Контакт

Свет

Колкав е точниот број на починати од коронавирус во светот?

Објавено пред

Уште најмалку 130.000 луѓе починале од коронавирус ширум светот, покрај 450.000 официјално пријавени смртни случаи, покажува новата студија на Би-би-си.

Прегледот на прелиминарните податоци за смртоност од 27 земји покажува дека на многу места вкупниот број на смртни случаи за време на пандемијата бил поголем од нормалниот, дури и кога се зема предвид вирусот.

Таканаречениот „вишок на умрени“, бројот на починати над просекот, сугерира дека човечкото влијание на пандемијата далеку ги надминува официјалните бројки, кои ги објавуваа владите во светот.

Некои од тие луѓе можат да бидат жртви на пандемијата, но останатите би можеле да бидат жртви на преоптоварениот здравствен систем и на повеќе останати фактори.

Би-би-си објави податоци за Бразил, Италија, Јужноафриканската Република и за Велика Британија, каде прикажува дека вишкот на починати се појавува во сите четири држави над зголемениот број починати во сред пандемија на коронавирус.

Како што прикажува графиконот, исцртаната линија го означува очекуваниот број на починати, вертикалната линија почетокот на пандемијата на коронавирус, а обоените површини кои се над вертикалната линија – зголемениот број починати во сред пандемија (црвена боја) и таканаречениот вишок на умрени ( сина боја).

Директната споредба на бројот на смртни случаи меѓу различни држави е исклучително тешка. Точноста на податоците за смртност на коронавирус во голема мера зависи од тоа колку луѓе биле тестирани за вирусот во секоја земја и дали владите го вклучиле бројот на вируси на смртни случаи надвор од болничките системи во официјалните податоци.

Бидејќи вирусот се шири низ целиот свет, земјите достигнаа различни фази на пандемијата во различни периоди. На некои места, бројот на жртвите може да се зголеми уште повеќе во наредните недели и месеци, особено откако ќе се ревидираат бројките, додека во некои држави бројот на загинати се враќа во нормала, кон очекуваниот број на смртни случаи без оглед на пандемијата.

Анализата на смртни случаи од сите причини за време на избивањето на пандемијата и споредено со смртни случаи во истиот период од претходните години може да обезбеди поточна, но единствена привремена проценка на реалниот број на смртни случаи од пандемијата на коронавирус.

Бројот на починати во Британија е за 43 проценти поголем од просекот со околу 65.500 починати над просекот. Официјалниот број на починати од коронавирус е 51.804. Вишок на умрени – 12.729.

Во Австралија е за 11 отсто поголем од просекот со околу 1300 починати повеќе од просекот. Официјалниот број на починати – 618. Вишок на умрени – 685.

Во Бразил бројот на починати е за 38 проценти поголем од просекот со околу 19.300 починати повеќе од просекот. Официјалната бројка на починати е 15.830. Вишокот на починати – 1989.

Во Германија е за 4 отсто поголем од просекот со околу 7.100 починати повеќе од просекот. Официјалната бројка на починати е 7.792. Вишок на умрени главно нема.

Бројот во Шпанијае за 50 проценти поголем од просекот со околу 42.900 умрени повеќе од просекот. Официјалните бројки на починати се 27.709. Вишокот на умрени е 15.158. Има податоци и за други држави и бројот на починати од коронавирус.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Се повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

Објавено пред

Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. Станува збор за ризици коишто можат да предизвикаат компликации кај пациенти со коронавирус, за кои често нема лек. Сепак, останува нејасно зошто сè повеќе млади луѓе се на респиратор, дури и умираат од корона, иако немале претходни здравствени проблеми.

Во последно време се повеќе се зборува за можна „генетска позадина“, т.е. фактот дека нашата генетска ранливост може да има влијание врз тоа како некој се справува со вирусот.

Како пример за улогата на генетиката, холандскиот генетичар Александар Хојшен од Медицинскиот центар на Универзитетот Радбоунд (РУМЦ) во Нијмеген наведува двајца браќа на 35-годишна возраст, кои немале други здравствени проблеми, се заразиле со коронавирусот и двајцата завршиле на респиратор.

