Контакт

Свет

Кинески градови во состојба на подготвеност поради топлотен бран, покривите и патиштата се топат

Објавено пред

Во многу кинески градови владеат високи температури, при што од топлотните бранови се топат покривите на зградите и патиштата, а непријатното време ги принуди луѓето да одат во подземни засолништа, пренесуваат медиумите во светот.

dobivaj vesti na viber

До вторник во 11 часот, 68 града – вклучително Шангај и блискиот Нанџинг – објавија црвен аларм, највисок во тристепениот систем за предупредување од топлотни бранови, предвидувајќи температури над 40 Целзиусови степени во следните 24 часа.

Шангај, кој сè уште се бори со спорадични епидемии на Ковид-19, ги предупреди своите 25 милиони жители да се подготват за топлото време оваа недела. Од почетокот на евиденцијата во 1873 година, Шангај има само 15 дена со температури над 40 Целзиусови степени.

Во распространетиот парк за диви животни во Шангај, персоналот превезува осум тони мраз дневно само за да ги разлади животните.

„Оваа година жештините дојдоа малку порано“, вели Жу Дарен, жителка на Шангај, додека нејзиниот петгодишен син си игра во фонтаната.

„Иако е само јули, чувствувам како жешкото време веќе го достигна својот врв. Во суштина, мора да го вклучите клима-уредот кога ќе се вратите дома и да ставите крем за сончање кога ќе излезете надвор“.

Кина оваа година се соочува со лето полно со контрасти, со наизменични топлотни бранови и обилни врнежи што ја пустошат земјата. Властите, повикувајќи се на климатските промени, предупредија на можни временски катастрофи од средината на јули, традиционално најтоплото и најврнежливо време од годината.

Во град во јужната провинција Џијангкси, дел од патот се насобрал и се подигнал најмалку 15 сантиметри поради жештините, покажала државната телевизија.

Нанџинг, еден од трите пеколни градови во Кина, познат по жешките лета, од неделата ги отвори подземните засолништа за воздушни напади за жителите. Воените бункери се опремени со вај-фај, книги, вода, дури и микробранови печки. Градот во вторникот издаде црвен аларм.

Во Чонгкинг, уште еден пеколен град, покривот на музејот буквално се стопи, а традиционалните кинески ќерамиди пукаа и паднаа додека топлината го стопи катранот што ги држеше на покривот. Градот во понеделникот објави црвен аларм, пишуваат локалните медиуми.

Чонгкинг распореди камиони полни со прскалки со вода за ладење на патиштата.

Оваа недела се предвидуваа високи температури, влажност и ултравиолетово зрачење да го погодат централниот град Вухан, третиот град на пеколот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Норвешка отпушти 30 членови на Кралската гарда, употребувале дрога

Објавено пред

Триесет припадници на Норвешката кралска гарда ќе бидат отпуштени од службата поради употреба на дрога додека се на одмор, соопштија денеска вооружените сили на Норвешка.

dobivaj vesti na viber

Армијата добила информација дека некои регрути користеле дрога на забава летово. Петмина од нив веднаш признале дека тоа го направиле, а подоцна уште 25 го признале истото.

Сите 30 регрути биле членови на единицата на Кралската гарда на Неговото Височество, објавија норвешкиот јавен сервис НРК.

Портпаролот на норвешката армија Браге Стајнсон Вик-Хансен изјави дека регрутите ќе бидат отпуштени од армијата.

Кралската гарда го штити норвешкото кралско семејство. Нејзините членови секојдневно ја менуваат стражата пред кралската палата во Осло.

Единицата извршува должности и за време на некои посебни прилики, како што е доделувањето на Нобеловата награда за мир.

Прикажи повеќе...

Свет

Гутереш пристигна во Украина, ќе се сретне со Зеленски и со Ердоган

Објавено пред

Антонио Гутереш – генералниот секретар на ОН денеска пристигна во Лавов, каде утре ќе учествува на трилатерална средба со претседателите на Украина, Владимир Зеленски и претседателите на Турција, Реџеп Таип Ердоган, пренесува Укринформ, повикувајќи се на соопштението на портпаролот на ОН на Твитер.

dobivaj vesti na viber

Освен најавата за утрешната трилатерална средба, во твитот не се дадени дополнителни детали.

Портпаролот на генералниот секретар, Стефан Дужарик денеска на брифинг за медиумите најави дека Гутереш доаѓа во Украина на покана на претседателот Зеленски.

Како што претходно објави Укринформ, Гутереш ќе го посети црноморското пристаниште Одеса, од кое продолжи извозот на жито во согласност со претходниот договор со посредство на ОН и Турција.

Пред да се врати во Њујорк, генералниот секретар на ОН ќе го посети Заедничкиот координативен центар во Истанбул, кој беше формиран за спроведување на иницијативата договорена минатиот месец.

Прикажи повеќе...

Регион

Курти: Имаме јасна визија, сакаме членство во НАТО

Објавено пред

Косовскиот премиер Албин Курти денеска во Брисел изјави дека Косово сака членство во воената алијанса НАТО.

dobivaj vesti na viber

„Имаме јасна визија. Сакаме членство во НАТО. Ова ќе ни овозможи да го обезбедиме она што мирните и демократски држави и нации го обезбедија и сè уште го обезбедуваат за нашата земја и граѓаните. Во оваа смисла, членството во програмата на НАТО „Партнерство за мир“ би било поддршка“ – рече Курти по средбата со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

На заедничката прес-конференција со Столтенберг, Курти изјави дека институциите и граѓаните на Косово имаат причина да бидат претпазливи поради, како што рече, „деструктивниот пристап на северниот сосед“ кон Косово и „регионот воопшто“, како дел на „рускиот план штетен за Европа и Балканот“.

