Контакт

Свет

Кинa ги казнува локалните службеници кои неуспешно се справуваат со делта-сојот

Објавено пред

Кина казни повеќе од 40 локални службеници за неуспехот да се справат со делта-сoјот на коронавирус, пишуваат светските медиуми.

Епидемијата, која првпат се појави во источниот град Нанџинг, се прошири во повеќе од половина од кинеските провинции и предизвика повеќе од 1.000 инфекции за три недели, според дневните извештаи од Националната здравствена комисија.

Властите воведоа строго заклучување, спроведоа масовно тестирање, карантин и ограничени патувања.

Ваквите мерки се применуваат во обем и интензитет што не се забележани во Кина од почетокот на пандемијата во почетокот на 2020 година. Оние службеници кои не успеаја брзо или темелно да ги спроведат мерките, сега се соочуваат со дисциплински мерки.

Во целата земја, според официјалните изјави и извештаите на државните медиуми, најмалку 47 службеници, од шефови на локални самоуправи, здравствени комисии, болници и аеродроми, се казнети за негрижа.

Во Нанџинг, главниот град на провинцијата Џиангсу, 15 службеници беа одговорни за ширењето на заразата на меѓународниот аеродром Нанџинг Луку, се вели во соопштението.

Аеродромот е местото каде што се верува дека епидемијата започнала за прв пат, девет чистачи биле заразени на 20 јули за време на рутински тест за коронавирус. Властите го поврзаа кластерот со летот од Русија, кој пристигна на 10 јули.

Тројца службеници на аеродромот се под истрага на провинциските дисциплински власти, а двајца се приведени. Други, вклучително и заменик-градоначалникот Нанџинг, добија казни од суспензија до строги предупредувања, се вели во соопштението.

Во изминатите недели, некои истакнати кинески експерти за јавно здравје побараа промена на пристапот, сугерирајќи дека земјата треба да научи да живее со коронавирусот во согласност со другите земји со релативно високи вакцинации.

Свет

(Видео) Хаос на протест во Мелбурн – полицијата бегаше со возило од бесните демонстранти

Објавено пред

Во Мелбурн веќе два дена траат протестите против задолжителната вакцинација и епидемиолошките мерки. Градежните работници, кои се поддржани од антиваксерите, тврдат дека е директно загрозена нивната егзистенција.

Протестот е насочен против прописите на владата на сојузната држава Викторија, чиј главен град е Мелбурн, инаку втор по големина во Австралија, што бара сите градежни работници да бидат вакцинирани. Властите одлучија и да ја затворат градежната индустрија две недели, поради лошите мерки за заштита при работа и зголемениот број случаи меѓу градежниците –  409 потврдени случаи.

По осум часа протест за време на кој илјадници луѓе предизвикаа хаос во градот и го блокираа главниот пат, полицијата со помош на гумени куршуми, солзавец, димни и шок бомби успеа да ги растера демонстрантите и да уапси 62 лица.

Видео кое кружи на Твитер покажува како полицијата почнува да бега со автомобили откако гневните демонстранти тргнаа кон нив. Тие се обидоа брзо да ги свртат службените возила и да побегнат, меѓутоа, револтираните граѓани ги стигнаа.

Некои од нив почнаа да фрлаат камења и шишиња по автомобилите, додека други отидоа чекор подалеку и почнаа да ги удираат возилата со рацете и да кршат ретровизори и ветробрански стакла.

Полицискиот автомобил потоа застанал и вооружените полицајци тргнале кон толпата, која во тој момент почнала да бега.

Командирот на државната полиција Викторија рече дека безбедноста на јавноста е нивна главна цел и дека протестите ќе бидат прекинати.

Во еден момент, среде шпицот, демонстрантите го блокираа главниот пат во градот.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Речиси 70 отсто од населението во Франција е вакцинирано

Објавено пред

Околу 50 милиони луѓе во Франција веќе се вакцинирани, што сочинува речиси 70 отсто од населението.

Овој успех во вакцинацијата се припишува на воведувањето здравствен сертификат.

Во Франција, без здравствен сертификат, луѓето се осудени на недостиг на социјален живот. Ова значи дека или треба да се вакцинираат или да имаат постојани тестови за да посетуваат различни јавни места.

