Контакт

Свет

„Кока-кола“ го прекинува рекламирањето на социјалните мрежи и покрај промените на „Фејсбук“

Објавено пред

„Кока-кола“ ќе го прекине рекламирањето на социјалните медиуми на глобално ниво најмалку 30 дена, поради големиот притисок на платформите против говорот на омраза.

„ Нема место за расизам во светот и нема место за расизам на социјалните медиуми“, изјави претседателот и извршен директор на компанијата, Џејмс Квинси.

Тој побара „поголема одговорност и транспарентност“ од фирмите за социјални медиуми.

Ова следи откако „Фејсбук“ соопшти дека ќе означи потенцијално штетни или погрешни објавувања оставени поради нивната вредност на вестите.

Основачот Марк Цукерберг изјави дека „Фејсбук“ исто така ќе забрани рекламирање на постови кои содржат тврдења „ дека луѓето од одредена раса, етничка припадност, национално потекло, верска припадност, каста, сексуална ориентација, родов идентитет или имиграциски статус“ се закана за другите.

Организаторите на кампањата #StopHateforProfit, кои го обвинуваат „Фејсбук“ дека не прави доволно за прекин на говорот на омраза и дезинформациите.

Регион

Скок на бројот на заразени во Црна Гора, во Србија 235 нови случаи

Објавено пред

Во последните 24 часа во Црна Гора се идентификувани 73 новозаразени случаи од 494 направени тестови,
соопшти денес тамошниот Институтот за јавно здравје.

Во пресекот од вчерашниот нема пријавени смртни случаи.

Вкупниот број на смртни случаи поврзани со Ковид-19 од почетокот на јуни во Црна Гора е 64, а од почетокот на годината 73.

Пријавено е закрепнување на 72 пациенти.

Вкупниот број на активни случаи во земјата во моментов изнесува 1.105.

Во Србија пак во последните 24 часа се регистрирани 235 нови случаи на инфекција со коронавирус, а починале четири лица.

Хоспитализирани се 143 лица, од кои 78 се на респиратор, пишува „Блиц“.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Полицајците ги спуштија штитовите во Минск, демонстрантите ги прегрнаа

Објавено пред

Припадници на интервентната полиција во центарот на Минск ги спуштија штитовите во знак на солидарност со демонстрантите за време на протестот во главниот град на Белорусија.

Неколку илјади демонстранти се собраа на Плоштадот на независноста во Минск, барајќи оставка од претседателот, Александар Лукашенко, јави „Тасс“.

Во Белорусија на 9 август се одржаа претседателски избори, а сегашниот претседател Александар Лукашенко обезбеди нов мандат со 80,08 проценти од гласовите, додека неговиот главен ривал, Светлана Тихановскаја, доби 10,09 проценти од поддршката на гласачите.

Резултатите од изборите во јавноста покренаа многу прашања и сомнежи за регуларноста и предизвикаа повеќедневни насилства и протести.

Прикажи повеќе...

Свет

Гејтс: Спасувам животи, а некои ме обвинуваат дека убивам

Објавено пред

Бил Гејтс, ко-основачот на Мајкрософт, милијардер и филантроп, стана позитивна и негативна централна фигура во приказната за Ковид-19.

Добрата вест е дека фондацијата Бил и Мелинда Гејтс вети повеќе од 350 милиони долари за борба против болеста, вклучувајќи пари за производство на вакцини од компаниите „Астразенека“, „Џонсон енд Џонсон“ и „Новавакс“.

Лошата вест е дека антиваксерите и други теоретичари на заговор го обвинуваат Гејтс дека тој го подметнал вирусот од свои изопачени причини. Гејтс вели дека е оптимист оти светот ќе сфати дека теориите се само теории и дека човештвото ќе го победи вирусот, пишува „Блумберг“ кој неодамна објави ексклузивно интервју со него.

Дали сте сигурни дека ефективна вакцина ќе биде достпана низ целиот свет до крајот на 2020 година?

„Првичната вакцина нема да биде идеална во однос на ефикасноста против болеста и нејзиното пренесување. Веројатно нема да се користи долго и најдостапна ќе биде во богатите земји, како мерка за запирање на инфекцијата. Би биле навистина среќни да имаме вакцина пред крајот на годината. Но, во текот на 2021 година, веројатно ќе бидат одобрени голем број вакцини. Најсилниот одговор најверојатно ќе дојде од протеинските компоненти. Со оглед на тоа колку компании работат на случајот, можеме да си дозволиме да направиме неколку грешки, а сепак да добиеме нешто со ниска цена и долго траење“.

Со години луѓето велеа дека антиваксерите би размислувале поинаку ако живееле во време на пандемија, како нивните баби и дедовци…

„Од 2016 двапати сум бил во Белата куќа каде ми кажаа дека треба да ги послушам антиваксерите како Роберт Кенеди Џуниор. Да, иронично е што луѓето ја преиспитуваат ефикасноста на вакцините и едноставно мора да ги прашаме како поинаку би можеле да излеземе на крај со оваа трагична пандемија“.

