Контакт

Европа

Кнајсл: Мирот не се постигнува со формирање војска

Објавено пред

Министерката за надворешни работи на Австрија, земјата што претседава со ЕУ, Карин Кнајсл, оцени дека денешната одлука за трансформација на Косовските безбедносни сили во војска не придонесува за мир.

Добрососедските односи се важен предуслов за напорите за интеграција на Косово во ЕУ, пред сè, нормализацијата на односите со Србија е од приоритетно значење, вели Кнајсл во соопштението.

Косовската влада денеска ја изгласа одлуката за менувањето на Косовските безбедносни сили. По ова, пристигнаа низа реакции. Српскиот министер за надврешни работи, Ивица Дачиќ, вели дека формирањето косовска војска е најдиректна закана за мирот и стабилноста во регионот и безбедноста на српскиот народ.

Тој објави дека ќе побара и итна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации по одлуката на Косово за формирање војска, објави АП. Со сличен став е и српската опозиција. Формирањето косовска војска ќе го дестабилизира целиот регион, посочија опозициските политички партии и движења во Србија по изгласувањето на одукаата на косовската влада за формирање војска.

На одлуката на Косово се спротивстави и Кипар. Портпаролот на владата на Кипар, Продромос Продром, вели дека неговата земја е загрижена за постапките и одлуките на Приштина што не се во согласност со Резолуцијата 1244 на ОН.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека жали што косовскиот парламент донел одлука за трансформација на Косовските безбедносни сили (КБС) во армија и покрај забраната на алијансата.

Германија, пак, соопшти дека усвојувањето на законите за трансформација на Косовските безбедносни сили во војска не смее да биде искористено за ескалација на насилството и ги повика Белград и Приштина на воздржаност. Покрај Германија, и САД ја изразија својата поддршка за трансформацијата на Косовските безбедносни сили во војска, која ќе има територијален одбранбен мандат како суверено право на Косово, соопшти Амбасадата на САД во Приштина.

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Над 30 уапсени на протестите во Париз, против „жолтите елеци“ ангажирана и војската

Објавено пред

Повремени судири меѓу демонстрантите и полицијата избиваа денеска на улиците низ Париз и другите француски градови за време на протестите на движењето „жолти елеци“ против политиките на владата на Емануел Макрон.

Како што информира порталот „Индекс.хр“, во главниот град биле уапсени вкупно 31 лице, а апсења имало и во јужниот дел на Франција.

Полицијата фрлила солзавец кон демонстрантите во близина на булеварот Стразбур и железничките станици во северниот и источниот дел на Париз, пренесе агенцијата „Ројтерс“.

До конфликтни ситуации дошло и во градот Лил во северниот дел на државата, како и во Тулуз и Монпелје на југ.

Владата започна операција „Сентинел“ и ангажира воени трупи, бидејќи минатиот викенд демонстрантите демолираа и ограбија продавници на Шанзелизе во Париз. Исто така, како една од мерките за зголемана безбедност при протестите на „жолтите елеци“, на демонстрантите им е забранет пристапот до најпознатата париска авенија.

Прикажи повеќе...

Европа

Судијата го продолжи притворот за напаѓачот од Утрехт

Објавено пред

Холандски судија во петокот го продолжи за две недели притворот на осомничениот за пукањето во кое неделава загинаа три лица во градот Утрехт.

37-годишниот Гокмен Танис, роден во Турција, е обвинет за пукање во трамвај со терористички намери, а властите исто така испитуваат дали имал и друг личен мотив.

Обвинителите веруваат дека Танис имал радикална идеологија и дека не постојат докази за каква било врска меѓу него и жртвите.

Танис, кој во последните неколку години бил осуден за нелегално поседување оружје, крадење и провала, а во јули треба да се појави на суд и за обвиненија за силување, најверојатно, дејствувал сам.

Премиерот на Холандија, Марк Руте, се очекува да му се приклучи на маршот низ Утрехт вечерва во чест на жртвите што беа убиени во нападот.

Според Окружниот суд во Утрехт, судијата пресудил дека на Танис му е дозволено да комуницира само со својот адвокат.

Прикажи повеќе...

Европа

Двајца кандидати со исто презиме на претседателските избори во Украина

Објавено пред

Украинците што овој месец ќе гласаат на претседателските избори ќе мора многу да внимаваат бидејќи двајца кандидати со исти иницијали и презиме, Ј.В. Тимошенко, ќе се најдат еден до друг на гласачкото ливче.

Еден од претседателските кандидати е Јулија Тимошенко, поранешна премиерка и една од фаворитите за победа. Другиот е Јуриј Тимошенко, релативно непознат пратеник, кој инсистира дека тој е вистински кандидат и дека таа е лажен или технички кандидат, испратена да му ги расипе шансите за победа.

Јулија Тимошенко, пак, го обвини својот противкандидат, актуелниот претседател Петро Порошенко, дека го додал Јуриј Тимошенко на гласачкото ливче со цел таа да изгуби гласови.

Од 39-те имиња на гласачкото ливче, претседателската трка се сведе на три кандидати, Јулија Тимошенко, Порошенко и Володимир Зеленски, комичар што глуми претседател во една популарна ТВ-серија.