Прикажи повеќе...

Регион

Вулин: Милановиќ е еден од најглупавите хрватски политичари

Објавено пред

Српскиот министер за внатрешни работи, Александар Вулин, изјави дека хрватскиот претседател Зоран Милановиќ е еден од најглупавите хрватски политичари.

„Во Хрватска  политичарите се поделени на отворени и тајни усташи. Кога, не знаејќи дека се снима состанокот со таканаречените бранители, гордо ги призна своите усташки корени, Милановиќ докажа дека припаѓа на тајните следбеници на усташкото движење.

Но, Милановиќ докажа дека е еден од најглупавите хрватски политичари кога се обиде да ги затвори границите со Србија во 2015 година, и тоа го потврдува секој ден кога ги напаѓа Србија и Вучиќ“, се вели во изјавата на Вулин.

Милановиќ претходно оцени дека Србија „нема силна намера“ да влезе во ЕУ и рече дека смета дека е пречка што српскиот претседател Александар Вучиќ „бил еден од најистакнатите поттикнувачи на војна во 90-тите години“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

МОН ќе добие експертска поддршка од Естонија за развој на дигитализацијата во образованието

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања...

Македонија2 часа

Вчера се вакцинирале над 12.000 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 774.422 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Регион2 часа

Србите побројни на протестите, им носат храна и вода

Бројот на Срби собрани утрово на преминот Јариње е значително поголем од вчера, пренесува репортерот на „Косово онлајн“. Луѓето што...

Македонија3 часа

Досега се попишани 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Можноста за самопопишување на лица...

Македонија3 часа

Вархеи во Софија на разговори за бугарското вето за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј ќе престојува во посета на Бугарија, објави Европската комисија. Детали за разговорите не се соопштуваат,...

Свет4 часа

Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица

Невакцинираните шефови на држави кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела, најверојатно, ќе мора да се задоволат...

Регион5 часа

Седница на Совет за безбедност на Србија за ситуацијата на Косово

На Косово ноќта помина тензично, но мирно по распоредувањето на специјалните единици „Росу“ низ северот на провинцијата. Српскиот претседател, Александар...

Свет5 часа

Идентификувани жртвите од пукањето во универзитетот во Русија

Идентификувани се сите шест жртви на пукањето на универзитетот во рускиот град Перм. Како што пренесе ТАСС, повикувајќи се на...

Македонија5 часа

Пендаровски: Одржувањето на перспективата за членство во ЕУ е клучниот двигател за реформите во земјите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20. состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“, што...

Свет16 часа

Од ноември можен влез во САД за странци што се вакцинирани

САД повторно во ноември ќе дозволат влез на патници од Кина, Индија, Велика Британија и од многу европски земји, кои...

Свет17 часа

(Видео) Напаѓачот од Русија објавил детали за нападот во универзитетот, во кој уби најмалку шест луѓе и рани 28

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров, објавил долго детаљно објаснување за својата подготовка за нападот, во кое тврди...

Регион18 часа

(Видео) Вучиќ за ситуацијата на Косово: Се надевам дека нема да треба да прeземеме контрамерки

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва ѝ се обрати на јавноста и нагласи дека ова е еден од најтешките денови за...

Македонија21 час

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија24 часа

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Македонија24 часа

Позитивни на коронавирус се 13 воспитувачи и 9 деца во градинките, Шахпаска вели дека состојбата е стабилна

Тринаесет воспитувачи и 9 деца се позитивни на коронавирус низ градинките, информираше денеска министерката за труд и социјална политика, Jагода...

Македонија1 ден

Стевчо Јакимовски ќе настапи самостојно во Карпош, во другите општини ГРОМ ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Граѓанската oпција за Македонија-ГРОМ на овие локални избори одлучи да настапува самостојно во oпштина Карпош со претседателот на партијатија Стевчо...

Свет1 ден

(Видео) Проработе вулкан во Шпанија, лавата проголта 20 куќи

Шпанските власти евакуираа околу 5.000 луѓе од неколку села на канарскиот остров Ла Палма поради ерупција на вулкан, соопштија локалните...

Македонија2 дена

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет2 дена

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија2 дена

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Досие