Контакт

Свет

Кинески епидемиолог: Врвот на коронавирусот кај нас помина, а пандемијата во светот треба да заврши до јуни

Објавено пред

Глобалната пандемија на коронавирус најверојатно ќе заврши до јуни, за „Ројтерс“ изјави Жонг Наншан, виш медицински советник на кинеската влада.

Жонг, 83-годишен епидемиолог познат по борбата против САРС во 2003 година, рече дека многу увезени случаи на инфекција во Кина се асимптоматски и процентот на повторна инфекција на пациентите кои закрепнале е мал.

Кинеската Национална здравствена комисија соопшти дека врвот на епидемијата во земјата е поминат.

Свет

Првото лице излечено од ХИВ почина по борбата со леукемија

Објавено пред

Американецот Тимоти Реј Браун, кој е првиот човек излечен од ХИВ, почина во Калифорнија по петмесечна борба со леукемија, изјави неговиот партнер Тим Хофген.

Браун почина на 29 септември, а со него беа и Хофген и пријателите.

„Со голема тага објавувам дека Тимоти почина по петмесечна борба со леукемијата“, напиша Хофген на „Фејсбук“.

Тимоти Реј Браун е роден во 1966 година и е познат како „берлински пациент“ откако во 2007 година се излечи од ХИВ во Берлин, благодарение на специјалната трансплантација на коскена срцевина.

Медиумите претходно објавија дека Браун боледува од рак во последна фаза.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп го обвини модераторот Валас за пристрасност кон Бајден на првата дебата

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп во својот прв твит по првата претседателска дебата што се одржа вчера вечер го обвини модераторот Крис Валас дека застанал на страната на неговиот противник од Демократската партија, Џо Бајден, пренесува „Њујорк пост“.

Твитот без зборови прикажува фотографија на Трамп од левата страна, наспротив Валас и Бајден заедно од десно, со кратенката „VS“ во фонт од серијата „Уличен борец“.

Во текот на целата хаотична прва дебата на универзитетот „Кејс Вестерн Ризерв“ во Кливленд, водителот на „Фокс њуз“, Валас постојано ги прекоруваше двајцата кандидати – особено Трамп – дека го прекинуваат и за меѓусебно прекинување.

„Вие дебатирате со него [Бајден], а не со мене”, во еден момент Валас му свика на Трамп, кој го виде тоа на друг начин.

„Очигледно е дека дебатирам со тебе, не со него“, одговори Трамп. „Но, тоа е во ред, не сум изненаден“.

Резултатот беше натпревар во прекинување кој често излегуваше од контрола и лични напади на штета на суштинските точки од политиката.

Прикажи повеќе...

Регион

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Објавено пред

Албанија го одложи за ноември почетокот на училишната година, откако бројот на заразени со коронавирус во еден ден се зголеми на 127.

На средината на август било одлучено училиштата да почнат со настава на средината на септември, но сега таа одлука е променета поради раст на бројот на заболени.

Во Албанија вкупно заразени се 13.518 луѓе, а починаа 384.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион39 минути

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи за ноември почетокот на училишната година, откако бројот на заразени со коронавирус во еден ден се зголеми...

Свет47 минути

Меркел: Пандемијата е трка на долги стази, пред нас е тешко време

Германската канцеларка Ангела Меркел апелира граѓаните да се придржуваат до епидемиолошките мерки за спречување на ширењето на коронавирусот. „Во моментов...

Топ1 час

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово, осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет1 час

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: Го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија3 часа

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет3 часа

ЕУ со предупредување до Турција: Сите опции се на маса

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, предурпеди дека сите опции се на маса во одбрана на интересите на ЕУ ако...

Свет4 часа

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет4 часа

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет18 часа

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија19 часа

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија19 часа

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија19 часа

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија22 часа

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет22 часа

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија23 часа

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија24 часа

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија24 часа

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија24 часа

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Македонија1 ден

Илјадници ученици и денес не може да се приклучат за онлајн-учење, Царовска повикува на трпение

Фијаско и на генералната проба, Националната платформа за онлајн-учење и денес паѓа. Илјадници ученици, наставници и родители и утрово не...

Свет1 ден

(Видео) Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

Ерменскиот министер за одбрана објави на „Твитер“ дека гори цивилен автобус, погоден од азербејџански дрон. In #Vardenis which is located...

Досие