Тој додаде дека владата на Косово и тој како премиер се посветени на тоа политиката на Косово да биде целосно усогласена со НАТО и додаде дека Косово е подготвено да учествува во секој проект на НАТО во полн капацитет.

Курти се заблагодари на НАТО алијансата за досегашниот ангажман во Косово.

„Придонесот на НАТО во формирањето, развојот и професионалноста на Косовските безбедносни сили е примерен успех“, изјави Курти.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Курти: Имаме јасна визија, сакаме членство во НАТО

Косовскиот премиер Албин Курти денеска во Брисел изјави дека Косово сака членство во воената алијанса НАТО. „Имаме јасна визија. Сакаме...

Регион3 часа

Вучиќ од Брисел: За Србија мирот и стабилноста се од клучно значење, утре ќе имаме тешки разговори

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ е во Брисел и денеска се обрати на заедничка прес-конференција со генералниот секретар на НАТО,...

Македонија3 часа

Мицкоски: Власта нема поддршка во парламентот за уставни измени и се плаши од избори

„Некако со ковидот немам среќа, пред две години и сега сум заразен со вирусот и тоа ме попречува во мојот...

Македонија4 часа

Бугарските историчари: Она што за нас е буквална вистина, за многу луѓе во Македонија звучи како вистинска револуција

Бугарската вистина ќе биде револуција во Македонија затоа што досега сме учеле сосема други факти во нашите историски учебници. Ова...

Македонија4 часа

Обвинителството започна истрага за грабнатото бебе во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 28-годишна скопјанка осомничена за кривично дело...

Македонија8 часа

Не е пријатно, но провокации имало секогаш, рече Маричиќ за исвиркувањето на македонскиот јазик на забавата за Рамковниот договор

На вицепремиерот Бојан Маричиќ не му било пријатно кога чул како група граѓани на прославата за Рамковниот договор ја исвиркаа...

Македонија8 часа

Таравари бара формирање техничка влада

Потпретседателот на Алијанса за Албаниците и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари бара итно формирање на техничка влада. Во објава на...

Македонија9 часа

Каде и да сме, мора да бидеме горди дека сме родени во Македонија, порача Стојменова, која стана министерка во словенечката влада

Емилија Стојменова Дух, доктор на науки и вонредна професорка на Електротехничкиот факултет во Љубљана, од неодамна е министерка за дигитализација...

Македонија9 часа

Деветнаесет пожарникари се справувале синоќа со штетите од невремето кое го погоди Неготино

Тринаесет пожарникари со 3 противпожарни возила од ТППЕ Неготино и 6 пожарникари со 2ПП возило и 2 пумпи за испумпување...

Свет10 часа

Шолц: Војната е на Путин, а не на рускиот народ

„Граѓаните на Русија не ја почнаа војната, но мора јасно да кажеме дека ја поддржуваат“, изјави во понеделникот вечерта финската...

Европа10 часа

(Видео) Шумски пожар зафати патнички воз во Шпанија, патниците скокале од вагонот, повеќе од 20 луѓе се повредени

Повеќе од 20 патници се здобиле со изгореници откако скокнале од воз кој бил зафатен од шумски пожар во близина...

Свет11 час

Жена од Саудиска Арабија е осудена на 34 години затвор поради користење Твитер

Салма ал Шебаб (34) е осудена на 34 години затвор бидејќи користела Твитер за да ги следи неистомислениците и активистите,...

Свет11 час

Алигатор убил жена откако не сакајќи паднала во езеро додека работела

88-годишна жена е убиена од алигатор откако случајно паднала во езеро додека работела во градината на заедница на постари лица,...

Свет11 час

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Денеска Северна Кореја најверојатно тестирала две крстосувачки ракети кон Жолтото Море, изјави јужнокорејски воен претставник, а пренесува „Јонхап“. Лансирањето се...

Свет11 час

Бајден го потпиша Законот за климата вреден 430 милијарди долари

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја потпиша сметката од 430 милијарди долари, која се смета за најголем пакет климатски мерки во...

Македонија24 часа

(Видео) Невреме во Неготино – паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили

Големото невреме кое денеска го зафати Неготино зад себе остави паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили. Силниот ветер носел...

Топ1 ден

Скопјанка киднапирала бебе во ГТЦ и со такси го однела во Ѓорче Петров

Денеска полициски службеници од СВР Скопје ја лишија од слобода С.С. од Скопје, набрзо по добиена пријава околу 11.30 часот...

Македонија1 ден

Вилма Русковска е суспендирана, дисциплинска за уште две обвинителки

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска добила решение за суспензија.  Според информации на „Макфакс“, одлуката е...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе го испитува регистрирањето на бугарските здруженија во Македонија

Основното јавно обвинителство Охрид денеска по допрен глас оформи предмет за да ги испита наводите за евентуални пропусти при регистрацијата...

Македонија1 ден

ВМРО-НП: Тие што гласно се чудат да се прашаат зошто некој манипулирал и ги учел со лажни податоци

ВМРО-Народна партија го поздравува напредокот на двете историски комисии како чин на позитивниот пат на Северна Македонија кон Евро-атланската интеграција....