Контакт

Свет

Ковид-катастрофата можела да се спречи, милиони животи можеле да бидат спасени, открива новиот извештај

Објавено пред

Пандемијата на Ковид-19 е катастрофа што можела да се спречи, а милиони луѓе можеле да си ги спасат своите животи доколку светот реагирал доволно бргу, е заклучокот на независен панел, кој ги критикува странските лидери и повика на големи промени за да се стави крај на кризата и да се осигури дека такво нешто веќе нема да се повтори на планетата.

Извештајот на панелот, со кој претседаваше Хелен Кларк, поранешна премиерка на Нов Зеланд, и Елен Џонсон Сирлиф, поранешна претседателка на Либерија, најде слаби карики насекаде во синџирот. Се наведува дека подготовките биле неконзистентни и слабо финансиски поддржани, системот за предупредување бил премногу бавен и премногу благ, а Светската здравствена организација била недоволно моќна. Заклучено е дека одговорот ги влошува нееднаквостите.

„Глобалното политичко раководство беше отсутно“, се вели во извештајот, пренесува „Гардијан“.

Кларк го опиша февруари 2020 година како месец на изгубени можности да се избегне пандемијата бидејќи толку многу земји избраа да чекаат и да видат.

„За некои било потребно да се наполнат креветите на единиците за интензивна нега во болниците за да се преземат повеќе активности“, рече таа.

„И дотогаш беше доцна за да се избегне пандемија. Она што следуваше беше ‘победникот зема сè’ во борбата за лична заштитна опрема и терапија. На глобално ниво здравствените работници се тестирани до нивните граници и стапката на инфекции, болести и смртност се зголеми и продолжи да расте.

И Сирлиф се согласува дека ситуацијата во која сме денес можела да се спречи.

„Избувнувањето нов патоген, САРС-КоВ-2, стана катастрофална пандемија што досега уби повеќе од 3,25 милиони луѓе и продолжува да ги загрозува животите и средствата за егзистенција во целиот свет. Причината за тоа е многу неуспеси, празнини и доцнења во подготовките и одговорот. Делумната причина е неуспехот да се учи од минатото“, посочи таа додавајќи дека мора да се преземат итни мерки.

„Постојат многу прегледи од претходните здравствени кризи кои содржат разумни препораки. Да, тие лежат собирајќи прашина во подрумот на Обединетите нации и на полиците на владите. Нашиот извештај покажува дека повеќето земји во светот, едноставно не биле подготвени за пандемијата“, рече Сирлиф.

Регион

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Објавено пред

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од 12 до 15 години.

Агенцијата ја разгледа измената на лиценцата за вакцината на ‘Фајзер’ и откако потврди дека се исполнети сите законски услови, и пред сѐ, дека се исполнети највисоките професионални критериуми поврзани со безбедноста и ефикасноста, заклучи дека оваа вакцина може да се користи кај население на возраст од 12 до 15 години во Србија, јавија српските медиуми.

Како што е наведено, експертите строго ги контролирале сите научни податоци од клиничките испитувања спроведени од производителот во други земји.

Прикажи повеќе...

Регион

Бесплатно користење теретана и паркинг за вакцинираните студенти во Србија

Објавено пред

Според српските медиуми, епидемиолошките податоци во Србија се охрабрувачки, но не и одговорот на младите на вакцинацијата.

Со цел да се охрабрат младите да се вакцинираат, се воведуваат разни награди, така што сите студенти кои ќе се вакцинираат, како и оние кои веќе примиле вакцина, ќе добијат еден месец бесплатно користење на теретана и сауна, како и бесплатен паркинг во рамките на Студентскиот центар. Исто така, вакцинираните студнти ќе добијат бесплатна карта за фестивалот во Нови Сад – „Егзит“.

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија се очекува наскоро да донесе одлука дали на децата на возраст од 12 до 15 години да им се даваат вакцини против коронавирус.

Државниот секретар на Министерството за здравство, Мирсад Шерлек, за РТС изјави дека очекува комисијата да даде позитивна проценка, како и тоа дека вакцината најверојатно најпрво ќе им биде препорачана на деца кои страдаат од хронични болести.

Прикажи повеќе...

Регион

Навредливи графити испишани на црквата Христос Спасителот во Приштина

Објавено пред

Членовите на Социјалдемократската партија на Косово напишаа навредливи пораки на sидовите и вратите на црквата Христос Спасител во Приштина. Ова следи по вчерашната литургија што се одржа во таа црква.

