Контакт

Свет

Коми: Можно е Русите да имаат компромитирачки информации за Трамп

Објавено пред

Ако претседателот Доналд Трамп се обиде да го отпушти специјалниот советник Роберт Милер, тоа би значело сериозен напад врз владеењето на правото, предупреди поранешниот директор на ФБИ, Џејмс Коми, во интервју за „Еј-би-си њуз“.

„Се надевам дека ќе предизвика алармни ѕвона оти ова е неговиот најсериозен напад на владеењето на правото. Тоа би било нешто што е повисоко од сите нормални борби за политика“, изјави Коми.

Инаку, Милер го испитува мешањето на Русија во изборите во 2016 година и сите можни врски меѓу соработниците на кампањата на Трамп и Русија. Трамп во неколку наврати ја нарече истрагата лов на вештерки и негира каква било поврзаност.

Коми нагласи и дека е возможно Русите да имале информација за Трамп, која ја користеле за да го компромитираат.

„Мислам дека е можно, не знам. Би сакал да не го кажувам ова, но тоа е вистината. Секогаш ме погодува тоа…“.

Според Коми, Трамп е морално неспособен за да биде претседател и тврди дека постојат некои докази за попречување на правдата од страна на Трамп.

Ова е прво интервју на Коми откако Трамп го отпушти минатата година. Исто така, започнува промотивна турнеја со која поранешниот директор на ФБИ се обидува да ја промовира својата нова книга „Висока лојалност“.

Свет

(Видео) Трамп: Исламската држава веќе не постои

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека Исламската држава повеќе не постои. Тој на новинарите им покажа две карти.

„Ова е Исламската држава на денот на изборите, а ова е денеска“, рекол Трамп покажувајќи карта полна со црвени точки – пред и празна карта – денес.

„Задржете ја картата. Честитам. Мислам дека беше време“, додал Трамп.

Борбите за последното упориште на исламистите во Сирија се водеа во текот на вчерашниот ден. Исламската држава, која на врвот од својата моќ заземаше делови на Азија и Африка заканувајќи се дека ќе ја освои Европа, последните недели се сведе на неколку улици. Но, и од таму, како што велат американските власти, се протерани.

„Територијалниот калифат на ИД во Сирија е целосно отстранет“, изјавила портпаролката на Белата куќа, Сара Сандерс.

„ИД користи интернет подобро од кого било, но сите што се чувствителни на пропагандата на ИД, да знаат дека е прегазена до крајност на сите нивоа“, објави Трамп на „Твитер“.

Битката за Багоз беше последна во петгодишната меѓународна операција против самопрогласениот калифат, кој некогаш вклучуваше една третина од територијата во Ирак и во Сирија.

Прикажи повеќе...

Свет

САД повлекуваат 35 тони пилешко месо, купувачите нашле метал во него

Објавено пред

Корпорацијата „Тисон инк.“ повлекува речиси 35 тони преработено смрзнато пилешко месо кога купувачи се пожалиле дека содржи метал. Одделението за безбедност на храната при Министерството за земјоделство најави повлекување на месото нагласувајќи дека контаминацијата влијаела на смрзнатите готови производи од пилешко месо, произведени на 30 ноември во фабрика во Арканзас.

Проблемот бил откриен кога одделението за безбедност на храната примило две жалби од потрошувачи за надворешни материјали во пилешките производи.

Ова е втор инцидент на оваа компанија од почетокот на годината кога „Тисон“ во јануари повлече 18 тони обработено пилешко месо од продавниците за прехранбени производи во САД бидејќи купувачите во нив нашле гума.

Прикажи повеќе...

Свет

Туск: Сè е можно до новиот рок за брегзит

Објавено пред

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека сè е можно до новиот рок за брегзит одреден за 12 април ако британските пратеници идната недела не го одобрат договорот за излегување на Велика Британија од Унијата.

„До 12 април сè е можно: договор, подолго одложување, ако Обединетото Кралство одлучи да ја преиспита својата стратегија или поништување на членот 50, што значи откажување од брегзитот“, рече Туск на прес-конференцијата во Брисел по состанокот на европските лидери.

Претседателот на Европскиот совет порача дека се подготвени на најлошото, но се надеваат на најдоборото.
Германската канцеларка, Ангела Меркел, истакната дека пред тој датум врвот на ЕУ ќе се сретне со британската премиерка Тереза Меј најавувајќи нов самит.

„Треба да се види какви се резултатите од гласањето зашто има многу можности за кои британскиот Парламент сè уште може да гласа“, додаде Меркел потенцирајќи дека сè е во рацете на британскиот Парламент.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 часа

(Видео) Трамп: Исламската држава веќе не постои

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека Исламската држава повеќе не постои. Тој на новинарите им покажа две карти. „Ова е...

