Контакт

Свет

Кина развива терапија со плазма за пациенти со коронавирус

Објавено пред

Кина разви плазма за лекување пациенти заразени со новиот коронавирус (Ковид – 19), соопшти денеска кинеската национална групација „Биотек“.

Компанијата соопшти дека тие собрале плазма од заздравените пациенти за подготовка на терапевтски производи, вклучително и конвалесцентна плазма и имунолошки глобулин, пренесува Меѓународното кинеско радио.

По ригорозните тестови за биолошка сигурност на крвта, тестови за инактивација на вируси и антивирусни активности, кинеските научници успешно развија конвалесцентна плазма за клинички третман и ја искористија за лекување критички болни пациенти, наведе „Биотек“.

Како што се додава, компанијата формираше тим кој од 20 јануари користи специјализирана опрема за собирање плазма од излекувани пациенти во Вухан.

Тројца критично болни пациенти во болницата во областа Џијангки во Вухан добиле третман со плазма на 8 февруари, а во моментов повеќе од 10 критично болни пациенти се лекуваат на ист начин, велат од компанијата.

Според клиничките резултати, 12 до 24 часа откако пациентите примале третман покажале подобрени клинички симптоми, при што главните воспалителни индикатори значително се намалија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Бугарија дозволила прелет и рускиот „Панцир“ стигнува во Србија

Објавено пред

Бугарија му издала одобрение на рускиот авион кој ќе го донесе системот „Панцир-С1“ во Србија за прелет преку својот воздушен простор, соопшти бугарското Министерство за надворешни работи, пренесува БГНЕС.

„По одобрението од министерот за одбрана и во координација со Министерството за сообраќај, информациски технологии и комуникации, а во согласност со важечката регулаторна процедура, даден е позитивен одговор за прелет на рускиот авион, кој ќе го достави противвоздушниот ракетен комплекс „Панцир-С1“ во Србија“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Свет

Сандерс го нарече Израел десничарски и расистички

Објавено пред

Израелската влада е десничарска и расистичка, а САД не може да ја поддржат еврејската држава додека ги игнорира Палестинците, изјави Берни Сандерс, кој се кандидира за претседателската трка во Демократската партија, на настан во градското собрание во Лас Вегас, пренесува Си-ен-ен.

Сандерс, кој моментно е водечки во трката, беше прашан од публиката како ќе изгледаат односите САД и Израел под негова администрација.

„Да се биде за израелскиот народ и да бидеме за мир на Блискиот Исток, не значи дека треба да ги поддржуваме десничарските расистички влади, кои постојат во Израел“, беше одговорот на Сандерс, кој беше пречекан со аплауз.

Тој додаде дека надворешната политика на САД на Блискиот Исток треба да биде приближување на Израелците и Палестинците под знамето на правдата.

„Ние имаме богатство да го сториме тоа. И не можеме едноставно да бидеме само за Израел и да ги игнорираме потребите на палестинскиот народ“, рече тој.

Се чини дека Сандерс алудира на неодамна промовираниот мировен план на претседателот Доналд Трамп. Тој исто така ја критикува врската на САД со Саудиска Арабија нарекувајќи ги нејзините монарси убиствени силеџии.

„Со години ја сакавме Саудиска Арабија, нашиот прекрасен сојузник“, рече тој со потсмев. „Единствениот проблем е што луѓето што ја водат таа земја се убиствени силеџии“.

Настанот во вторникот не беше прва пригода во која Сандерс го нарече премиерот Бенјамин Нетанјаху расист. Во април 2019 година тој рече дека Израел сега го води десничарска расистичка влада, која е угнетувачка за Палестинците. Во декември тој повторно го нарече Нетанјаху расист на петтата демократска дебата.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Бразилски сенатор застрелан кога со булдожер влетал во протест на воената полиција

Објавено пред

Бразилски политичар бил погоден со гумени куршуми кога се обидел да употреби градежно возило за да ги растера воените полицајци кои протестираат за подобри плати, пренесува РТ.

Поранешниот гувернер на државата Сеара, на североисточниот брег на Бразил, и актуелен сенатор Сид Гомес, се спротивставил на демонстрациите на персоналот на воената полиција во неговиот роден град Собрал. Според весникот „О Глобо“, полицајците барале покачување на платите.

