Контакт

Свет

Коронавирусот може да се пренесе преку воздухот, тврдат 239 научници во отворено писмо до СЗО

Објавено пред

Ако е точно дека коронавирусот се пренесува преку воздухот, тоа значително ќе влијае на мерките за нејзина контрола, пишува „Њујорк тајмс“.

Весникот наведува дека новите мерки би значеле носење маски во затворено, дури и ако се почитуваат мерките за физичко растојание.

„Њујорк тајмс“ вчера објави дека група од 239 научници од 39 земји оваа недела ќе објават отворено писмо до Светската здравствена организација во научно списание, така што агенцијата на ООН може да ги ревидира препораките за тоа како да се избегне инфекција со коронавирусот.

Научниците тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздухот, што значи дека честичките од тој вирус може да лебдат во воздухот во затворен простор и дека луѓето може да се заразат кога ќе ги вдишат.

Позицијата на СЗО е дека вирусот се шири првенствено од личност до личност преку мали капки од носот или устата, кои се исфрлаат кога некое лице со Ковид-19 кашла, кива или зборува.

Доколку вирусот се пренесува преку воздухот, според „Њујорк тајмс“, последиците за неговата контрола ќе бидат значителни.

Како што е објаснето, новите превентивни мерки вклучуваат носење маски во затворен простор, дури и ако се почитуваат мерки за социјално дистанцирање и задолжителни маски – Н96 за здравствените работници кои се грижат за заразени пациенти да ги филтрираат дури и најмалите капки за дишење.

Покрај тоа, според „Њујорк тајмс“, системите за вентилација би требало да се менуваат за да се намали циркулацијата на воздухот.

Весникот исто така наведува дека, по разгледувањето на внатрешните електронски пораки на СЗО и интервјуата со 20 научници, вклучително и консултантите на СЗО, се добива слика на агенцијата како некој кој и покрај добрите намери, не се придржува до науката.

„Њујорк тајмс“ наведува дека неодамнешното зголемување на бројот на жртви на коронавирус по повторното отворање компании и канцеларии сè повеќе го потврдува она што многу научници го велат со месеци: вирусот останува во воздухот во затворено заразувајќи ги оние што се во близина.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во БиХ рекордни 16 смртни случаи како последица од Ковид-19

Објавено пред

Босна и Херцеговина денеска регистрираше рекордна дневна бројка од 16 смртни случаи поврзани со инфекција од коронавирус, со 173 новозаразени лица, покажуваат податоците од тамошниот Институт за јавно здравје.

Десет лица починале во федерацијата БиХ, каде во изминатите 24 часа биле направени 596 тестови, а инфекцијата била потврдена во 73 случаи.

Останатите шест смртни случаи се од областа на Република Српска, каде биле тестирани 519 примероци, а во 98 случаи била потврдена инфекција со вирусот. Уште две заразени лица се регистрирани во округот Брчко.

Поединечно, најмногу заразени има на подрачјето на Сараево и Бања Лука.

Кризниот штаб во Сараево тврди дека ширењето на инфекцијата е под контрола.

„Има благо подобрување и очекуваме пад (во бројот на заразени)“, рече денеска Кемал Бегановиќ, член на кризниот штаб.

Прикажи повеќе...

Европа

Германците загрижени поради коронавирусот: Поопасно е отколку што мислевме

Објавено пред

Премиерот на германската покраина Баварија, Маркус Седер изјави дека коронавирусот од ден на ден станува се поопасен.

На прес-конференцијата по сесијата на провинциската влада во Нирнберг, Седер рече дека коронавирусот не оди на годишен одмор, и дека пандемијата е процес на мутирање, па време е мерките да се прилагодат на тоа.

„Коронавирусот е многу поопасен отколку што мислевме досега“, истакна Седер, додавајќи дека е важно да се подигне свеста за тоа во наредните недели.

Тој се осврна пред се на повратниците од одморот, велејќи дека се надева оти одлуката за задолжителното тестирање е донесена навреме.

Проширувањето на списокот на ризични земји мора да биде подинамично отколку што беше во минатото“, рече баварскиот премиер.

Што се однесува до училиштето, тој вели дека доколку има случај на инфекција, тие веднаш ќе бидат затворени.

„Одлучувачки период се првите две недели. Ќе имаме обврска да носиме маски до училниците“, истакна Седер.

Тој посочи дека во наредните недели ќе се одлучи дали маската ќе биде задолжителна и за време на часовите.

Тој се осврна и на фудбалските натпревари, велејќи дека е скептичен во врска со полните стадиони.

„Не можам да замислам вакво нешто во моментов“, рече Седер, критикувајќи го одобрувањето на концертот во Дизелдорф, на кој се планира да присуствуваат 13.000 луѓе.

