Контакт

Свет

Кинеските научници тврдат дека короната никогаш нема да исчезне, поверојатно е друго сценарио

Објавено пред

Кинеските научници тврдат дека човештвото никогаш нема во целост да го искорени коронавирусот, со тоа приклучувајќи им се на сè поголем број меѓународни експерти, кои велат дека вирусот ќе се враќа сезонски како грипот.

Според „Блумберг“, кинеските научници тврдат дека е малку веројатно оти коронавирусот ќе исчезне онака како што исчезна неговиот постар брат САРС пред 17 години бидејќи се пренесува меѓу луѓето, притоа не предизвикувајќи никакви симптоми кај некои од нив. Токму оваа група асимптоматски пациенти ја отежнува контролата над епидемијата, изјавија кинеските научници на брифингот во Пекинг.

Во случајот со САРС заразените имале сериозни симптоми. Кога тие биле ставени во карантин, болеста престанала да се шири. Спротивно на тоа, сè повеќе асимптоматски случаи на коронавирус продолжуваат да се појавуваат во Кина, каде што епидемијата е ставена под контрола.

„Ова ќе биде епидемија со која ќе живееме многу долго и веројатно ќе биде сезонска“, вели Џин Ки од кинеската Академија за медицински науки.

И американскиот стручњак Ентони Фаучи вели дека коронавирусот, најверојатно, ќе се враќа сезонски.

Сепак, кинеските научници исто така предупредуваат дека нема доволно докази оти заразата ќе забави во текот на летото.

„Вирусот е чувствителен на топлина, но само кога е изложен на температура од 56 Целзиусови степени подолго од 30 минути. Времето нема да биде толку топло. На глобално ниво, шансите бројот на заразени да се намали во текот на летото се многу мали“, вели Венг Гуиџијанг, шеф на одделот за инфективни болести при Универзитетската болница во Пекинг.

Свет

Кина е единствената економија во светот што ќе забележи раст

Објавено пред

Додека огромното мнозинство земји во светот бележи економски пад, кинескиот БДП се зголеми за 4,9 проценти од јули до септември годинава во споредба со истиот период минатата година, објави Бирото за статистика. Според ММФ, кинеската економија ќе биде единствената во групата големи економии што ќе забележи позитивна стапка на раст од 1,9 проценти.

На квартално ниво, БДП се зголеми за 2,7 проценти во периодот од јуни до септември. Тоа беше за 11,5 проценти повисоко во вториот квартал во споредба со почетокот на годината обележано со избувнување на епидемијата.

Во периодот од јануари до септември, активностите беа за 0,7 проценти повисоки отколку во истиот период минатата година, пренесува „Индекс“.

Закрепнувањето на втората светска економија од коронавирусот започнало во рана пролет, а новите податоци откриваат дека тоа се проширило и кон потрошувачката на почетокот на есента. Така, продажбата на мало се зголемила за 3,3 проценти на годишно ниво во септември. Во август пораснало за скромни 0,5 проценти.

Инвестициите на компаниите исто така покажуваат забележителни знаци на закрепнување. Така, инвестициите во основен капитал во првите девет месеци беа повисоки за 0,8 проценти отколку во истиот период во 2019 година. Во првите осум месеци, тие беа пониски за 0,3 проценти.

Владата воведе бројни мерки за зајакнување на растот и поддршка на вработувањето, вклучително и зголемена државна потрошувачка и даночни олеснувања. Централната банка ги намали основните каматни стапки и ги олесни прописите за банкарските резерви.

Оваа година кинеската економија ќе биде единствената во групата големи економии што бележи позитивна стапка на раст – 1,9 проценти, проценува ММФ.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенија прогласи епидемија на коронавирус

Објавено пред

Словенечката влада официјално прогласи епидемија на коронавирус.

Премиерот на Словенија, Јанез Јанша, претходно објави на „Твитер“ дека епидемијата ќе биде прогласена за територијата на цела Словенија и дека ќе трае 30 дена, почнувајќи од денес, пренесува словенечката агенција СТА.

Тој додаде дека во тек е седница на владата.

Во Словенија учеството на позитивни резултати во вкупниот број на тестирани примероци за првпат надмина 19 проценти, откако вирусот беше потврден кај 726 случаи од 3.765 тестови, пренесува СТА.

Тоа значи дека бројот на активни случаи на Ковид-19 во Словенија во моментот е 6.651, додека вирусот е потврден кај 13.151 лице од почетокот на пандемијата.

Во претходните 24 часа уште три лица починаа во Словенија како резултат на Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи од оваа болест се зголеми на 187.

Четиринаесетдневната стапка на кумулативна инциденција на 100.000 луѓе достигна 317, за разлика од 290 претходниот ден.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Запалени две цркви на протестите во Чиле

Објавено пред

Најмалку две цркви се запалени во главниот град на Чиле, а илјадници луѓе се собраа на улиците на првата годишнина од смртоносните протести против конзервативната влада.