Свет11 час

Туск: Сè е можно до новиот рок за брегзит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека сè е можно до новиот рок за брегзит одреден за 12 април...

Македонија12 часа

Власта и опозицијата без договор за СЈО

Без договор помина и денешниот состанок на работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавното обвинителство, со кој...

Македонија16 часа

(Видео) „Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фета Алими

Група граѓани се собраа денеска на протестен марш, на кој побараа осолободување на Абдулфета Алими, кој е осуден за крвавиот...

Македонија18 часа

Кавга меѓу ИВЗ и Владата: Реџепи си го бара имотот, Заев се жали дека е уценет

Нерешените спорови за денационализација ги скараа Владата и Исласмата верска заедница (ИВЗ). Од ИВЗ обвинуваат дека Владата е селективна и...

Македонија18 часа

Ѓорче Петров донираше за социјално загрозеното семејство од Долно Лисиче, од општина Аеродром ниту трага, ниту глас

Трајче Конески и Моника Антевска од Долно Лисиче заедно со своите две деца, 9 годишниот Бојан и 2 годишната Бојана...

Избори 201920 часа

(Видео) Утврден редоследот на кандидатите за претседател на гласачкото ливче

Блерим Река, Гордана Силјановска, Стево Пендаровски – под овој редослед ќе бидат испишани претседателските кандидати на гласачкото ливче, одлучи жрепката...

Топ21 час

Во Прилеп, 19-годишник со „голф“ удрил во дете на велосипед

На крстосница меѓу прилепските улиците „Мукос“ и „Шаќир Војвода“ во претпладневните часови на 21 март, 19-годишен прилепчанец управувајќи автомобил „голф“,...

Регион22 часа

Рачна бомба фрлена врз рускиот конзулат во Атина

Рачна бомба е фрлена утрово во дворот на руската амбасада во Атина. Грчката полиција соопшти дека гранатата експлодирала, нема повредени,...

Регион22 часа

Лавров: Западот прикрива злосторства на НАТО во Југославија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека западните земји ги прикриваат злосторствата извршени за време на воената операција...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Терористите од ИСИС добија три пати помали казни од осудените за 27-ми април

ВМРО-ДПМНЕ утрово оцени дека е срамота што  терористите од ИСИС, добиле три пати помали казни од осудените за 27-ми април „Срамен...

Топ1 ден

Контроли на јавниот превоз по несреќата кај Ласкарци, откриени 35 возила со неисправни сопирачки

По смртоносната автобуска несреќа кај Ласкарци, вчера во неколку општини била спровдена акциска контрола за техничка исправност на возилата што вршат...

Македонија2 дена

МАНУ сака да стане Академија на науките и уметностите на Република Северна Македонија – МАНУ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) претпочита нејзиното ново име да гласи – Академија на науките и уметностите на...

СЈО2 дена

ВМРО-ДПМНЕ има забелешки на 120 страници за законот за СЈО

Претседателот на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Менкиновски, кој е дел од работната група во преговорите со власта за новиот...

Македонија2 дена

НБРМ: Арнаудовска не врши ревизија во банката каде директор е нејзиниот сопруг

Народната банка, во одговор на прашањето на „Макфакс“ дали има судир на интереси помеѓу директорката на секторот за супервизија Милица...

Македонија2 дена

(Видео) Седумтемина македонски борци во ИСИС осудени на 6 и 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје ги осуди на 6 години затворска казна шестмината македонски државјани кои биле дел од паравоената формација...

Македонија2 дена

(Видео) Беџети: Нема да ги легализираме платформите на Матка ама нема ни да ги уриваме

Општина Сарај ќе ги одбие барањата за легализација на трите платформи на Матка, но сега нема да ги урива. Градоначалникот...

Македонија2 дена

(Видео) Караџовски: Не можам да ви кажам зошто бев во Обвинителството

„Кој ве информирал? Службени обврски имав во оваа зграда. Не можам да ви кажам во врска со што е“. Ова...

Македонија2 дена

(Видео) Утре протестен марш за ослободување на Фета Алими, кој е осуден за крвавиот четврток

Синот на Абдулфета Алими, кој е осуден на 7 години затвор за настаните од 27 април 2017 година, Бурим Алими,...

Македонија2 дена

Судот ја забрани книгата на Стојан Андов поради тужбата на Фрчкоски

Основниот суд Скопје 2 за „Макфакс“ потврди дека е донесена мерка за изрекување времена мерка забрана за продажба на книгата...

Досие