Контакт

Свет

Конгресот му забрани на Трамп да излезе од НАТО

Објавено пред

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои закон за поддршка на НАТО, со кој му се забранува на американскиот претседател, Доналд Трамп да излезе од Алијансата, ако тој се одлучи на таков чекор.

За законот гласаа 357 конгресмени, додека 22 беа против.

Конгресот не може формално да му забрани на Трамп да излезе од блокот, но може да го блокира финансирањето на таа цел. Оваа тактика своевремено ја користеше Конгресот за да го спречи Барак Обама да го затвори затворот Гвантанамо.

Законот на Претставничкиот дом ги повикува членките на НАТО да ги трошат ветените 2 отсто од БДП за одбрана, за што постојано говори и Трамп. Законот одобрува натамошно финансирање на таканаречената европска иницијатива за ограничување која е насочена против Русија.

Сличен закон разгледува и сенатот во САД. За да стапи на сила, треба да биде усвоен во двата дома на Конгресот и претседателот да го потпише.

Трамп често го критикува НАТО и говори дека блокот застарел, но бара од сојузниците да го платат својот дел од воените расходи на Алијансата, од кои три четвртини припаѓаат на САД. Меѓутоа, Трамп јавно никогаш не рече дека сака да излезе од овој воен блок.

Свет

Кина се закани со мерки доколку САД им продадат авиони на Тајван

Објавено пред

Кина нема да мирува додека Тајван купува напредни авиони од САД, изјави шефот на институтот за воени студии при Академијата за воени науки, полковникот Чен Ронгди.

Тој предупреди на денешниот форум во Пекинг дека Кина ќе воведе контрамерки на тајванската набавка на авиони „Ф-16В“, и дека странските компании кои се вклучени во договорот ќе бидат казнети, пренесе „АП“.

Кинескиот полковник смета дека оваа продажба е директно кршење на обврските на официјален Вашингтон кон Пекинг.

Прикажи повеќе...

Свет

Зариф: Иран нема да започне војна во Заливот, но ќе се брани

Објавено пред

Иран нема да започне војна во Персискиот Залив, но ќе се брани, изјави денеска иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф.

„Дали ќе има војна во Заливот? Можам да ви кажам дека ние нема да започнеме војна“, рече тој на Норвешкиот институт за меѓународни работи.

Но, тој истакна дека Иран ќе се брани, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Мадрид снимил повеќе од 550 жени под здолниште, и сè објавил на интернет

Објавено пред

Во Мадрид е уапсен маж под сомнение дека снимил над 550 жени под здолниште и тоа го објавил на интернет, јавува „Би-би-си“.

Педесет и тригодишен Колумбиец, наводно, ги снимал со мобилен телефон скриен во ранецот.

Полицијата соопшти дека најмалку 283 видеа биле објавени на порнографски страници и привлекле најмалку еден милион прегледи.

Повеќето од 555 жртви, од кои некои биле малолетни, биле снимани во метрото.

Вакво казнено дело во Шпанија се смета за сексуална злоупотреба и сторителите можат да завршат во затвор, пренесува „Би-би-си“.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 минути

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот брзо се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија49 минути

Фатиме Фетаи: Секој што се огрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија1 час

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Свет2 часа

(Видео) Иран откри дека има нов ракетен систем – „Бавар-373“

Иран откри дека го развил својот нов мобилен ракетен систем, сличен на рускиот систем „С-300“. https://media.mehrnews.com/d/2019/08/22/0/3214164.mp4 Станува збор за систем...

Свет2 часа

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија3 часа

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Европа3 часа

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија14 часа

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Македонија15 часа

(Видео) Триесет дена притвор за Катица Јанева

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева, е во истражниот затвор „Скопје” во Шуто Оризари. Судија на претходна постапка ѝ...

Регион16 часа

Закани за бомби испратени до редакции и аеродроми во Бугарија

Бугарската полиција почна да истражува неколку закани за бомби испратени преку е-пошта до медиумски куќи во Софија и до најголемите...

Македонија17 часа

Павлески: Јанева е жртва на случајот „Рекет“

Адвокатот Стеван Павлески кој ја застапува шефицата на СЈО, Катица Јанева, за случајот „Рекет“ вели дека таа е жртва на...

Македонија18 часа

(Видео) Влада: Одговорност мора да има за сите инволвирани во случајот „Рекет“.

Од Владата соопштија дека отворениот случај „Рекет“, во кој сега осомничена е и првата специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдува дека...

Македонија18 часа

Катица Јанева донесена во Кривичен суд на распит

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево откако беше уапсена, однесена во специјалното јавно обвинителство и во нејзиниот дом, спроведена е...

Македонија19 часа

Заврши претресот во куќата на Јанева, со полиција однесена на распит во суд

По два часа заврши вториот претрес во куќата каде што живее шефицата на СЈО, Катица Јанева. Таа по претресот во...

Македонија21 час

Обвинителството бара притвор за Јанева, стекнала имотна корист од 298.000 денари

Јавното обвинителство бара притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и попладнево беше...

Македонија22 часа

Во присуство на Јанева се врши претрес во СЈО

По приведувањето на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, од нејзиниот дом во скопската населба Козле, таа е донесена во просториите...

Топ1 ден

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион1 ден

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, во нова видеопорака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама, за...

Свет1 ден

Преродба на големата осумка, Трамп и Макрон ја поканија Русија на Г7

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД в...

Македонија1 ден

Сончево и топло време со температури до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе...

Досие