„Вистинска опасност, сепак, е безгрижноста на приватните собири“, додаде Седер.

Тој рече дека сега е време земјата да се подготви за повратниците од одморите и училиштата што треба да започнат со часови.

Прикажи повеќе...

Свет

Американски службеник во историска посета на Тајван, Кина испрати воени авиони

Објавено пред

Претставникoт на американската влада ја пофали демократијата на Тајван и успехот во борбата против коронавирусот на состанокот со водачот на земјата за време на историската посета, која Кина ја прогласи за закана за мирот.

Министерот за здравство, Алекс Азар, е во тридневна посета на Тајпеј, која е највисока посета на американски службеник од 1979 година кога Вашингтон ја призна Кина наместо островот.

Посетата е во моментот кога односите меѓу САД и Кина минуваат низ подеми и падови, а двете страни се судираат за низа прашања од трговијата, преку воени и безбедносни теми до пандемијата на коронавирусот.

Кина го смета Тајван како дел од својата територија и најави дека еден ден ќе го анектира.

Пекинг ја осуди посетата на Азар и повика на нејзино откажување.

Во понеделникот наутро, Азар се состана со претседателката Цаи Инг-вен, која се залага за признавање на островот како суверена држава и која е презрена од кинеското раководство.

„Одговорот на Тајван на Ковид-19 е меѓу најуспешните во светот и претставува признание за отворената, транспарентна, демократска природа на тајванското општество и култура“, ѝ рече Азар на Цаи.

Цаи им се заблагодари на САД за поддршката да бидат дел од Светската здравствена организација (СЗО) затоа што Пекинг го блокира членството на Тајван.

Азар ги отфрли критиките од Кина за посетата на Тајван.

Тајван е многу успешен во спречувањето на епидемијата поради успешно следење на контактите и строгите контроли на границата и има регистрирано помалку од 500 заразени и седум смртни случаи од Ковид-19.

Кинеските воздухопловни сили за кратко време ја преминаа средната линија на Тајванската Теснина, објави тајванската влада.

Кина, која се закани со нејасна одмазда поради посетата, кратко испрати борбени авиони „Ј-11“ и „Ј-10“ на тајванската страна на теснината околу 9 часот наутро непосредно пред средбите на Азар и Цаи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

„Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван на кој му беше трансплантирано срце

Насмеан и полн со енергија, утрово Иван беше на контрола на Клиниката за државна кардиохирургија. Тој е првиот пациент во земјава...

Македонија1 час

Состанокот за протоколите за училиштата ќе продолжи утре

Утре ќе продолжи состанокот на Комисијата за заразни болести со претставници на Министерството за образование и наука, на кој се...

Македонија3 часа

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојазични натписи на полициските униформи

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите, со кои полициските униформи ќе добијат...

Свет5 часа

(Видео) Насилни протести во Белорусија, полицијата уби најмалку еден човек

Најмалку еден човек е убиен, а десетици се повредени за време на антивладините протести во Белорусија. Како што пренесуваат светските...

Македонија5 часа

Министерот Адеми се излекува од коронавирусот

Министерот за образование, Арбер Адеми, соопшти дека се излекувал од Ковид-19. „Конечно заврши предизвикот со Ковид-19! По две негативни последователни...

Свет5 часа

Младите во светот со неодговорното однесување го шират коронавирусот

Здравствените власти што се борат со пандемијата на коронавирусот се соочени со нов проблем – однесувањето на младите, кои ги...

Регион6 часа

Пет лица загинаа во поплавите на грчкиот остров Евија, меѓу нив и бебе

Пет лица, меѓу кои и бебе, загинаа, а уште едно исчезна во неделата кога поројни дождови и поплави го погодија...

Македонија7 часа

Само во Пехчево нема ниту еден заразен од коронавирус

Пехчево е единствениот град во Македонија, во кој во моментот нема ниту еден активен случај со коронавирус. Во Пехчево, досега...

Свет17 часа

Европска комесарка: Вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на годинава

Европската комесарка за здравство, Стела Киријакидес, рече дека вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на оваа година....

Македонија18 часа

Директорката на санитарниот и здравствен инспекторат во самоизолација, имала контакт со заболено лице

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова – Бухова, ќе помине 14 дена во самоизолација затоа што имала...

Македонија19 часа

Македонија на второ место по стапката на смртност од Ковид-19 во регионот

Во регионот, најголема стапка на смртност од коронавирус е регистрирана во Словенија, а потоа следат Северна Македонија и Албанија, објави...

Регион21 час

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот...

Македонија22 часа

Четворица починати и 85 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа четири лица починаа од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти Министерството...

Свет22 часа

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните,...

Регион1 ден

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија1 ден

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет1 ден

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија1 ден

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет1 ден

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет1 ден

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Досие