Контакт

Свет

Кои се жртвите во несреќата на „Етиопијан ерлајнс“?

Објавено пред

Во авионската несреќа на „Етиопијан ерлајнс“, што се случи во утрото во неделата, загинаа 157 луѓе од 35 националности. Меѓу нив имало 32 патници од Кенија, 18 од Канада, девет од Етиопија, девет од Велика Британија и по осум од Италија, Кина и од САД и седум од Франција, објави Би-би-си.

Голем дел од патниците одел на самитот на Обединетите нации во Најроби. Најмалку 22 луѓе на летот биле поврзани со ОН, а нивниот идентитет сè уште се утврдува. Меѓу нив имало делегати, преведувачи и друг персонал на ОН, како и нигерискиот амбасадор Олуреми Башуа.

Засега се идентификувани и тројца италијански државјани што работеле за хуманитарната организација „Африка Тремила“, која е базирана во Бергам. Загинале претседателот на организацијата, Карло Спини, неговата сопруга и секретарот на организацијата.

Во несреќата загинал и Себастиоано Туса, археолог на 66-годишна возраст, кој патувал во Кенија на проект со УНЕСКО.

Австриското Министерство за надворешни работи потврди дека на летот имало тројца доктори на 30-годишна возраст, кои патувале во Занзибар.

Вчера беше потврдено дека загинале синот и сопругата на словачки политичар. Објавено е и дека загинале тројца Швеѓани, но нивниот идентитет не е потврден.

Загинала и 28-годишната Норвежанка Каролин Адланд, која работела во Црвениот крст, како и тројца туристи од Русија.

Канадскиот премиер Џастин Трудо потврди дека загинала и една Канаѓанка – Даниел Мур, 24 години, која патувала на конференцијата на ОН.

Даниел Мур

Од САД загинале четворица членови на Католичкото здружение за помош, кои патувале во Најроби на обука.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Во Бејрут продолжуваат судирите меѓу полицијата и демонстрантите

Објавено пред

Не престануваат демонстрациите во Бејрут, по силната експлозија на пристаништето, во која досега животот го загубија 158 луѓе а над 6.000 се повредени.

Околу 5.000 луѓе се собраа на Плоштадот на мачениците во центарот на градот, лути на владата поради ужасниот инцидент со експлозијата. Демонстрантите фрлаа со камења кон полицијата, додека таа возврати со солзавец кога некои од демонстрантите се обиделе да ја пробијат оградата за да стигнат до парламентот во Бејрут.

Како што пренесува „Ројтерс“, демонстрантите извикувале „народот сака пад на режимот“ и држеле транспаренти со натпис: „Заминете, сите сте убијци“.

Владата вети дека одговорните за трагичниот настан ќе ги доведе пред лицето на правдата.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Португалски канадер се урна во близина на шпанската граница, има и жртви

Објавено пред

Португалски канадер за гаснење пожар се урна денеска близу шпанската граница и според информациите од медиумите, најмалку едно лице го загубило животот.

До овој трагичен настан дошло за време на гаснењето пожар во Националниот парк Пенеда-Герес во Линдос. Единаесет авиони и натаму се обидуваат да ја сузбијат огнената стихија, која се шири на граничното подрачје меѓу Португалија и Шпанија.

Според најновите информации, канадерот кој се урнал, пред трагичниот настан собрал околу 5.000 литри вода и се подготвувал да ја истури на подрачјето зафатено со пожар. Познато е дека ваков маневар е многу тешко да се изведе во планински предели како овој.

Како што пренесуваат локалните медиуми, пилотот и копилотот биле во критична состојба кога спасувачките екипи пристигнале до канадерот и дека медицинскиот тим успеал да го врати во живот шпанскиот копилот, но не успеале да го спасат 65-годишниот португалски пилот.

„Л’Индепендент“ наведува дека и пилотот и копилотот преживеале, но дека се во критична состојба.

Засега нема официјални податоци за состојбата на екипажот. Во е тек е истрагата за несреќата.

Прикажи повеќе...

Свет

Документ на британската влада: Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе

Објавено пред

Карантинот убил илјадници луѓе кои не можеле да дојдат до медицинска помош или кои избегнувале да одат во здравствени установи плашејќи се да не се заразат со коронавирус, покажа документ на британската влада.

Од коронавирус, според официјалните податоци, во Велика Британија починале 46.000 луѓе. Но, последиците од карантинот кој беше воведен за спречување на ширење на вирусот, исто така, се драматични, покажа документ на владината Научна советничка група за итни случаи.

Според тие податоци, на три смртни случаи од коронавирус, следат два кои се предизвикани од последиците од карантинот, пренесе „Спутник“.

