Контакт

Свет

Коментарите за исламот на Макрон ги обединија непријателите Иран и Саудиска Арабија

Објавено пред

Бесните прекори кон францускиот претседател Емануел Макрон продолжуваат да пристигнуваат од целиот муслимански свет. Иран и Саудиска Арабија, кои имаат меѓусебна политичка нетрпеливост, заеднички ги осудија коментарите на францускиот претседател за исламот, пренесува РТ.

Макрон го привлече гневот на муслиманите со своите коментари по убиството на францускиот професор Самуел Пети, кој беше обезглавен поради карикатурите на пророкот Мухамед што им ги покажал на учениците за време на часот за слобода на говорот.

Макрон рече дека Пети е убиен „затоа што исламистите ја сакаат нашата иднина“ додавајќи дека Франција нема да се откаже од своите карикатури.

Саудиското Министерство за надворешни работи соопшти дека отфрла секаков обид за поврзување на исламот и тероризмот и ги осуди карикатурите како навредливи, истовремено додавајќи дека го осудува секој терористички чин без оглед кој го извршил.

Иранското Министерство за надворешни работи го повика францускиот амбасадор поради коментарите на Макрон. Претходно во понеделникот, коментарите беа осудени од иранските законодавци и од судството, а министерот за надворешни работи, Џавад Зариф, ги критикува, како што рече, колонијалните режими за извоз на омраза и виктимизација на муслиманите.

Францускиот претседател веќе беше критикуван од највисоките претставници во многу муслимански земји.

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го доведе во прашање менталниот капацитет на Макрон и повика на бојкот на француските производи, чувство што беше широко распространето на социјалните мрежи во муслиманскиот свет и веќе беше поддржано од неколку супермаркети.

Среде бурата од коментари, пакистанскиот премиер, Имран Кан, побара од извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, да ја забрани исламофобијата.

Свет

Повеќе од 25.000 луѓе евакуирани поради пожар во Калифорнија

Објавено пред

Пожарникарите сè уште се борат да го смират шумскиот пожар на падините на еден рид југоисточно од Лос Анџелес, 24 часа откако избувна во шумски кањон.

Постои сомневање дека пожарот бил предизвикан од неисправен домашен генератор.

Изгаснати се околу 10 проценти од пожарите, поради кои беа евакуирани околу 25.000 луѓе, но огнената стихија сè уште беснее на 6.400 хектари, пренесува „Ројтерс“.

Двајца од околу 500 пожарникари испратени на самото место се хоспитализирани со повреди, објави пожарникарската служба на округот Оран на „Твитер“.

Локалните жители изјавија дека пожарот избувнал кога сопствениците на куќа без електрична енергија се обиделе да го вклучат својот генератор и тој експлодирал.

Пожарникарите сè уште не ја соопштија можната причина за пожарот.

Прикажи повеќе...

Регион

Европската Комисија ја тужи Бугарија за лошиот квалитет на воздухот

Објавено пред

Европската комисија одлучи да поднесе тужба пред Судот на правдата на Европската Унија против Бугарија, бидејќи земјата не обезбедила целосна примена на пресудата на Судот од 5 април 2017 година која утврди дека Бугарија не го почитува европското законодавство за квалитетот на воздухот, објави ЕК.

Судската одлука тогаш утврдила дека Бугарија не ги исполнила своите обврски согласно европското законодавство за квалитетот на воздухот. Максималните дозволени вредности за (ПМ10) честичките не се забележани во Бугарија и не се преземени соодветни мерки за намалување на загадувањето, се вели во соопштението на Комисијата.

Бидејќи тужбата е поведена врз основа на кршење на претходната пресуда, може да доведе до парични казни. Од бугарската страна се очекува да донесе и спроведе голем број мерки.

Податоците презентирани од Бугарија за 2015-2019 година потврдуваат дека продолжува упорното непочитување утврдено од судот, пренесе БГНЕС.

Досега постигнатите резултати се незадоволителни, бидејќи Бугарија сè уште не започна со спроведување на локални мерки за да се обезбеди усогласеност на граничните вредности. Бугарија информирала дека повеќето мерки се во подготвителна фаза или нема да стапат на сила до 2024 година.

Во Бугарија има некои од најголемите надминувања на годишните и дневните гранични вредности за PM10 во ЕУ, што резултира со опасност по здравјето.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Словенија 1.784 новозаразени, починаа 61 лице

Објавено пред

Во Словенија во последните 24 часа беа потврдени 1.784 нови инфекции со коронавирус, а 61 лице починаа, соопшти денеска словенечката влада, најавувајќи дека тековните мерки ќе останат на сила и следната недела.

Како што рече владиниот портпарол Јелко Кацин на прес-конференција, во последните 24 часа биле тестирани 6.853 лица и биле потврдени 1.784 инфекции, што значи дека уделот на позитивите е 26,3 проценти.

„Резултатите од бројот на инфекции и состојбата во болниците се такви што сегашните ограничувачки мерки ќе останат на сила и следната недела“, рече Кацин, соопштувајќи ја одлуката на владата.

Според новите податоци, просечниот број на нови дневни инфекции во изминатите седум дена е 1.478, што значи дека не е исполнет условот за олеснување на некои ограничувања, според семафорот за отворање дефиниран од владата.

Во моментов има и 1.284 пациенти во болниците, додека првиот чекор за да се намалат ограничувањата, бара тој број да опадне под 1.200.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Топ2 часа

Разбиена криминална група која шверцувала дрога во македонски затвори

Криминалистичката полиција во соработка со СВР Скопје, поднесе кривична пријава против 27-годишниот А.М. од Дебар, поради сомнение за сторено продолжено...

Регион2 часа

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Македонија3 часа

Данска и Холандија го поддржуваат ветото на Софија, тврди бугарски весник

Данска и Холандија се двете земји кои се приклучија кон бугарското вето за Северна Македонија, изјави дипломатски извор за бугарскиот...

Топ3 часа

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион3 часа

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија4 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија4 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија5 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион5 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет5 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа18 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија19 часа

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија20 часа

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија21 час

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија24 часа

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен1 ден

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ1 ден

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет1 ден

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет1 ден

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Досие