистан за „погодени од катастрофи“. Луѓето беа принудени да ги напуштат своите домови бидејќи дождот и поплавите ги уништуваат посевите и добитокот низ покраината.

Стотици милји патишта се оштетени, што ги прави многу области недостапни за службите за итни случаи. Уништени се над 570 училишта, а пријавени се и нови случаи на колера.

Фармата на Мохамед Сафар во градот Лазбела во Белучистан е уништена поради поројните дождови. Едно утро морал да побегне со семејството и да бара високо место за да се спасат.

„Да дојдеше поплавата во друго време, можевме да загинеме. Го изгубив домот, посевите и сè друго во оваа поплава“, изјави тој за Гардијан.

Регионалниот премиер на Балучистан Кудос Безињо побара поголема поддршка од федералната влада и меѓународните донатори.

Џам Камал, поранешен регионален премиер и член на парламентот од Лазбела, вели дека има малку или воопшто нема владини ресурси на теренот.

„Не се направени подготовки за борба против поплавите и покрај предупредувањата на метеоролозите. Регионалната власт очајно потфрли. „Да немаше волонтери кои им помагаа на жртвите, многу повеќе луѓе ќе умреа од глад“, предупредува тој, пренесе Денес.рс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Од 1 јануари уверението за државјанство ќе може да се издава и во електронска форма преку Националниот портал за електронски...

Македонија2 часа

Не е пријатно, но провокации имало секогаш, рече Маричиќ за исвиркувањето на македонскиот јазик на забавата за Рамковниот договор

На вицепремиерот Бојан Маричиќ не му било пријатно кога чул како група граѓани на прославата за Рамковниот договор ја исвиркаа...

Македонија3 часа

Таравари бара формирање техничка влада

Потпретседателот на Алијанса за Албаниците и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари бара итно формирање на техничка влада. Во објава на...

Македонија3 часа

Каде и да сме, мора да бидеме горди дека сме родени во Македонија, порача Стојменова, која стана министерка во словенечката влада

Емилија Стојменова Дух, доктор на науки и вонредна професорка на Електротехничкиот факултет во Љубљана, од неодамна е министерка за дигитализација...

Македонија3 часа

Деветнаесет пожарникари се справувале синоќа со штетите од невремето кое го погоди Неготино

Тринаесет пожарникари со 3 противпожарни возила од ТППЕ Неготино и 6 пожарникари со 2ПП возило и 2 пумпи за испумпување...

Свет4 часа

Шолц: Војната е на Путин, а не на рускиот народ

„Граѓаните на Русија не ја почнаа војната, но мора јасно да кажеме дека ја поддржуваат“, изјави во понеделникот вечерта финската...

Европа5 часа

(Видео) Шумски пожар зафати патнички воз во Шпанија, патниците скокале од вагонот, повеќе од 20 луѓе се повредени

Повеќе од 20 патници се здобиле со изгореници откако скокнале од воз кој бил зафатен од шумски пожар во близина...

Свет5 часа

Жена од Саудиска Арабија е осудена на 34 години затвор поради користење Твитер

Салма ал Шебаб (34) е осудена на 34 години затвор бидејќи користела Твитер за да ги следи неистомислениците и активистите,...

Свет5 часа

Алигатор убил жена откако не сакајќи паднала во езеро додека работела

88-годишна жена е убиена од алигатор откако случајно паднала во езеро додека работела во градината на заедница на постари лица,...

Свет5 часа

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Денеска Северна Кореја најверојатно тестирала две крстосувачки ракети кон Жолтото Море, изјави јужнокорејски воен претставник, а пренесува „Јонхап“. Лансирањето се...

Свет5 часа

Бајден го потпиша Законот за климата вреден 430 милијарди долари

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја потпиша сметката од 430 милијарди долари, која се смета за најголем пакет климатски мерки во...

Македонија18 часа

(Видео) Невреме во Неготино – паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили

Големото невреме кое денеска го зафати Неготино зад себе остави паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили. Силниот ветер носел...

Топ19 часа

Скопјанка киднапирала бебе во ГТЦ и со такси го однела во Ѓорче Петров

Денеска полициски службеници од СВР Скопје ја лишија од слобода С.С. од Скопје, набрзо по добиена пријава околу 11.30 часот...

Македонија22 часа

Вилма Русковска е суспендирана, дисциплинска за уште две обвинителки

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска добила решение за суспензија.  Според информации на „Макфакс“, одлуката е...

Македонија24 часа

Обвинителството ќе го испитува регистрирањето на бугарските здруженија во Македонија

Основното јавно обвинителство Охрид денеска по допрен глас оформи предмет за да ги испита наводите за евентуални пропусти при регистрацијата...

Македонија1 ден

ВМРО-НП: Тие што гласно се чудат да се прашаат зошто некој манипулирал и ги учел со лажни податоци

ВМРО-Народна партија го поздравува напредокот на двете историски комисии како чин на позитивниот пат на Северна Македонија кон Евро-атланската интеграција....

Економија1 ден

Од септември мерки за штедење на струја, државните институции ќе мора да ги намалат сметките за 15 отсто

Државните институции од септември ќе мора да ги намалат сметките за електрична енергија за 15 отсто во однос на истиот...

Македонија1 ден

Регистрирани 590 нови случаи на коронавирус, починаа 2 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.593 тестови,...

Македонија1 ден

Бугарските историчари прогласија победа: „Ќе продолжиме да ги браниме позициите и за јазикот, браќата Миладиновци и Гоце Делчев“

Двегодишната битка за одбрана на позицијата на Бугарија во историските спорови со Северна Македонија ја достигна првата победа. Ова се...

Регион1 ден

Ќе требаат нови операции за децата повредени во автобуската несреќа во Бугарија

Двете повредени деца, кои вчера од Стара Загора беа пренесени во болницата „Пирогов“ во Софија, сè уште се во тешка...