Контакт

Свет

Кина повторно го легализира убивањето тигри и носорози

Објавено пред

Кинеската влада повторно ја легализира употребата на делови од телото на некои загрозени видови за медицински цели, вклучувајќи ги и деловите од телата на тигрите и носорозите, објави Си-ен-ен.

Со оваа директива се укинува законската забрана од 1993 година со која се регулираше меѓународната трговија со рогови од носорог и коски од тигар.

Овие коски и рогови се користат во традиционалната кинеска медицина, тие се сметаат за „чудотворен лек” и се многу скапи.

Во соопштението за медиумите, кинеската влада објасни дека делови од носорозите и тигрите може да се користат за медицински истражувања и лекување, но само ако доаѓаат од животни одгледувани на фарма.

epa03815730 Seized ivory tusks, rhino horn and leopard skins, with a street value of around four million Euro, are seen at the Hong Kong Customs and Excise headquarters in Hong Kong, China, 07 August 2013. This large seizure of wildlife products bound from Nigeria was disguised as timber inside two containers. It is the latest in a recent surge of wildlife seizures that underline Hong Kong’s role as a pivotal transhipment point for illicit wildlife products bound from Africa to a booming underground market in mainland China. The growing middle class in China is driving the market for carved ivory trinkets made from elephant tusks, as well as rhino horn which is taken as a so-called aphrodisiac or medicinal tonic. The illegal trade is driving many iconic African animal species to extinction, as well as funding armed terrorist groups in the horn of Africa. EPA/ALEX HOFFORD EPA/ALEX HOFFORD

Ирис Хо, експерт од организацијата „Хјуман социети интернешнел“, вели дека оваа одлука повикува на легитимен „лов“ на носорози и тигри кои живеат во дивината.

Маргарет Кинерд, од Светскиот фонд за дивиот свет (WWF), смета дека оваа законска регулатива само ќе го олесни таквиот вид на нелегална трговија. Имено, Кинерд верува дека незаконски набавените делови од телата на овие животни ќе биде полесно лажно да се претставуваат дека се легални и дека тоа само ќе ја зголеми побарувачката за нив.

Свет

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Објавено пред

Најмалку 21 човек загина, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им проблеми на милиони луѓе кои веќе страдаат од голем бран на коронавирус.

Стотици илјади луѓе останаа без електрична енергија при ударот на циклонот „Таукте“ долж брегот на западната индиска држава Гуџарат. Ова е едно од почестите бури за кои експертите велат дека се резултат на климатските промени.

epa09206536 A handout screengrab photo from a video made available by the Indian National Disaster Response Force (NDRF) shows NDRF personnel conducting a rescue operation and clearing the road after cyclone Tauktae hits Mumbai and nearby areas, India, 17 May 2021. According to the India Meteorological Department (IMD) forecast, Cyclone Tauktae will make a landfall over the Gujarat coastal area, including Kerala, Karnataka, Maharashtra and Goa with a wind speed of around 150 kmph. EPA-EFE/NATIONAL DISASTER RESPONSE FORCE / HANDOUT BEST QUALITY AVAILABLE HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Циклонот беше проследен со брзина на ветер од 185 километри на час, тој откорна дрвја и ги сруши столбовите за пренос на електрична енергија и антените на мобилната телефонија. За време на влезот подлабоко на копното, тој малку ослабе.

Индиската морнарица објави дека брод за поддршка на нафтени платформи потонал под ударот на големи бранови, а 96 од 273 лица од тој брод исчезнале.

Министерството за одбрана објави дека се спасени 177 лица, а операцијата се очекува да продолжи во текот на денот поради „крајно предизвикувачките услови на море“.

Повеќе од 200.000 луѓе во опасните зони се евакуирани од своите домови.

Прикажи повеќе...

Свет

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Објавено пред

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на појасот Газа, израелските сили ја уништија единствената лабораторија за испитување на коронавирус.

Според „Гардијан“, во нападот била оштетена и канцеларијата на Катарскиот црвен крст.

Според медиумите, процентот на луѓе позитивни на коронавирус е еден од највисоките во светот, односно дури 28 проценти.

Болниците во Газа, област која е под блокада на Израел скоро 15 години, се преплавени од пациенти.

Прикажи повеќе...

Свет

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Објавено пред

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија.

Се наведува дека 20 од тие ракети паднале во Газа, и дека израелскиот антиракетен систем пресретнал „десетици“ ракети, но бројот не е наведен, пренесува „Тајмс оф Израел“.

Исто така, израелската влада ја продолжи вонредната состојба во централниот град Лод за 48 часа.

Минатата недела Лод беше епицентар на конфликтот меѓу Палестинците и Израелците во време на борби во појасот Газа и постојани тензии во Ерусалим.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 минути

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загина, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет16 минути

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на појасот Газа, израелските сили ја...

Свет25 минути

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион14 часа

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија14 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија14 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа14 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија17 часа

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија20 часа

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет21 час

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија21 час

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет21 час

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет23 часа

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа24 часа

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Свет1 ден

На повидок нова вакцина – „Санофи“ и „ГСК“ велат дека произведува силен имунолошки одговор

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ денеска соопшти дека експерименталната вакцина против Ковид-19, која ја развива заедно со „Глаксо Смит Клајн“ ќе...

Свет1 ден

Израел утрово изврши серија воздушни напади на Газа, висококатници срамнети со земја

Израелските воздушни сили рано утрово извршија серија масовни воздушни напади на повеќе локации во градот Газа. Најновата беше извршена само...

Свет1 ден

Товарен воз со токсични материи излета од шините во САД

Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: СДСМ останува локомотива за напредокот на македонската држава

Со задоволство сакам да соопштам дека денеска СДСМ одржа успешен 26. Конгрес, а веднаш потоа и прва седница на новоизбраниот...

Македонија2 дена

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет2 дена

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Досие