На видеоснимките може да се види уривањето на кулата Парокија де ла Асунсион, една од најстарите цркви во Сантијаго де Чиле. Исто така, може да се види и Иглесија де Сан Франциско де Борја, која полицијата обично ја користи за церемонии, како е зафатена со пламен.

Протестите почнаа мирно на Плаза Италија, позната и како Плаза де ла Дигнидад, но набргу станаа насилни и покрај полициското присуство.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Словенија прогласи епидемија на коронавирус

Словенечката влада официјално прогласи епидемија на коронавирус. Премиерот на Словенија, Јанез Јанша, претходно објави на „Твитер“ дека епидемијата ќе биде...

Свет1 час

(Видео) Запалени две цркви на протестите во Чиле

Најмалку две цркви се запалени во главниот град на Чиле, а илјадници луѓе се собраа на улиците на првата годишнина...

Свет2 часа

Научниците предупредуваат: Заразата со коронавирус на отворено не е невозможна, но е ретка

И покрај тоа што речиси целиот документиран пренос на коронавирус се случил во затворен простор, експертите велат дека е оправдано...

Свет3 часа

Европа ги надмина сите рекорди – многу земји воведуваат построги мерки

Европа, соочена со вториот бран на пандемијата, го премина прагот на 250.000 смртни случаи од коронавирус. За една недела се...

Свет3 часа

(Видео) Се качил на кулата на Трамп во Чикаго и барал да разговара со претседателот

Неидентификуван маж се качил на кулата на Трамп во Чикаго, барајќи да разговара со претседателот на САД и медиумите. Мажот,...

Македонија3 часа

Ковид-19 го прележале над 17 илјади лица во земјава

Од Ковид-19 досега оздравеле 17.239 лица во земјава, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во земјава...

Регион4 часа

Полициски час во неколку црногорски градови

Здравствените власти во Црна Гора одлучија да воведат ограничувачки мерки во пет града во црвената зона според бројот на лица...

Европа15 часа

(Видео) Илјадници Французи излегоа на улиците поради убиството на наставникот

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Франција во знак на поддршка на наставниците и со цел да ја одбранат слободата...

Европа16 часа

Стотици демонстранти ја нападнаа полицијата во Прага

Чешката полиција употреби солзавец и водени топови за да растера стотици демонстранти во Прага кои ги нападнаа полицајците по протестот....

Регион17 часа

Црногорските медиуми за Амфилохие: Привилегиран e, го лечат со „ремдесивир“

Митрополитот Амфилохие, кој се зарази со коронавирусот, доби лек „ремдесивир“, кој, според порталот ЦдМ, е недостапен за другите пациенти во...

Свет17 часа

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на...

Македонија19 часа

Аеродром, Центар и Карпош се општини со најголем број заболени од Ковид-19

Аеродром, Центар и Карпош се скопски општини со најголем број на заболени од Ковид-19. Според најновите податоци од Министерствоот за...

Македонија20 часа

Починаа 10 лица со Ковид-19, 428 новозаразени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.853 тестирања, а регистрирани се 428 нови случаи на...

Македонија20 часа

(Видео) Ангеловски: За три недели изречени над 12.000 казни за сообраќајни прекршоци

МВР покрај на територијата на главниот град Скопје, спроведува засилени сообраќајни контроли и во другите градови, меѓу кои и Кичево,...

Македонија22 часа

(Видео) Пендаровски: Бигорскиот манастир надживеал империи и држави, денеска го започнува своето второ илјадалетие

Денешниов свечен ден е прекраток, за да ги опише, барем, главните настани од илјадагодишната историја на манастирот „Свети Јован Бигорски“,...

Регион23 часа

Во Словенија највисок процент на заразени според бројот на направени тестови

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 726 нови инфекции со коронавирус на 3.765 тестови, објави словенечката влада, што...

Македонија24 часа

(Видео) Заев: Aприл 2021 е месецот за спроведување на пописот

Пописот ќе се одржи во април 2021 по сите правила на Еуростат, објави премиерот Зоран Заев на социјалните мрежи, каде...

Европа1 ден

Плантажа со марихуана на три ката и со вредност од милион фунти пронајдена во Англија

Во објект на поранешен ноќен клуб во Ковентри, полицијата открила плантажа со марихуана на три ката, за која се проценува...

Европа2 дена

Словачка во следните два викенда ќе им направи ковид-тестови на сите граѓани постари од 10 години

Словачка на коронавирус планира да ги тестира сите свои жители на возраст над десет години, објави словачкиот премиер Игор Матовиќ...

Македонија2 дена

(Видео) Димитров: Соседите мора да бидат свесни дека ќе имаме заеднички успех или заеднички дебакл

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров на денешната прес-конференција по повод мандатното писмо за мисијата и задачите на Секретаријатот...

Досие