Контакт

Европа

Кинеската амбасада во Лондон вели дека државјанството на замрзнатите во камионот не е потврдено

Објавено пред

Кинеската амбасада во Лондон на својата интернет-страница објави дека британската полиција го проверува идентитетот на 39 лица кои беа пронајдени мртви во камион со приколка ладилник недалеку од главниот град на Велика Британија и дека нивното државјанство сè уште не е потврдено со сигурност.

„Кинеската амбасада во Есекс испрати тим предводен од советникот на министерот надлежен за конзуларни работи и тие се состанаа со локалната полиција. Полицијата соопшти дека го проверува идентитетот на починатите, чие државјанство сè уште не може да се потврди“, изјавил портпаролот на амбасадата, а неговиот одговор е објавен на официјалната интернет-страница.

Весникот „Глобал тајмс“ во средата на „Твитер“ објави дека кинеското Министерство за надворешни работи потврдило оти 39 лица се пронајдени мртви во приколката на камионот недалеку од Лондон се Кинези.

Службениот весник на кинеската комунистичка партија, пак, објави дека министерството соопштило оти во овој момент не можат да се објават конкретни информации.

Европа

Средба на дипломати меѓу Турција и Грција-минатата година двете земји беа на работ на конфликт

Објавено пред

Турски и грчки министри за надворешни работи се состанаа денес во Анкара во време на спор околу резервите на природен гас во источниот Медитеран.

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу и грчкиот колега Никос Дендиас ќе разговараат за билатералните односи и регионалните прашања, соопшти кабинетот на Чавушоглу.

Двете официјални лица требаше да се состанат еден ден претходно, но состанокот беше одложен за еден ден поради самитот на НАТО во Брисел.

Двете членки на Алијансата, Турција и Грција, се во расправија околу морските граници и резервите на природен гас во источниот дел на Средоземното море, и двете тврдат дека имаат право да го истражуваат и дупчат морското дно во потрага по енергија во истиот дел на морето, анализираат медиумите од регионот.

Жестоки расправии минатата година ги доведоа двете земји на работ на воен конфликт, пишуваат агенциите.

По петгодишна пауза, Турција и Грција продолжија да разговараат за ова прашање во јануари.

Анкара ги запре истражувањата во спорната област откако ЕУ се закани со санкции, но за возврат, Брисел одлучи во март да ги започне преговорите со Турција за царинска унија и миграцискиот пакт.

За да се одржи позитивна атмосфера, минатата недела претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и претседателот на Советот на ЕУ, Чарлс Мишел разговараа со претседателот Реџеп Таип Ердоган во Анкара.

Прикажи повеќе...

Европа

Чавушоглу: Турција не зазема страна во конфликтот меѓу Русија и Украина

Објавено пред

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека Анкара не се определува за ниту една страна во конфликтот меѓу Украина и Русија.

За време на викендот, по состанокот со украинскиот претседател Володимир Зеленски, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган повика на крај на „загрижувачките“ настани во источна Украина, во областа Донбас.

После тоа, министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, рече дека Турција и другите земји не треба да поттикнуваат „воинствени чувства“ во Украина, јави Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Европа

Две години од пожарот во Нотр Дам – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Објавено пред

Катедралата Нотр Дам во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во средата француската министерка за култура, Розелин Башело, најавувајќи дека јавната акција, започната за нејзино обновување, овозможила да се соберат доволно средства.

„Собрани се 833 милиони евра досега и собраната сума ни овозможува смирено да размислиме за реконструкцијата“, изјави министерката во Сенатот.

„Можам да ви кажам дека во 2024 година катедралата Нотр Дам повторно ќе се отвори“, додаде таа.

Министерката денеска треба да го посети градилиштето заедно со претседателот Емануел Макрон, на втората годишнина од пожарот што делумно ја уништи Богородичната црква, која се смета за ремек-дело на готската уметност.

Вечерта на 15 април 2019 година избувна пожар во катедралата Нотр Дам во Париз, при што се урна кулата и голем дел од покривот беше уништен, но пожарникарите сепак успеаја да ја зачуваат грандиозната средновековна зграда.

Причината за пожарот сè уште не е утврдена, иако истражителите ја отфрлаат идејата дека тој бил предизвикан намерно. Тие се фокусирани на краток спој или дури и на отфрлен отпушок како можни причини.

Работите за реновирање допрва треба да започнат бидејќи сега се работи на обезбедување на зградата. Ова треба да заврши до лето, па вистинските реновирања да започнат на почетокот на следната година.

Целта е да се одржи првата целосна богослужба во возобновената катедрала на 15 април 2024 година, и покрај одложувањата заради пандемијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион23 минути

Објавен „нон-пејперот“ што го потресе регионот: Предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави „нон-пејперот“, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион1 час

Борисов ја достави оставката пред Националното Собрание

Бугарскиот премиер Бојко Борисов утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министри,...

Европа1 час

Две години од пожарот во Нотр Дам – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата Нотр Дам во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет2 часа

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени откако избувнал пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија3 часа

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку сајтот „vakcinacija.mk”, или преку матичните...

Македонија14 часа

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион15 часа

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија17 часа

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија19 часа

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија20 часа

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија20 часа

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија21 час

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија23 часа

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија24 часа

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион24 часа

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа1 ден

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ1 ден

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија1 ден

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа1 ден

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија2 дена

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Досие