Контакт

Свет

Кина повторно воведе контрола на патување во провинцијата Гуангдонг

Објавено пред

Кина денес повторно воведе контрола на патување поради коронавирусoт во нејзината јужна провинција Гуангдонг.

Сите оние кои го напуштаат регионот мора да бидат тестирани за коронавирус по наглиот пораст на новозаразени лица што ги алармира властите.

Гуангдонг, кој се граничи со Хонгконг, во последните 24 часа евидентира 20 нови случаи на коронавирус, а сите се добиени локално.

Бројот на новозаразени во Гуангдонг е мал во споредба со многу места во светот, но зголемувањето ги „потресе“ кинеските лидери кои сметаа дека ја имаат оваа болест под контрола, објави АП.

Луѓето кои заминуваат од Гуангдонг со авион, воз, автобус или приватен автомобил, од денес мора да ги покажат резултатите од тестот за нуклеинска киселина во изминатите 72 часа, објави покраинската влада.

Владата на главниот град на провинцијата, Гуангжу, деловен центар во кој живеат 15 милиони луѓе, нареди масовно тестирање откако беа регистрирани локално добиени инфекции на 21 мај.

Минатата среда биле тестирани 700.000 луѓе.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Кремљ не очекува конкретни договори на самитот Путин-Бајден

Објавено пред

Средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Џо Бајден во Женева во среда не се очекува да донесе конкретни договори, но разговорите сепак ќе бидат корисни, изјави официјален претставник на Кремљ.

Двајцата лидери се состануваат за прв пат откако Бајден стана претседател, во време кога билатералните односи се на најниско ниво во последните неколку години.

Темите на дискусијата вклучуваат нуклеарна безбедност, климатски промени, сајбер безбедност и судбина на американските граѓани во руските затвори и руски државјани во американските затвори, рече Јуриј Ушаков, советник за надворешна политика.

Двајцата лидери ја отворија можноста за размена на затвореници: двајца поранешни американски маринци притворени во Русија за Руси во затворите во САД. Москва, како што рече еден од адвокатите минатата година, сака да го види слободен Виктор Бут, руски трговец на оружје.

Пред состанокот, Ушаков им изјави на новинарите дека ја договорил агендата со советникот за национална безбедност на Белата куќа Џејк Саливан.

„Не сум сигурен дека ќе бидат постигнати договори. Јас го гледам тој состанок со практичен оптимизам “, изјави Ушаков пред новинарите.

Во март, Бајден го нарече Путин „убиец“ и ја обвини Русија за неприфатливо однесување на неколку фронта, анализираат медиумите.

Во април, тој го повика Путин и предложи состанок за решавање на споровите.

Руско-американските односи потонаа по руската анексија на Крим во 2014 година. САД, исто така, ја обвинуваат Русија за мешање во претседателските избори во 2016 година и беа воведени санкции за руски компании и поединци.

„Ситуацијата е близу до критична точка. Секако, во тој контекст, треба да се стори нешто “, рече Ушаков, поранешен амбасадор во САД од 1998 до 2008 година.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Уапсена банда која на спектакуларен начин се обидела да украде злато во Венеција

Објавено пред

Во координирана полициска акција ширум Европа вчера беа уапсени осум лица поврзани со обид за драматичен грабеж на златарница во Венеција во 2017 година.

Осум осомничени се уапсени во Австрија, Естонија и Финска и припаѓаат на банда од Естонија, специјализирана за грабеж на луксузни европски продавници за накит, јави АФП, повикувајќи се на италијанската полиција.

Во март 2017 година, членовите на бандата активирале димни бомби на плоштадот Свети Марко во Венеција, обидувајќи се да го привлечат вниманието на јавноста и полицијата, пред упадот во златарницата.

Но, грабежот останал само обид бидејќи еден турист ја предупредил блиската полициска патрола, по што вооружените разбојници побегнале.

Снимките објавени од италијанската полиција покажуваат како осомничен става димна бомба во подножјето на камбанаријата на плоштадот Свети Марко и ги испаничил туристите кои бегаат од местото на настанот откако почнал да се крева густ облак чад.

Друга димна бомба била поставена во блиската улица.

Веста за апсењето беше објавена вчера, по долготрајната истрага координирана од Европол.

Полицијата соопшти дека членовите на бандата се одговорни за три слични грабежи, на Корзика и во Австрија, во 2016 и 2017 година. Вредноста на украдениот плен се проценува на милион евра.

Меѓу уапсените е и водачот на бандата, кој се криел во Финска. Италијанската агенција АГИ наведува дека тој веќе бил осуден за разбојништво, но и убиство.

Прикажи повеќе...

Свет

Израел ги укина маските во затворено

Објавено пред

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор.

Како што е наведено, постојат три исклучоци, па вработените и посетителите на домовите за стари лица, социјалните институции кои не биле вакцинирани или немале коронавирус, како и оние кои одат во карантин и патници во авиони мора да продолжат да носат маски.

Министерството за здравство не ги спомена училиштата, а претходно беше речено дека учениците сепак ќе мора да носат маски затоа што повеќето од оние на возраст под 16 години сè уште не се вакцинирани, пренесуваат израелските медиуми.

Доколку трендот на болеста продолжи да опаѓа и успее кампањата за вакцинација за деца на возраст од 12 до 15 години, која започна минатата недела, ќе се разгледа и обврската за укинување на маските во училиштата.

Покрај тоа, списокот на земји од кои патниците мора да бидат ставени во карантин 10 дена по пристигнувањето ќе продолжи да се објавува.

Вакцинацијата на возрасните во Израел започна пред половина година, по одобрувањето на вакцината на „ Фајзер / Бионтек“.

Во Израел, повеќе од половина од населението од околу девет милиони жители ги прими двете дози на вакцината.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет33 минути

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија35 минути

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе започне денеска во 13 часот според соопштение од владините служби на дневен ред пред министрите за...

Свет1 час

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебреизус рече дека има пад на новозаразени со коронавирус во последните...

Свет1 час

Бајден вети дека ќе му ја каже „црвената линија“ на Путин

Американскиот претседател Џозеф Бајден вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет1 час

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската унија денеска ја осуди проценката на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија16 часа

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет17 часа

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет19 часа

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија19 часа

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа20 часа

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија21 час

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија22 часа

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион23 часа

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Македонија23 часа

Бројот на ковид-пациенти во македонските болници падна под 100

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија1 ден

Кризниот штаб предлага да се укине полицискиот час, на свадба да може да има повеќе од 100 гости

Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, меѓу кои е и укинување на полицискиот час од среда,...

Свет1 ден

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: „Вакцината на ‘Астра зенека’ е добра за сите возрасти“

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината на „Астра зенека“ има...

Македонија1 ден

Македонија првпат на самит на НАТО како полноправна членка

Во Брисел денеска се одржува самит на НАТО на кој Македонија ќе го има своето прво учество како полноправна членка...

Спорт2 дена

Ангеловски: Нема разочарување, имаме уште два натпревари!

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по натпреварот со Австрија изјави дека репрезентацијата не успеала да се соземе...

Спорт2 дена

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со...

Спорт2 дена

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Досие