Со оглед на скептицизмот, дали вакцината за Ковид-19 треба да биде задолжителна?

„Кога нешто станува задолжително, тогаш често се појавуваат повратни реакции. Но, можеби можеме да кажеме дека ќе биде задолжителна за луѓето кои работат во домовите за стари лица или се во контакт со постари лица“.

Што мислите за теориите на заговор дека истражувате вакцина за контрола на човековите умови со помош на 5Г радио бранови и слично?

„Тоа е чудно. Тие го користат фактот дека сум инволвиран во развој на вакцина и потоа го извртуваат истиот, така што наместо дека давам пари за да се спасат животи, излегува дека заработувам со одземање на животи. Ако ова ги одвраќа луѓето да не се вакцинираат или да бидат информирани за најновите податоци за носење маска, тогаш тоа е голем проблем“.

Што мислите, како ќе заврши сето ова?

„Иновациите во терапијата ќе започнат да ги намалуваат стапките на смртност, но вистинскиот крај ќе дојде со ширење на природни инфекции и вакцини кои ќе ни дадат имунитет на стадо. Во богатите земји тоа ќе се случи во текот на следната година, идеално во првото полугодие. До крајот на 2021 година, ќе излеземе од ова“.

Значи, сè ќе биде добро?

„Секако. Имаме среќа што ова не е посмртоносна болест“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Протест против поскапувањето на струјата: „Во криза им се помага на граѓаните, не на богатите капиталисти“

Во Скопје вечерва се одржа протест против поскапувањето на струјата. Собирни места за граѓаните беа Жена парк и паркот во...

Економија4 часа

Костовски за „Еуростандард банка“: Погрешивме со изборот на Управниот одбор, тие нè наместија

Бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на „Еуростандард банка“ денеска ја обвини Народната банка и потесното раководство на Управниот одбор на банката...

Македонија5 часа

Регистрирани 160 нови случаи на коронавирус, оздравени се 368 пациенти, а починаа 3 лица

Во последните 24 часа се направени 2.172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија5 часа

Според ДУИ, албанската опозиција ги поткопува позициите оти не се појавиле на средбата со Ахмети

ДУИ ја обвини опозицијата дека го напуштила Сојузот на албанските парламентарни партии, кој бил основан по парламентарните избори од 11...

Македонија7 часа

Aлијансата и Алтернативата: Сѐ уште не сме во преговори со Заев

Коалицијата „Алијанса за Албанците – Алтернатива“ на прес-конференција рече дека засега немале средби со СДСМ и лидерот Заев за евентуалното коалирање....

Македонија8 часа

Србија воведе задолжителен ПЦР-тест за македонските граѓани

Странците што доаѓаат во Србија од одредени земји ќе мора да имаат негативен ПЦР-тест не постар од 48 часа, одлучи...

Топ9 часа

Воз удри во „ситроен“ во Тетово, две лица се повредени

Две лица се тешко повредени кога воз удрил во „ситроен“ пред влезот на железничката станица во Тетово. Како што информира...

Топ10 часа

Убиство во Инџиково – му барале пари, па го застрелале пред сопругата

Четириесет и деветгодишен жител на скопското село Инџиково синоќа бил убиен во својот дом. Според информациите на полицијата, зад убиството...

Македонија10 часа

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левицата, Димитар Апасиев, најави дека партијата набгру ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор по случувањата со...

Македонија11 час

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Топ11 час

Уапсен тетовец, кој запалил две возила на ЕВН

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата „ЕВН Македонија“, на две одвоени...

Свет12 часа

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати глоба од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена со 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Свет12 часа

СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека...

Свет15 часа

Поради поплаките на Трамп, се менува стандардот за тушевите

Кога американскиот претседател, Доналд Трамп, повеќепати се пожали дека не му се допаѓа начинот на кој работат тушевите, американските власти...

Свет23 часа

(Видео) Маж спасен во последната секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

Камера од опремата на полицајка во Калифорнија сними неверојатно спасување во последен миг на лице со попреченост, чијашто инвалидска количка...

Свет24 часа

Израел и Обединетите Арапски Емирати постигнаа историски договор со посредство на Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека телефонски разговарал со лидерите на Израел и Обединетите Арапски Емирати и дека е постигнат...

Европа1 ден

Белгија воведува пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз тест...

Македонија1 ден

Пендаровски: Заев ќе го врати мандатот ако не обезбеди мнозинство

Зоран Заев го добил мандатот поради тоа што истекуваат уставните рокови, сепак, ако не успее да формира Влада, мандатот ќе...

Македонија1 ден

Заев и Ахмети по средбата: Постојат добри основи за напредок

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата “Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од овој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски и ќе ги преиспита...

Досие