Контакт

Европа

Конте ќе предложи вонредната состојба да трае до крајот на јануари

Објавено пред

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, изјави дека ќе му предложи на парламентот да ја продолжи вонредната состојба до крајот на јануари в година.

Вонредната состојба, која требаше да биде укината во средината на октомври, им дава поголеми овластувања на регионалните и централните влади, со што им се олеснува на службените лица да ги заобиколат бирократските правила што ги забавуваат повеќето процеси на донесување одлуки во Италија, истакнува „Ројтерс“.

Веќе неколку недели има забележително зголемување на бројот на лица заразени од коронавирусот во Италија, а расте и бројот на хоспитализирани.

Европа

Лондон: Полицијата ќе има пристап до информациите за самоизолација на граѓаните

Објавено пред

Британската полиција доби пристап до податоците за жителите на кои им е наредено да се изолираат, објави британското Министерство за здравство.

Портпарол на Министерството изјави дека се согласиле со националното полициско тело, полициските службеници да имаат пристап до информации за самоизолација.

„Меморандумот за разбирање гарантира размена на информации со соодветни заштитни мерки и во согласност со законот. Ниту една здравствена информација или информации за тестирање не се споделуваат во процесот“, рече портпаролот во изјавата.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Илјадници Французи излегоа на улиците поради убиството на наставникот

Објавено пред

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Франција во знак на поддршка на наставниците и со цел да ја одбранат слободата на изразување по убиството на наставник по историја. Од Париз до Лион, Марсеј и Лил, луѓето се собираа во тишина, оддаваа почит со едноминутно молчење, а потоа ја пееја химната, пренесува Ројтерс

Францускиот премиер Жан Кастекс, министерот за образование Жан-Мишел Бланкер, како и други политичари присуствуваа на митинг на плоштадот во Париз во знак на солидарност по нападот.

„Не се плашиме. Нема да не разделите. Ние сме Франција”, рече Кастекс подоцна на Твитер.

Демонстрантите носеа заштитни маски поради пандемијата на коронавирус и транспаренти на кои пишуваше „Да учиме, не да крвариме“ и „Јас сум Шарли“, алудирајќи на сатиричното списание „Шарли ебдо“, кое беше мета на масакр пред пет години.

„Тука сме да ја браниме Република, вредностите на Републиката: слобода, еднаквост, братство и секуларизам“, рече еден од учесниците на протестот во Париз, Пјер Фурние.

Од собирите беше речено дека наставниците биле скршени, но дека тоа нема да ги заплаши, објави Гардијан.

„Страшно е што во Франција во 21 век, наставникот може да биде обезглавен на улица затоа што ја врши својата работа. Ние ќе продолжиме да зборуваме за слободата на говорот и да ги охрабруваме учениците и да им објаснуваме дека секој има право да не се согласува со други мислења”, рече претседателот на синдикатот.

Учесниците на протестот повикаа на национално единство и солидарност.

Демонстрациите беа најавени во време кога француските власти објавија дека уапсиле десетто лице по ужасниот инцидент. Обвинителот објави дека е поведена истрага поради убиството со сомневање за терористички мотив. Последните четири уапсени лица се членови на семејството на напаѓачот, кому во март му беше дадена десетгодишна дозвола за престој во Франција како бегалец. Неговата полусестра се приклучила на Исламската држава во Сирија во 2014 година, но обвинителот не го откри нејзиниот идентитет ниту каде се наоѓа сега.

Тој рече дека во телефонот на осомничениот е пронајден текст во кој тој ја презема одговорноста за нападот, како и фотографија од жртвата. Откриен е и неговиот профил на Твитер, како и фактот дека на оваа социјална мрежа објавил фотографија со отсечена глава неколку минути по нападот, со порака дека го погубил човекот затоа што се осмелил да го понижи Мухамед.

Наставникот Самуел Пати беше убиен во селото Конфлан Сен-Онорин, предградие северозападно од Париз. Пати беше наставник на средно училиште, кој на децата им покажувал карикатури на пророкот Мухамед.

Полицијата го забележала осомничениот напаѓач додека носел нож на кратко растојание од местото на нападот и пукала во него. Извор од полицијата рече дека сведоците слушнале како напаѓачот извикува „Алаху Акбар“ или „Бог е голем“. Портпарол на полицијата изјави дека информациите се проверуваат.

Осомничениот, по потекло од Чеченија, е роден во Москва и имал 18 години, пренесоа француските медиуми.

Франција им понуди азил на многу Чеченци од почетокот на конфронтацијата на Русија со исламистичките сепаратисти во Чеченија во 90-тите и раните 2000-ти, а во Франција има чеченски заедници.

Прикажи повеќе...

Европа

Стотици демонстранти ја нападнаа полицијата во Прага

Објавено пред

Чешката полиција употреби солзавец и водени топови за да растера стотици демонстранти во Прага кои ги нападнаа полицајците по протестот. Протестот е организиран против новите ограничувачки мерки на владата за спречување на ширењето на коронавирусот.

Најмалку 20 лица се повредени во судирите меѓу полицијата и демонстрантите, пренесува АП.

