Контакт

Свет

Клинтон: САД не заслужуваат претседател како Трамп

Објавено пред

Кандидатката на демократите за претседател на САД, Хилари Клинтон, изјави дека САД не заслужуваат претседател како Доналд Трамп.

Клинон на конференција во Мумбај, Индија, наведе дека времињата се опасни, а републиканскиот претседател има афинитет да биде диктатор и навистина ужива во авторитетната позиција.

Белата куќа не ги коментира изјавите на поранешната државна секретарка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

И Парагвај отвори амбасада во Ерусалим

Објавено пред

Од

По САД и Гватемала, сега и Парагвај ја премести својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Претседателот на Парагвај, Хорасио Картес, и израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, денеска присуствуваа на свеченото отворање на амбасадата.

Пред точно една недела САД ја преместија својата амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим, што предизвика гнев кај Палестинците, а само два дена подоцна и Гватемала го направи истото.

Прикажи повеќе...

Свет

Ѝ извадиле 106 капсули кокаин од стомакот

Објавено пред

Од

Успешно се извадени 106 капсули кокаин од стомакот на жена која се обидела да ги шверцува во Индија, соопшти индиската полиција. Дваесет и петгодишната жена со странско државјанство била уапсена на 14 мај на меѓународниот аеродром во главниот град на Индија, Њу Делхи.

Според информациите, таа поминала една недела во болница каде што ѝ била дадена терапија за да закрепне од кокаинот. Се проценува дека дрогата има вредност од над 730 000 долари.

Полицијата претпоставува дека жената ги голтнала капсулите во Сао Паоло, Бразил, и ѝ било кажано да ги пренесе во Делхи на лица со нигериска националност. Полицијата сега трага по тие лица на кои жената требала да им ја испорача дрогата.

Прикажи повеќе...

Свет

Естонија е првата држава која во сите градови ќе има бесплатен јавен превоз

Објавено пред

Од

Талин, главниот град на Естонија, е еден од ретките европски градови кои можaт да се пофалат со петгодишен бесплатен јавен превоз за сите граѓани, пишува порталот „Попап“.

За бесплатниот јавен превоз граѓаните на Талин одлучија на референдум што се одржа пред пет години, а Алан Алакула, шеф на канцеларијата на ЕУ во Талин, вели дека за сите долгорочни планови граѓаните треба да имаат право на глас.

По пет години бесплатен јавен превоз, Алакула вели дека Талин нема загуби.

„Несомнено е дека не само што ги покриваме трошоците, туку благодарение на оваа одлука имаме и вишок. Заработивме двапати повеќе отколку што загубивме со воведувањето на бесплатен превоз. Среќни сме што многу луѓе одлучија да се регистрираат како жители на Талин за да ги искористат предностите на бесплатниот јавен превоз“, вели Алакула.

Тој додава дека при планирањето на бесплатниот јавен превоз најмногу се размислувало за граѓаните со послаб имотен статус.

„Најпрво сметавме дека оваа мерка најмногу ќе ја користат граѓаните со ниски и средни приходи. Сепак, таа се користи и од луѓе со повисоки примања бидејќи јавниот превоз и за нив овозможува поголема мобилност низ градот. Според нашите истражувања, тие често одат во ресторани, кина, театри. На овој начин индиректно се поттикнуваат и трговијата и угостителството, така што корист имаат и локалните бизниси. Градот е жив, а тоа може да се почувствува и по остварените приходи“, објаснува шефот на канцеларијата на ЕУ во Талин.

Алакула вели дека главниот град на Естонија пред воведувањето  бесплатен јавен превоз бил преполн со автомобили, а сега воздухот е многу почист. Со воведувањето  бесплатен превоз, цените на паркирањето се зголемиле, но официјалниот претставник вели дека никој не се жали на тоа бидејќи има бесплатна алтернатива.

Примерот на главниот град се очекува да го следат и останатите. Владата планира да воведе бесплатен јавен превоз во сите градови во Естонија оваа година, со што земјата ќе стане првата во светски рамки која вовела ваква мерка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Заев не се откажува од предлогот Република Илинденска Македонија

Предлогот Република Илинденска Македонија не отпаѓа, изјави премиерот Зоран Заев, во изјава пред судот по ослободителната пресуда за случајот „Поткуп“....