Ранливост

„Во тој случај, веднаш се прашувате дали генетските фактори можат да играат улога“, вели Хојзен.

Тој додава дека би можело да биде случајно што и двајцата биле толку сериозно болни, но и дека може да станува збор за грешка во имунолошкиот систем.

За време на проучувањето на тие два случаи, научниците добиле извештај за уште две помлади лица од другата страна на Холандија, кои исто така завршиле на респиратор и започнале со истражување бидејќи немале семејна врска. Додека траело истражувањето, еден од нив ја загубил битката со вирусот.

За да се идентификува генетската ранливост од инфекцијата, истражувачите ги секвенцирале нивните егзоми, кои содржат делови коишто кодираат протеини во сите гени. Особено внимание тие посветиле на гените за кои се знае дека се вклучени во вродениот имунолошки одговор.

Се покажало дека четирворицата мажи имаат мутација на ген којшто во некои имунолошки клетки произведува TLR7 рецептор. Имено, TLR7 го предупредува имунолошкиот систем на инфекција, односно откривање на синџирот на РНК што ги носат некои вируси, како што е случајот со САРС-КоВ-2. Научниците исто така сметаат дека овој рецептор ги препознава и тесно поврзаните вируси на корона, како што се МЕРС или САРС. Кога се активира вирусот, рецепторот го „буди“ ослободувањето на интерферон, т.е. молекулите на имунолошка сигнализација кои учествуваат во одбраната на телото од вирусни инфекции.

Промени на ДНК

Покрај генетските тестови, истражувачите тестирале и имунолошки клетки од крвта на пациентите и нивните семејства. Се покажало дека сите имаат многу помалку интерферон како одговор на инфекцијата отколку што се очекувало. Во лабораторијата, тие користеле молекула наречена имиквимод (модификатор на имунолошкиот одговор) за да ги активираат TLR7 рецепторите со симулирање на инфекција.

Откриле дека мутацијата во TLR7 ја оневозможува нивната заштита од коронавирусот. Нагласено е дека ваквото истражување е од големо значење за можните лекови кои би им помогнале на таквите пациенти да го „подобрат“ имунитетот или да одговорат подобро.

Генетското истражување најчесто е поврзано со сериозните заболувања кај  младите луѓе со Ковид-19, односно оние кај кои немало здравствен ризик што би било причина за да се појават компликации.

Во студијата објавена пред околу еден месец, во која се испитува геномот на 1.610 пациенти хоспитализирани за време на епидемијата во Шпанија и Италија, се откриени промени во ДНК кои исто така можат да влијаат на текот на болеста, иако тие се многу мали, пренесува „Јутарњи лист“.

Откриено е дека кај некои пациенти имало генетски промени што доведуваат до нарушувања на  протеините хемокин коишто комуницираат со молекулите на имунолошкиот одговор. Тие обично служат за привлекување на имуните клетки во нападеното ткиво со цел да се уништи вирусот.

Научниците докажаа дека овие промени биле 1,5 пати почесто присутни кај оние пациенти на кои им бил потребен респиратор или некоја друга поддршка за дишење. Имено, мала промена во ДНК е поврзана со намалена активност на ген што помага во регулирање на хемокините.

Прикажи повеќе...

Свет

Се удавија 27 мигранти кај брегот на Мавританија

Објавено пред

Најмалку 27 луѓе се удавиле кај брегот на Мавританија, кога се превртело бротчето кое превезувало мигранти. Крајбрежната стража на Мавританија денеска спасила едно лице кое преживело.

Бротчето пред неколку дена тргнало од Западна Сахара кон Канарските Острови. Поради проблеми со моторот, останале заглавени на отворено море, а луѓето по некое време почнале да дехидрираат.Поголемиот дел од мигрантите билe од супсахарска Африка.

Прикажи повеќе...

Свет

Земјотрес со јачина од 4,9 степени го погоди Алжир

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала го погоди источен Алжир, во кој, за среќа, никој не е повреден, соопшти Службата за цивилна заштита.