„Симболот на шовинизмот станува свет со благослов на Албин Курти“, напишано е на вратата и на страната на црквата.

Рашко-призренската Епархија на Српската православна црква објави дека се служела литургија на празникот Вознесение Господово – Денот на Спасителот, за прв пат од 1998 година, во црквата Христос Спасител во центарот на Приштина.

Како што објави епископијата, литургијата ја одржал владиката Теодосије.

Универзитетот во Приштина објави дека ќе ги преземе сите неопходни правни активности со цел универзитетскиот кампус да ги ослободи сите дивоизградени објекти.

Писателот Јан Банкрофт објави денеска на Твитер дека по литургијата во недовршената црква Христос Спасител во Приштина, се појавил графит на англиски јазик: „Исус ги мрази Србите“.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион27 минути

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија1 час

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија3 часа

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија3 часа

Еко-активистите бараат увид во извештајот за состојбата на исечените дрвја, Богдановиќ тврди дека биле стари и суви

Еко-активистите изразија револтираност од, како што велат, масакрот на дрвјава на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, направен вчера. Од...

Македонија4 часа

Македонски полицајци ќе се грижат за безбедноста на Европското фудбалско првенство

По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни...

Македонија5 часа

Продолжен притворот на Орце Камчев

Бизнисменот Орце Камчев останува во затворот во „Шутка“. Кривичниот совет му ја продолжи мерката за нови 30 дена. Судиите сметаат...

Македонија5 часа

САД со поддршка за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, без одложување

САД изразија поддршка за итен почеток на преговорите за Македонија и Албанија во ЕУ, објави портпаролот на американскиот Стејт департмент,...

Македонија6 часа

Во тек се двете трансплантации на бубрег од починатата донорка

Во моментов на Клиниката за урологија во тек се двете трансплантации на бубрег од 44-годишната пациентка која вчера беше дијагностицирана со...

Топ7 часа

Албански државјанин им дал мито на полицајците, кои во неговиот камион пронајдоа дрога вредна 200.000 евра

Албанскиот државјанин кој вчера беше фатен со голема количина дрога во камион со приколка на патот Прилеп-Градско, претходно им понудил...

Свет8 часа

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три години

Вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба...

Свет9 часа

(Видео) Бајден: Ќе донираме половина милијарда вакцини за сиромашните земји и нема да бараме против-услуга

Американскиот претседател Џо Бајден, кој најави дека САД ќе донираат половина милијарда вакцини против Ковид-19 во 92 земји кои се...

Македонија9 часа

Матурантите го полагаат вториот екстерен испит

Матурантите денеска од 10 часот ќе го полагаат вториот екстерен испит. Гимназијалците и оние од стручното образование, избираа помеѓу предметите...

Македонија9 часа

Успешно извршена четвртата трансплантација на срце

Рано утрово, срцето на 44 годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука. Министерот за здравство,...

Македонија9 часа

Макрон: Лично сум вклучен да се најде решение со Бугарија

Франција го поддржува процесот на интеграција на Северна Македонија во ЕУ, време е да се конкретизира без да се губи...

Спорт20 часа

Пандев: Знаеме дека сите навивачи живеат со нас!

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев во интервју за МТВ пред стартот на Европското првенство, вели дека сите во...

Свет23 часа

Затворска казна за Французинот што му удри шлаканица на Макрон

Судот во Франција денеска го осуди 28-годишниот Дамиен Тарел, кој во вторникот му удри шлаканица на претседателот Емануел Макрон на...

Македонија1 ден

Нови 18 заболени и еден починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2.411 тестирања, а регистрирани се 18 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 8,...

Регион1 ден

Европската комисија: Западен Балкан да се стрпи за слободно патување во ЕУ

Европската комисија го поздравува напредокот на земјите од Западен Балкан во однос на епидемиолошката состојба и вакцинацијата, но вели дека...

Македонија1 ден

РТС: Бајден со лидерите на ЕУ ќе разговара и за интеграциите на Македонија и Албанија

Западен Балкан ќе биде една од темите на средбата на американскиот претседател, Џо Бајден, со лидерите на ЕУ следната недела...

Македонија1 ден

Русија протера македонски дипломат од Москва

Русија прогласи дипломат од македонската амбасада во Москва за персона нон грата, во знак на одговор поради протерувањето на рускиот...

Досие