Илјадници луѓе присуствуваа на протестот, вклучително и љубители на фудбалот и хокејот, кои протестираа против мерките, како што е забраната за спортски натпревари и затворање на барови и ресторани.

Исто така е забрането да се собираат повеќе од шест лица, но се дозволи протести на кои има до 500 лица, ако се поделени во групи од по 20 и ако носат заштитни маски.

Многу демонстранти не носеа маски. Откако полицијата објави дека нивниот број е поголем од 500, организаторите го завршија собирот. Но, некои демонстранти останаа на плоштадот и започнаа да фрлаат кон полицијата со шишиња, камења и други предмети.

Во Чешка во последните неколку недели се забележува рекордно зголемување на новите случаи на коронавирус, а земјата има највисока стапка на инфекција во Европа.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет29 минути

Научниците предупредуваат: Заразата со коронавирус на отворено не е невозможна, но е ретка

И покрај тоа што речиси целиот документиран пренос на коронавирус се случил во затворен простор, експертите велат дека е оправдано...

Свет52 минути

Европа ги надмина сите рекорди – многу земји воведуваат построги мерки

Европа, соочена со вториот бран на пандемијата, го премина прагот на 250.000 смртни случаи од коронавирус. За една недела се...

Свет1 час

Италија ги заострува мерките – ситуацијата е критична

Италија најави нови построги мерки поради зголемениот број на позитивни случаи на ковид-19 во земјата. Ова следи по рекордниот број,...

Свет1 час

(Видео) Се качил на кулата на Трамп во Чикаго и барал да разговара со претседателот

Неидентификуван маж се качил на кулата на Трамп во Чикаго, барајќи да разговара со претседателот на САД и медиумите. Мажот,...

Македонија2 часа

Ковид-19 го прележале над 17 илјади лица во земјава

Од Ковид-19 досега оздравеле 17 239 лица во земјава, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани...

Регион2 часа

Полициски час во неколку црногорски градови

Здравствените власти во Црна Гора одлучија да воведат ограничувачки мерки во пет градови во црвената зона според бројот на лица...

Европа13 часа

(Видео) Илјадници Французи излегоа на улиците поради убиството на наставникот

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Франција во знак на поддршка на наставниците и со цел да ја одбранат слободата...

Европа14 часа

Стотици демонстранти ја нападнаа полицијата во Прага

Чешката полиција употреби солзавец и водени топови за да растера стотици демонстранти во Прага кои ги нападнаа полицајците по протестот....

Регион15 часа

Црногорските медиуми за Амфилохие: Привилегиран e, го лечат со „ремдесивир“

Митрополитот Амфилохие, кој се зарази со коронавирусот, доби лек „ремдесивир“, кој, според порталот ЦдМ, е недостапен за другите пациенти во...

Свет16 часа

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на...

Македонија17 часа

Аеродром, Центар и Карпош се општини со најголем број заболени од Ковид-19

Аеродром, Центар и Карпош се скопски општини со најголем број на заболени од Ковид-19. Според најновите податоци од Министерствоот за...

Македонија18 часа

Починаа 10 лица со Ковид-19, 428 новозаразени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.853 тестирања, а регистрирани се 428 нови случаи на...

Македонија19 часа

(Видео) Ангеловски: За три недели изречени над 12.000 казни за сообраќајни прекршоци

МВР покрај на територијата на главниот град Скопје, спроведува засилени сообраќајни контроли и во другите градови, меѓу кои и Кичево,...

Македонија20 часа

(Видео) Пендаровски: Бигорскиот манастир надживеал империи и држави, денеска го започнува своето второ илјадалетие

Денешниов свечен ден е прекраток, за да ги опише, барем, главните настани од илјадагодишната историја на манастирот „Свети Јован Бигорски“,...

Регион21 час

Во Словенија највисок процент на заразени според бројот на направени тестови

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 726 нови инфекции со коронавирус на 3.765 тестови, објави словенечката влада, што...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Aприл 2021 е месецот за спроведување на пописот

Пописот ќе се одржи во април 2021 по сите правила на Еуростат, објави премиерот Зоран Заев на социјалните мрежи, каде...

Европа24 часа

Плантажа со марихуана на три ката и со вредност од милион фунти пронајдена во Англија

Во објект на поранешен ноќен клуб во Ковентри, полицијата открила плантажа со марихуана на три ката, за која се проценува...

Европа2 дена

Словачка во следните два викенда ќе им направи ковид-тестови на сите граѓани постари од 10 години

Словачка на коронавирус планира да ги тестира сите свои жители на возраст над десет години, објави словачкиот премиер Игор Матовиќ...

Македонија2 дена

(Видео) Димитров: Соседите мора да бидат свесни дека ќе имаме заеднички успех или заеднички дебакл

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров на денешната прес-конференција по повод мандатното писмо за мисијата и задачите на Секретаријатот...

Македонија2 дена

(Видео) Се обединува опозицискиот фронт, ФРОДЕМ преминува во ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски соопшти дека уште една десничарска проопозициска структура во Македонија се приклучува кон ВМРО-ДПМНЕ, а тоа...

Досие