Земјотресот уништил три куќи, меѓу кои и вила на четири ката, додека 31 станови се оштетени, а луѓето излегле на улиците во паника, пренесе „Ројтерс“.

Земјотресот бил проследен со последователен земјотрес со јачина од 4,5 степени.

Земјотресот ја погоди провинцијата Мила, на околу 350 километри источно од главниот град на Алжир. Земјотресот предизвикал оштетување на патиштата, кои се затворени за сообраќај.

Во земјотресот со јачина од 6,7 степени кој се погоди Алжир во 2003 година загинаа 2.000 луѓе.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет35 минути

Се повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. Станува...

Свет2 часа

(Видео) Авион со 190 патници излета од писта во Индија и се преполови

Авион на „Ер Индија експрес“ со 191 патник од Дубаи се излизга од пистата и се преполови на аеродромот „Кожикоде“...

Македонија3 часа

155 нови случаи на Kовид-19 во земјава, починати се две лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на...

Топ3 часа

Велешанец исчезна во водите на Вардар при обид да спаси екипа на ЕВН

Полицијата трага по маж од Велешко кој со трактор се обидел да извлече возило на ЕВН, но бил повлечен од...

Македонија6 часа

Малиот Илче од Охрид, кој беше напуштен од родителите, по десет дена лекување, ја напушти Детската клиника

По десетина дена лекување на Детската клиника, 11-годишниот Илче од Охрид, кого родителите го напуштија, ја напушта болницата здрав и...

Свет6 часа

Либанскиот претседател не исклучува надворешна вмешаност во експлозијата во Бејрут со ракета или бомба

Претседателот на Либан, Мишел Аун, не ја отфрла можноста за надворешна вмешаност во катастрофалната експлозија во главниот град Бејрут велејќи...

Свет7 часа

Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува...

Македонија7 часа

Девојка пријавила дека била сексуално вознемирувана додека полагала возачки испит

Девојка, која полагала возачки испит, пријавила во Хелсиншкиот комитет дека била сексуално вознемирувана од еден од членовите на комисијата. Случајот...

Македонија7 часа

Хелсиншкиот комитет: Газди им дале 50 отсто помала плата на мајки на деца до десетгодишна возраст

Една од родовосензитивните мерки за справување со пандемијата предизвикана од вирусот Ковид-19, кои ги донесе Владата, e ослободувањето од работни...

Македонија8 часа

Ивица Коневски поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот градоначалник на Аеродром и член на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски, поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски....

Свет9 часа

Германија воведе задолжително тестирање на коронавирус на аеродромите

Бројот на заразени со коронавирус во Германија многу загрижувачки расте, најверојатно и поради големиот број повратници од ризични земји, пишува...

Свет9 часа

Пронајдена слабата точка на коронавирусот

Научниците од Универзитетот во Канзас ја открија слабата точка на коронавирусот „САРС-КоВ-2“. Порталот „Сајенс дејли“ известува дека експертите тестирале терапевтско...

Свет9 часа

Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

Уште на почетокот на јули виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само половина од заболените и излекуваните од...

Свет11 час

Асимптоматските случаи имаат иста количина вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на Ковид-19 носат иста количина вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да...

Свет12 часа

Сандерс предлага закон за даночење на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори, Ед Марли и Кирстен Гилбренд, предлага закон за даночење на милијардерите. Според...

Свет12 часа

(Видео) Антивладини протести во Бејрут поради експлозијата

По силната експлозија во Бејрут, во која загинаа голем број луѓе, на улиците на престолнината следуваат демонстрации против владата. Демонстрантите...

Регион23 часа

(Видео) Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија, пронајдена е лабораторија за дрога

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот...

Свет24 часа

Реконструкција на катастрофата: како се случи експлозијата во Бејрут што го шокираше светот

Силата на експлозијата што ја зафати либанската престолнина го шокираше светот. Повеќе од 300.000 луѓе останаа без покрив над главата,...

Свет1 ден

(Видео) Се запали зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија...

Свет1 ден

Херои кои се обиделе да го спасат Бејрут – последна фотографија од пожарникарите кои влегле во магацинот пред експлозијата

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се прикажани последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да спречат понатамошно...

Досие