Секоја мала промена во гласовите предизвикана од каква било конфузија меѓу кандидатите во првиот круг на 31 март може да направи голема разлика во однос на тоа кој од првите тројца кандидати ќе продолжи во, најверојатно, решавачкото гласање во вториот круг на 21 април.

Имињата на кандидатите се напишани во целост на гласачките ливчиња, но нема партиски симболи или фотографии што би можеле да им помогнат на гласачите да ги разликуваат кандидатите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Домашни и грчки експерти договорија учебниците да се усогласат во духот на Преспанскиот договор

На вториот состанок на Заедничкиот интердициплинарен комитет оформен согласно Преспанскиот договор, македонската и грчката делегација на експерти за историски, археолошки...

Европа5 часа

Над 30 уапсени на протестите во Париз, против „жолтите елеци“ ангажирана и војската

Повремени судири меѓу демонстрантите и полицијата избиваа денеска на улиците низ Париз и другите француски градови за време на протестите...

Топ7 часа

Затвореник во „Идризово“ избоден во тепачка со неговиот брат близнак

Во затворот „Идризово“ во Скопје, во претпладневните часови на 22 март дошло до крвав инцидент меѓу двајца браќа – затвореници....

Топ7 часа

(Видео) Османи за СЈО: Да продолжат преговорите, но и потрагата по двотретинско мнозинство

Да продолжат преговорите со опозициската ВМРО-ДПМНЕ за заеднички договор за судбината на СЈО, но истовремено да продолжат и разговори со...

Македонија8 часа

(Видео) За Спасовски писмото на ИВЗ е уцена, Османи повикува на дијалог

Македонија е секуларна држава и апсолутно е непримерно во услови кога станува збор за судската власт и постапки пред судовите...

Топ9 часа

Од Вардар извлечено тело на 20-годишно момче

Околу 10 часот утринава од водите на Вардар во близина на Гостивар, е извлечено безживотното тело на 20-годишно момче. Телото...

Свет11 час

Уништена Исламска држава во Сирија, го изгуби и последното упориште

Иако поразот на Исламска држава во Багуз означува крај на власта над џихадистичката квази држава, која се простираше на делови...

Свет11 час

Стотици илјади Британци на протест во Лондон, бараат втор референдум за брегзит

Неколку стотици илјади Британци од цела Велика Британија, денеска на улиците на Лондон бараат нов референдум за брегзит. Се очекува...

Свет12 часа

Противниците на новиот закон за авторски права најавија протести низ Европа

Илјадници демонстранти се очекуваат денеска да излезат на улиците низ Европа во пресрет на одлучувачкото гласање за реформа на законот...

Свет13 часа

Масовна тепачка на плоштад во Берлин – се степаа фанови на две Јутјуб ѕвезди

Спор меѓу две ривалски ѕвезди на Јутјуб каналот, предизвика масовна тепачка на плоштад во Берлин. Повеќе од 100 полицајци учествуваа...

Свет13 часа

Повторно отворени џамиите во Крајстчерч, први влегоа преживеаните од масакрот

Двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, во кои беа убиени 50 луѓе, денеска се повторно отворени откако претходно...

Свет1 ден

Туск: Сè е можно до новиот рок за брегзит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека сè е можно до новиот рок за брегзит одреден за 12 април...

Македонија1 ден

Власта и опозицијата без договор за СЈО

Без договор помина и денешниот состанок на работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавното обвинителство, со кој...

Македонија1 ден

(Видео) „Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фета Алими

Група граѓани се собраа денеска на протестен марш, на кој побараа осолободување на Абдулфета Алими, кој е осуден за крвавиот...

Македонија1 ден

Кавга меѓу ИВЗ и Владата: Реџепи си го бара имотот, Заев се жали дека е уценет

Нерешените спорови за денационализација ги скараа Владата и Исласмата верска заедница (ИВЗ). Од ИВЗ обвинуваат дека Владата е селективна и...

Македонија1 ден

Ѓорче Петров донираше за социјално загрозеното семејство од Долно Лисиче, од општина Аеродром ниту трага, ниту глас

Трајче Конески и Моника Антевска од Долно Лисиче заедно со своите две деца, 9 годишниот Бојан и 2 годишната Бојана...

Избори 20191 ден

(Видео) Утврден редоследот на кандидатите за претседател на гласачкото ливче

Блерим Река, Гордана Силјановска, Стево Пендаровски – под овој редослед ќе бидат испишани претседателските кандидати на гласачкото ливче, одлучи жрепката...

Топ2 дена

Во Прилеп, 19-годишник со „голф“ удрил во дете на велосипед

На крстосница меѓу прилепските улиците „Мукос“ и „Шаќир Војвода“ во претпладневните часови на 21 март, 19-годишен прилепчанец управувајќи автомобил „голф“,...

Регион2 дена

Рачна бомба фрлена врз рускиот конзулат во Атина

Рачна бомба е фрлена утрово во дворот на руската амбасада во Атина. Грчката полиција соопшти дека гранатата експлодирала, нема повредени,...

Регион2 дена

Лавров: Западот прикрива злосторства на НАТО во Југославија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека западните земји ги прикриваат злосторствата извршени за време на воената операција...

Досие