До почетокот на мај, како што се наведува во документот, во Британија починале 16.000 луѓе кои не можеле да добијат соодветна лекарска помош, додека 6.000 починале затоа што не се јавиле кај лекар од страв да не се заразат од коронавирус во здравствената установа.

Податоците на Министерството за здравство на Британија и Националната завод за статистика, покажуваат дека починале и 10.000 луѓе кои биле отпуштени од болница во текот на пандемијата.

Советничкото тело на британската влада прогнозира дека уште 26.000 луѓе би можеле да починат во следните месеци поради мерките за карантин и рестрикциите во здравството.

Како позитивна страна на карантинот во документот се наведува тоа што, благодарение на него, спречени се 2.500 смртни случаи настанати во сообраќајни несреќи и предизвикани од загадувањето и други причини.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 минути

(Видео) Во Бејрут продолжуваат судирите меѓу полицијата и демонстрантите

Не престануваат демонстрациите во Бејрут, по силната експлозија на пристаништето, во која досега животот го загубија 158 луѓе а над...

Свет25 минути

(Видео) Португалски канадер се урна во близина на шпанската граница, има и жртви

Португалски канадер за гаснење пожар се урна денеска близу шпанската граница и според информациите од медиумите, најмалку едно лице го...

Македонија2 часа

МЗ: Во Геријатриската болница се преземени сите мерки по појавата на позитивни случаи

Министерството за здравство реагира на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека новите случаи на коронавирус во Геријатриската болница во Скопје го демантираат...

Свет3 часа

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во...

Регион4 часа

Косовскиот политичар Беџет Пацоли пријавил имот вреден стотици милиони евра

Поранешниот претседател на Косово и лидер на Алијанса за ново Косово, Беџет Пацоли, пријавил во Агенцијата за борба против корупцијата...

Македонија4 часа

Медицински техничар од Шведска еден месец ќе помага на Инфективната клиника

Ханс Јорген Михаел Селберг е медицински техничар од Шведска којшто пристигна во нашата држава на 4 август преку европскиот механизам...

Македонија6 часа

Во Скопје се роди бебе во „водена обвивка“ – редок феномен што се случува еднаш во 80 илјади породувања

На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, наделава се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен...

Топ6 часа

Жени од Македонија, Албанија и Косово пронајдени во угостителски објект, сопственикот осомничен за трговија со луѓе

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот...

Македонија7 часа

Казнети 378 лица за неносење маска

Полицијата казнила 378 лица за неносење заштитна маска во текот на изминатиот ден. „Во текот на изминатото деноноќие (07/08.08.2020 година)...

Свет7 часа

Во последните 24 часа во светот над 270.000 нови случаи на коронавирус

Во светот во последните 24 часа се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на коронавирус, а починале 6.815 лица, објави Светската...

Свет7 часа

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Јапонија

Во Јапонија во изминатите 24 часа се потврдени најголем број случаи на дневно ниво од почетокот на епидемијата на коронавирус....

Македонија8 часа

Деветнаесет години од нападот кај Карпалак во кој беа убиени 10 војници

Денеска се одбележуваат деветнаесет години од нападот врз конвојот на АРМ во кој беа убиени десет воени резервисти кај месноста...

Свет20 часа

(Видео) Најмалку 16 лица загинаа, а 123 се повредени во авионот кој се преполови во Индија

Најмалку 16 лица загинаа, а 123 повредени во авионската несреќа на „Ер Индија експрес“ што излета од пистата и се...

Свет21 час

Седумгодишно момче почина од вирусот во САД – немало други болести

Седумгодишно момче кое почина од Ковид-19 е најмладата личност којашто го загибила животот од од оваа болест во американската држава...

Свет21 час

Сè повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. Станува...

Свет23 часа

(Видео) Авион со 190 патници излета од писта во Индија и се преполови

Авион на „Ер Индија експрес“ со 191 патник од Дубаи се излизга од пистата и се преполови на аеродромот „Кожикоде“...

Топ1 ден

Велешанец исчезна во водите на Вардар при обид да спаси екипа на ЕВН

Полицијата трага по маж од Велешко кој со трактор се обидел да извлече возило на ЕВН, но бил повлечен од...

Македонија1 ден

Малиот Илче од Охрид, кој беше напуштен од родителите, по десет дена лекување, ја напушти Детската клиника

По десетина дена лекување на Детската клиника, 11-годишниот Илче од Охрид, кого родителите го напуштија, ја напушта болницата здрав и...

Свет1 ден

Либанскиот претседател не исклучува надворешна вмешаност во експлозијата во Бејрут со ракета или бомба

Претседателот на Либан, Мишел Аун, не ја отфрла можноста за надворешна вмешаност во катастрофалната експлозија во главниот град Бејрут велејќи...

Свет1 ден

Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува...

Досие