Политичарот најпрвин им викнал на полицајците преку мегафон да си заминат. Кога тие одбиле, Гомес се качил во булдожер и удрил во ограда заштитувана од демонстранти маскирани во црно.

Видеата од настанот покажуваат дека демонстрантите фрлаат предмети кон булдожерот.

Прозорците на возилото биле распарчени, а се слушнале и неколку истрели во заднина. Крвавиот Гомес бил отстранет од булдожерот, а брат му им рекол на новинарите дека Гомес бил погоден од два гумени куршума. Самиот политичар подоцна на „Твитер“ потврди дека е хоспитализиран, но дека нема повреди опасни за животот.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек...

Македонија4 часа

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Македонија5 часа

Димишков: Сакаа да ме искористат како адвокат за мојата сестра судијка да биде изземена од предметот

Судењето за „Рекет“ продолжува со сослушување на сведоците на Бојан Јовановски – Боки 13. Адвокатот Васил Димишков, брат на судијката...

Македонија5 часа

ОЈО проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата на Наќе Чулев

Основното јавно обвинителство ќе проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата донесени од техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе...

Македонија5 часа

Заев и Ципрас добитници на меѓународна награда за мир за преспанскиот договор

Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се годинешни добитници на меѓународната награда за...

Регион6 часа

(Видео) Пријава за Јосипа Лисац поради лоша изведба на хрватската химна

Адвокатот Бошко Жупановиќ поднесе пријава против хрватската пејачка Јосипа Лисац за нејзината изведба на хрватската химна на инаугурацијата на новоизбраниот,...

Европа6 часа

Детали за масакрот во Германија – напаѓачот бил екстремен десничар

Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот, кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе, е...

Свет6 часа

Трамп му понудил помилување на Асанж под еден услов

Американскиот претседател, Доналд Трамп, му понудил помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ако каже дека Русија немала врска со...

Економија7 часа

Пад на побарувачката за нови автомобили во Европа

Измената на даночниот систем во некои земји, нешто послабата глобална економија и неизвесноста поврзана со брегзитот доведе до пад на...

Свет8 часа

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово, за...

Спорт17 часа

Аталанта го живее сонот со „уништувањето“ на Валенсија, Ред бул кошмар за Мурињо и Тотенхем (видео)

Аталанта пишува историја за своите фанови. Клубот од Бергамо во својот прв настап во Лигата на шампиони успеа да стигне...

Свет19 часа

(Видео) Пациентка свири виолина за време на операција на мозокот

Хирурзите во болницата „Кингс колеџ“ во Лондон отстраниле тумор од мозокот на една жена која во текот на операцијата свирела...

Регион19 часа

Црногорски државјанин евакуиран од Хубеи

Црногорски државјанин денеска беше евакуиран од провинцијата Хубеи во Кина, каде што се појави коронавирусот, со специјален лет на Владата...

Регион21 час

Државниот обвинител на Хрватска даде оставка поради членство во масонска ложа

Главниот државен обвинител на Хрватска, Дражен Јелениќ, поднесе оставка поради членство во масонска ложа. „Се појавија инсинуации во врска со...

Топ21 час

Полициска акција за заплена на кокаин во Сарај

Полицијата врши претреси на повеќе локации во Крушопек, село во општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин. „Министерството...

Македонија23 часа

Владата: Решенијата на Чулев се поништени законски

Владата ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на решенијата и наредбите...

Македонија23 часа

(Видео) Обвинет во „Монструм“: Тодоровски ми даде да потпишам изјава, но не ме малтретирал

Обвинетиот во „Монструм“ Хаки Азири на денешното рочиште рече дека никогаш не кажал дека бил под тортура од ексдиректорот на...

Топ1 ден

Вработен во ПИОМ подигал пари од пензија на почината жена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.М.(45) од с.Вејце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија1 ден

(Видео) Чулев го обвини Спасовски за фалсификат, поништил 124 решенија во МВР, без одлука на Владата

Премиерот Оливер Спасовски со фалсификат во „Службен весник“ поништил 124 решенија за распоредување во МВР оти за нив немало одлука...

Македонија1 ден

„Телеком“ презел безбедносни мерки за повиците од непознати дестинации

„Македонски телеком“ ја информира јавноста дека во текот на денешниот ден се регистрирани повици од непознати дестинации кон наши корисници,...

Досие