Контакт

Европа

Корбин повторно меѓу лабуристите

Објавено пред

Поранешниот лидер на британската Лабуристичка партија, Џереми Корбин, повторно ќе биде примен во партијата од која беше суспендиран поради неговата небрежност кон извештаите што укажуваа на неприфаќање на обвинувањата за антисемитизам, пренесува „Ројтерс“.

Комисијата за еднаквост и човекови права во октомври соопшти дека пронашла докази за неуспех во обука на луѓе кои ги испитуваат обвинувањата за антисемитизам, политичко мешање во процесуирање на жалби и вознемирување на лица.

Претходно истиот ден, Корбин на „Фејсбук“ напиша дека се надева оти ова прашање ќе се реши што е можно побрзо, за партијата да работи заедно за да го искорени антисемитизмот и да се спротивстави на штетната конзервативна влада.

Актуелниот лидер на лабуристите Кир Страмер се обидува да отстапи од ерата на Корбин и да го подобри рејтингот на партијата по четири последователни порази на изборите во 2010 година.

Европа

Бaшеле: Белорусија да ги ослободи незаконски уапсените демонстранти

Објавено пред

Високиот комесар на ОН за човекови права Мишел Бaшеле ги повика белоруските власти да ги ослободат сите лица кои биле незаконски уапсени на протестите по изборите.

Изборите се одржаа на 9 август, а на нив победи Александар Лукашенко.

Бaшеле повика на истрага на околу 2.000 жалби за тортура или малтретирање во единиците за притвор, објави „Ројтерс“.

Повеќе од 900 лица, вклучително и опозициски кандидати, адвокати, новинари и активисти, се соочуваат со кривични пријави за учество во масовни протести, рече Бaшеле пред Советот за човекови права во Женева.

Прикажи повеќе...

Европа

Зошто земјата на таткото на имунизацијата денеска е најголем скептик за вакцините?

Објавено пред

Франција е дом на таткото на имунизацијата Луј Пастер, но денеска е меѓу земјите каде живеат највеќе противници на вакцинацијата и државата се соочува со бројни отпори додека се подготвува за една од најголемите кампањи за вакцинација во нејзината историја.

Францускиот претседател, Емануел Макрон, веќе изјави дека има намера да почне со вакцинирање на оние кои се најмногу изложени на вирусот на почетокот на 2021 година, а пошироката популација од април до јуни.

Но, тој има тешка задача – да убеди доволно луѓе да се вакцинираат за да создадат имунитет на стадо, праг што ја штити целата популација од вирусот.

Истражување објавено во весникот Le Journal du Dimanche за време на викендот покажува дека само 41 процент од Французите планираат да вакцинираат во споредба со 58 проценти од жителите на САД.

Макрон го отфрли повикот на лидерот на Зелените, Јаник Жадот, да воведе задолжителни вакцини и рече дека се надева оти ќе ги убеди луѓето во транспарентноста на процесот.

Франција одамна е позната како нација на таблети и пилули со една од највисоките стапки на употреба на антибиотици и антидепресиви во светот, но Французите во последните години стануваат сè посомничави кон фармацевтската индустрија.

Протестното движење Жолти елеци кое изби околу воведувањето на данок на гориво кон крајот на 2018 година, ја зајакна теоријата на заговор дека владата е зависна од фармацевтските компании. Овие теории се засилија по зголемувањето на бројот на задолжителни вакцини во 2018 година за деца на возраст од три до 11 години.

Истражување на „Галуп“ спроведено на 140.000 луѓе во 44 земји покажува дека Французите се најскептични во однос на вакцината во светски рамки, а секој трет Французин не верува во безбедноста на вакцината.

Анкетата на весникот Le Journal du Dimanche покажува дека скептицизмот е најсилен кај приврзаниците на екстремно десничарските и крајно левичарските политички партии и двжења.

Многу Французи негодуваат на масовните кампањи за вакцинирање и по вакцинацијата против свински грип во 2009 година кога државата уништи милиони вакцини кои останале неискористени, губејќи притоа стотици милиони евра.

Според Џоселин Рауд, професорка во училиште за јавно здравје во Рен, аферата со свинскиот грип била причина за промена на јавното мислење.

Бројни лекари и фармацевти предводени од хирургот Анри Џојекс, со седиште во Монпелје, започнаа кампања против вакцинација.

Џојекс, кого го следат 175.000 луѓе на Фејсбук, му даде кредибилитет на движењето против вакцинација, објаснува Рауд.

На својата веб-страница, тој ја споредил трката за вакцината против Ковид-19 со трката за вооружување меѓу САД и Советскиот Сојуз.

Географката Луси Гуимие, која го истражувала антивакцинското движење во својот труд, истакнува дека тоа е најмоќно во Марсеј, родното место на Дидие Раулт, професор кој го промовирал лекот против маларија – „хлорокин“ како лек за коронавирус.

„Идејата зема замав и сега тоа е бунтовнички град против централната држава. Факт кој е прилично опасен во однос на јавното здравје“, вели Гуимие.

Заменик-градоначалничката на Марсеј, Самија Гали, е исто така меѓу скептиците за вакцината.

Прикажи повеќе...

Европа

Вакцината на „Фајзер“ пристигна во Британија

Објавено пред

Првиот контингент на вакцина против коронавирус на американската компанија „Фајзер“ и „Бајонтек“ пристигна во Велика Британија.

Вакцините се однесени во централниот магацин на непозната локација, од каде што ќе бидат дистрибуирани до болничките центри за вакцинација низ Велика Британија, пренесува „Би-би-си“.

Велика Британија ја одобри вакцината во средата и нарача 40 милиони дози, што ќе биде доволно за вакцинирање на 20 милиони луѓе.

Вакцините се произведени во Белгија и пристигнати во Британија преку Ла Манш.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион29 минути

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Македонија1 час

Данска и Холандија го поддржуваат ветото на Софија, тврди бугарски весник

Данска и Холандија се двете земји кои се приклучија кон бугарското вето за Северна Македонија, изјави дипломатски извор за бугарскиот...

Топ2 часа

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион2 часа

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија2 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија3 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија3 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион3 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет3 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа17 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија18 часа

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија19 часа

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија19 часа

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија22 часа

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен22 часа

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ22 часа

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет24 часа

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет1 ден

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија1 ден

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет1 ден

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Досие