Контакт

Свет

Комбинација на вакцината на „Астра зенека“ и „спутник лајт“ – откриен голем скок на антитела кај вакцинираните

Објавено пред

Мала клиничка студија за комбинирана употреба на вакцината на „Астра зенека“ и засилувачка доза „спутник лајт“ против Ковид-19 покажа силен раст на антитела кај повеќето од тестираните, објави денеска Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ).

Податоците се собрани од 20 луѓе што учествувале во истражувањето на 100 луѓе во Азербејџан, кое почна во февруари, пишува „Ројтерс“.

Учесниците во студијата првин ја примиле вакцината на „Астра зенека“, а 29 дена подоцна трета, засилувачка доза „спутник лајт“, соопшти РДИФ.

„Според резултатите од привремената анализа, четирикратно зголемување на неутрализирачките антитела кон протеинот САРС-КоВ е откриено кај 85 проценти од волонтерите на 57. ден од студијата“, се вели во соопштението.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Европските земји сакаат бодликави жици на границите

Објавено пред

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер ја оцени како легитимна желбата да се заштитат границите среде мигрантската криза на полската граница.

Европските земји бараат помош од Европската унија за изградба на ѕидови од бодликава жица и спречување на масовното доаѓање на мигрантите.

Полска побара 350 милиони евра и мобилизираше илјадници војници на границата да подигнат ограда на границата со Белорусија.

На прашањето за потребата од таа ограда што ја изгради Полска, Зехофер зборуваше за весникот „Билд“.

„За нас се чини легитимно да ја заштитиме надворешната граница на ЕУ, за да спречиме нелегални преминувања“, рече германскиот министер.

Илјадници мигранти, главно од Блискиот Исток, се обидоа да ја преминат границата од август, во миграциски потег за кој ЕУ верува дека беше охрабрен од Белорусија како одговор на санкциите на Европската унија.

Прикажи повеќе...

Свет

Колумбискиот нарко-бос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Објавено пред

Колумбискиот главен нарко бос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со дрога. Весникот „Семана“ наведува дека Отониел, за да формира мрежа за илегална трговија, воспоставил врски во Панама, Мексико, Доминиканската Република и Белгија.

„Семана“, исто така, наведува дека досието до кое имала пристап, содржи извештај за преговори со емисари на мексиканските картели, калабриската и сицилијанската мафија во Италија и организации за трговија со дрога на Балканот.

Колумбиските вооружени сили го уапсија Отониел за време на операцијата „Озирис“ во рурална област во регионот Ураба. Тој е обвинет за испорака на десетици пратки кокаин во САД, како и за убиства на полицајци, сексуално злоставување деца и регрутирање малолетници.

Во акцијата за негово апсење учествуваа 500 војници, а беа користени и 22 хеликоптери. Според Би-Би-Си, Отониел користел мрежа од селски безбедни куќи. Постојано се селел од една во друга и така се криел од властите. Не користел мобилен телефон, туку комуницирал со курир. Полицијата претходно во скривалиштата наоѓала специјални ортопедски душеци наменети за Отонел. Се наведува дека овие специјални душеци ги користел поради болки во грбот, односно дискус хернија.

Весникот „Ел Тијемпо“ објави дека властите пред две недели на крајот успеале да го утврдат точното место каде бил уапсен нарко-босот. Како што се наведува, неговото движење го следеле повеќе од 50 доушници со помош на сателитски снимки. Во потрагата беа вклучени американски и британски агенции.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Државен удар во Судан – премиерот и неколку политичари во притвор

Објавено пред

Суданските воени сили уапсија неколку цивилни функционери на таа земја, јави телевизијата Ал Хадат.

Како што се наведува, премиерот Хамдок е ставен во домашен притвор, откако неидентификувани воени сили ја опколиле неговата куќа рано утринава.Исто така, според информациите, истите сили уапсиле четворица министри, еден цивилен член на владејачкиот Суверен совет и неколку државни гувернери и шефови на политички партии.

Силно вооружена суданска армија и паравоени сили се распоредени денеска низ главниот град Картум, ограничувајќи го движењето на цивили.

Демонстрантите, кои се против државниот удар, носеа државно знаме и запалија гуми во различни делови на градот, јавува „Ројтерс“.

Воените сили уапсија неколку цивилни функционери пред зори, објави ТВ „Ал Хадат“, додека истакната продемократска група ги повика Суданците да излезат на улиците за да се спротивстават на каков било воен удар.

Суданската професионална асоцијација (SPA) денеска повика на генерален штрајк и граѓанска непослушност пред „воениот удар“, по апсењето на истакнати членови на цивилното раководство во земјата.

Повеќето членови на суданската влада и голем број лидери на провладините партии се уапсени во очигледен државен удар во Картум, објави сведок на „Ројтерс“.

Аеродромот во Картум е затворен, а меѓународните летови денеска се суспендирани, објави телевизијата „Ал Арабија“, со седиште во Дубаи.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет26 минути

Колумбискиот нарко-бос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен нарко бос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци...

Свет59 минути

Тедрос: Пандемијата нема да заврши додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрејесус изјави дека пандемијата на Ковид е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион12 часа

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион15 часа

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија15 часа

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ17 часа

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Регион18 часа

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион20 часа

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет21 час

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ21 час

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија2 дена

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија2 дена

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Македонија2 дена

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Свет2 дена

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Македонија2 дена

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720 примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472...

Свет2 дена

Австрија ги заострува мерките – воведува „локдаун“ за невакцинираните

Во Австрија од 1 ноември вработените ќе можат да доаѓаат на работа само доколку се вакцинирани, ако прележале коронавирус или...

Регион2 дена

Хрватските граѓани од денеска во САД можат да патуваат без визи

Од денеска на хрватските граѓани им е овозможено да патуваат во САД без виза, објави Американската амбасада во Загреб. Оваа...

Свет2 дена

Нови детали: На снимањето на филмот имало и други проблеми и инциденти

Пиштолот од кој актерот Алек Болдвин пукаше на снимањето на филм и ја уби директорката на фотографија, му го дал...

Македонија3 дена

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија3 дена

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Досие