Контакт

Свет

Кина се противи на едностраните американски санкции против Иран

Објавено пред

Кина сe противи на едностраните санкции на САД против Иран, а ограничувањата на продажбата на нејзината нафта само ќе ја влошат нестабилноста на глобалните енергетски пазари, објави кинеското Министерство за трговија во четвртокот.

Претседателот Доналд Трамп во средата наметна нови санкции за Иран насочени кон приходите од нејзиниот извоз на индустриски метали. Извршната наредба издадена од Трамп исто така вели дека лицата и субјектите што соработуваат со Иран во продажбата, снабдувањето или преносот на стоки или услуги поврзани со овие метали ќе се соочат со санкции.

Иран и Кина се важни трговски партнери, а Кина ќе ги брани правата на своите фирми, изјави портпаролот на кинеското Министерство за трговија, Гао Фенг.

Европа

Во Унгарија 2.316 новозаболени и 47 починати од Ковид-19

Објавено пред

Во Унгарија, во последните 24 часа се регистрирани 2.316 нови случаи на коронавирус, додека 47 лица починале, објавено е денес на официјалната веб-страница на владата.

Од почетокот на пандемијата, 61.563 лица биле заразени со коронавирус во Унгарија, а 1.472 од нив починале, пренесува МТИ. Активни се 43.600 случаи, хоспитализирани се 2.602 пациенти, додека 233 лица се на апарати за дишење.

Во домашен карантин има 28.070 лица, а досега се тестирани 990.383 лица.

Во Унгарија, граничните контроли и ограничувачките мерки поврзани со влезот во земјата сè уште се на сила, а од граѓаните се бара да избегнуваат големи собири.

Носењето заштитна маска е задолжително во продавниците, јавниот превоз, киносалите, театрите, трговските центри, установите за здравствена заштита и социјална грижа, како и на настани на отворено, кои вклучуваат спортски настани.

Рестораните и објектите за забава се затвораат најдоцна во 23 часот.

Што се однесува до училиштата, во тек е есенскиот распуст за време на кој се врши дезинфекција на институциите.

Прикажи повеќе...

Свет

Претседателот на Азербејџан: Ќе го решиме конфликтот по воен и политички пат

Објавено пред

Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев изјави дека сакаaт да го реши конфликтот околу регионот Нагорно-Карабах со политички и воени средства.

Обраќајќи се на нацијата, Алиев повтори дека силите на етничките Ерменци треба да ја напуштат територијата за да запрат конфликтите, пренесува „Ројтерс“.

Судирите во регионот Нагорно-Карабах започнаа на 27 септември меѓу ерменските и азербејџанските сили.

Договорот за хуманитарното примирје беше склучен на 10 октомври во Москва, тој беше потврден во Париз на 17 октомври, а повторно беше договорен во неделата, и денес стапи на сила, пренесува ТАСС.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватскиот премиер негативен на коронавирус

Објавено пред

Премиерот Андреј Пленковиќ се тестираше за присуство на коронавирус во неделата и тестот беше негативен, потврди портпаролот на хрватската Влада, Марко Милиќ.

Премиерот се тестираше откако во саботата се одржа состанок во Владата, на кој присуствуваше и министерката за туризам и спорт, Николина Брњац на која вчера и беше дијагностициран коронавирус.

„Во согласност со препораките на епидемиолозите, премиерот Андреј Пленковиќ вчера изврши тест за присуство на коронавирус.Наодот е негативен”, објави владиниот портпарол Марко Милиќ.

Во саботата, Владата одржа состанок за подготовка на Националната стратегија за развој на Република Хрватска до 2030 година и Националниот план за обновување и издржливост, како и за борбата против Ковид-19, а учествуваше и министерката Брњац.

Брњац одлучи да се тестира во недела откако ги почувствувала симптомите на болеста. Таа е во добра здравствена состојба со лесна клиничка слика, изјави владиниот портпарол.

Самоизолација им беше изречена на министерот за труд, пензиски систем, семејство и социјална политика Јосип Аладровиќ и министерот за економија и одржлив развој Томислав Чориќ, коишто седеа покрај министерката Брњац. На другите присутни им беше дадена мерка за пасивен надзор и препорака за засилен здравствен надзор, со задолжително тестирање на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион53 минути

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така од вечерва стапува на сила забрана за движење...

Европа2 часа

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирус силно ја погоди австриската економија, па следната година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа2 часа

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ3 часа

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет3 часа

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија3 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија14 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет15 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија16 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија18 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион18 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион21 час

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа21 час

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион23 часа

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ24 часа

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија1 ден

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија1 ден

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија2 дена

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија2 дена

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Досие