Контакт

Свет

Кипар тврди дека Турција го прекршува меѓународното право во потрагата по нафта и гас

Објавено пред

Кипар ја обвини Турција дека го прекршува меѓународното право со почнување операции во близина на островот и во потрага по нафта и гас.

Во соопштението на кипарското претседателство се наведува дека фактот оти овие нови нелегални активности биле објавени во истиот ден кога стапила на сила новата рамка на санкции на ЕУ, е манифестација на екстремно и провокативно непочитување на меѓународното и европското право.

Европската Унија неодамна претстави систем за воведување санкции на Турција поради тоа што неовластено спроведувала дупчења во Средоземното Море близу Кипар заради експлоатација на гас.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Бугарија 210 новозаразени, најголемо жариште е Софија

Објавено пред

Во Бугарија потврдени се 210 новозаразени лица со коронавирус во последните 24 часа на направени 5.388 ПЦР тестови, покажуваат податоците во Националниот информативен систем.

Најголем дел од случаите се во Софија – 59, а потоа Пловдив – 31 и Благоевград со 24.

Во земјата досега се потврдени вкупно 13.722 случаи на Ковид-19, од кои 5.097 се активни. Излечени се 8.154 лица, од кои 174 во изминатите 24 часа.

Во болниците се хоспитализирани 861 пациенти.

Во земјата досега се заразени 763 медицински работници.

Во текот на изминатите 24 часа починаа 12 лица, со што вкупниот број достигна 471 лице.

Прикажи повеќе...

Свет

Австриски модел: Секое семејство ќе добие 360 евра по дете поради Ковид-19

Објавено пред

Австриската влада ги поддржува жените во нивните различни животни избори –  жените како претприемачи, како вработени или како мајки. Само преку фондот за корона, жените се поддржани со 178 милиони евра, 80 проценти од вкупниот додаток за деца од 648 милиони евра се одделува за  жените, вели министерката за жени и интеграција Сузана Рааб.

Таа истакнува дека целта на сите е да се избегнат повеќекратните стресови на кои жените биле изложени за време на пандемијата. Покрај работата од дома, грижата за децата била неизбежна затоа што градинките и училиштата беа затворени, а жените имале и секојдневни обврски околу домаќинствата.

Во случајот на втор бран на корона, кој се проценува дека е можен наесен, жените ќе бидат ослободени од едукација на децата од дома за да избегнат повеќе стресови. Затворањето на училиштата при избувнување на пандемијата во есен треба да биде колку што е можно селективно, регионално и што е можно пократко. Од големо значење е жените кои сега ги загубија своите работни места повторно да влезат во еднакви позиции на пазарот на трудот, укажува таа.

Во Австрија во мај имаше околу 550.000 невработени и 1,3 милиони вработени на моделот на работа со скратено работно време.

„Државната помош изнесува 50 милијарди евра. Постојат неколку пакети кои ги поддржуваат жените во различни области. Ние обезбедивме фонд за помош за жените претприемачи да ги одржуваат компаниите во криза. За жени кои се грижат за деца, постои фонд за грижа за семејство во износ од 60 милиони евра. Од тоа, 35 милиони евра веќе се исплатени на семејства кои претрпеле загуба на приход, без своја вина. Покрај тоа, веќе се исплатени 30 милиони евра за поддршка на семејства со ниски приходи“, вели Рааб за 24 часа.

Еднократниот бонус за поддршка за семејствата со деца ќе се исплати во септември и изнесува 360 евра по дете.

Министерката за труд и семејство, Кристина Ашбахер, вели дека жените коишто ги загубија своите работни места во криза треба да бидат вратени во најкраток можен рок. Ова значи во иста или подобра позиција од претходната со заработка која не отстапува од претходните стандарди.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Само еден месец откако била излечена, жена од Кина повторно заразена од коронавирус

Објавено пред

Во градот Џингжу, во кинеската провинција Хубеи, е откриен случајот со жена (68) која повторно е тестирана позитивна на коронавирус, еден месец откако била излечена од Ковид-19, соопштија градските власти.

Жената во моментот е во карантин и е под медицински третман, а лицата со кои била во контакт биле пронајдени, тестирани и не се позитивни, пренесува „Ројтерс“.

Засега нема докази за ризик дека лицата кои се повторно заразени по третманот со Ковид-19 се носители на вирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ21 минута

Загина 16-годишник при судир на два мотоцикли во скопско Кадино

Во судир на два мотоцикли, управувани од тинејџери, синоќа во селото Кадино загинал 16-годишник. Како што информираат од МВР, непосредно...

Македонија43 минути

Заев и Николовски се откажаа од средствата за патни трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски информираше дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажале од патните трошоци....

Свет57 минути

Кои маски штитат, а кои ја шират инфекцијата на Ковид-19 уште повеќе?

САД достигнаа рекордни пет милиони заразени со коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на инфекцијата не успеаја. Иако...

Македонија2 часа

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија2 часа

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет3 часа

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти првпат прогласија општ карантин кога еден граѓанин, кој е позитивен на коронавирус, бил во близок контакт со луѓе...

Свет3 часа

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека рече оти има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирусот во Русија...

Свет4 часа

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија4 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија19 часа

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија19 часа

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа19 часа

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија19 часа

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија20 часа

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Македонија22 часа

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија22 часа

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорaле за...

Македонија22 часа

Лукаревска веќе не е директорка на УЈП, ќе биде пратеник

По верификувањето на мандатот за пратеник, Сања Лукаревска ја напушти функцијата директор на Упрвата за јавни приходи, а на нејзино...

Македонија24 часа

Ниту еден патник од авионот за Финска го нема во македонската база на позитивни случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека веќе се извршени проверки за сите патници од авионот за Финска, кои, според финските власти,...

Свет1 ден

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19; Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против короната. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија1 ден

Повеќето патници со коронавирус што слетале во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Досие