Македонија17 минути

Емини: Нема простор за паника од министерот за култура на Движењето Беса

Од сите албански партии, Беса најмногу заслужува да биде дел од Владата. Политичките партии, граѓаните и невладините организации немаат потреба...

Македонија35 минути

(Видео) Ослободителна пресуда за Заев во случајот „Поткуп“

Кривичниот суд донесе ослободителна пресуда за премиерот Зоран Заев во случајот „Поткуп“. Според пресудата, Обвинителството не успеало да докаже дека...

Македонија2 часа

(Видео) Заев доби кривична пријава за загрозување уставен поредок

Партијата „Левица“ денеска во Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев за нарушување на уставниот поредок на...

Македонија3 часа

В четврток нова рунда преговори за името во Њујорк

В четврток и в петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што...

Свет4 часа

Победа на Мадуро на претседателските избори во Венецуела, опозицијата ги негира резултатите

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, извојува нов шестгодишен мандат, по вчерашната победа на претседателските избори во земјата. Изборите ги одбележа...

Македонија14 часа

Планинар од Македонија почина на Хималаите

Македонскиот планинар Георги Петков (63) од Гевгелија починал денеска од срцев удар на Хималаите, додека се искачувал на највисокиот врв...

Македонија15 часа

Ротации во Владата – Дескоска оди во Правда, образованието ќе го води Арбр Адеми

Почнуваат ротациите и најавената мини-реконструција во Владата. Според последните информации, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата кои...

Македонија21 час

Поради спор со името, ПСК „Чеплес“ четири години одбиван за членство во Федерацијата на планинари

Планинарскиот спортски клуб (ПСК) „Чеплес“ од Велес четири години се обидува да стане член на Федерацијата на планинарски спортови на...

Македонија22 часа

Шекеринска: Со Илинденска Македонија покажуваме дека ниту сме имале ниту ќе имаме територијални претензии

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска смета дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение со кое сите од процесот...

Македонија1 ден

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница, му реплицираат од Владата на Ципрас

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност...

Македонија1 ден

Грчките политички лидери не го прифаќаат предлогот за решавање на спорот за името

Грчката влада соопшти дека предлогот за решавање на спорот околу името на Македонија треба да содржи географскa или временска одредница....

Македонија2 дена

(Видео) Иванов: Став за новиот предлог ќе изградам откако ќе го добијам на писмено

Се додека не добијам писмена достава за она што се разговарало на средбите помеѓу Македонија и Грција во врска со...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа промена на името и Уставот

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот од минатото дека нема да поддржи промена на Уставот и промена на уставното име, рече лидерот...

Македонија2 дена

(Видео) Република Илинденска Македонија е предлогот за името

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки...

Македонија2 дена

(Видео) Угриновски по трет пат избран за претседател на Федерацијата на планинари

Јовица Угриновски попладнево по трет пат е избран за претседател на Федерацијата на планинари.  Тој беше единствен кандидат за оваа...

Македонија2 дена

Мицкоски: Да се обединиме против злото, а тоа е Зоран Заев

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите алатки кои што му стојат на располагање да се бори против оваа ненародна власт и...

Македонија2 дена

Група граѓани со транспаренти и патриотски песни ги пречекуваат учесниците на лидерската средба

Група граѓани со транспаренти и пеејќи патриотски песни ги пречекуваат лидерите на партиите кои денеска попладне во Клубот на пратеници...

Свет2 дена

(Во живо) Кралската свадба на принцот Хари и Меган

Меган Маркл официјално ќе стане дел од британското кралско семејство. Церемонијата ќе се одржи напладне во Сент Џорџ капелата и...

Свет2 дена

(Видео) Сe е подготвено за спектакуларната кралска венчавка 

Камерите и фотоапаратите на светските медиуми викендов се свртени кон најголемиот настан за кралското семејство, венчавката на принцот Хари и...

Досие