Контакт

Европа

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Објавено пред

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“.

Досега, најмалку 2.800 луѓе, најголемиот дел во Кина, починаа од новиот вирус.

Во светот се пријавени над 81.700 случаи на инфекција, а Светската здравствена организација синоќа објави дека првпат бројот на пријавени случаи надвор од Кина е поголем од оние во Кина.

Според Си-ен-ен, во Италија се забележани 400 случаи на коронавирус, така што во оваа земја има најголем број заразени во Европа.

Вирусот се шири низ цела Европа, при што први случаи се пријавени и во Норвешка, Романија, Грузија и во Македонија, пренесуваат светските медиуми.

Дека вирусот стигнал дури и на Арктикот, беше објавено кога на коронавирус била позитивно тестирана жена од норвешкото гратче Тромсe.

Многу европски држави преземаат мерки, а Италија во изолација стави околу 100.000 луѓе, кои имаат забрана за патување.

 

Европа

Шпанија воведе построги мерки

Објавено пред

Шпанската влада денеска воведе построги мерки што претходно ги најави премиерот Педро Санчез.

Сите работници што не извршуваат суштински работи ќе треба да се изолираат во своите домови до 9 април, со што се ставаат дополнителни ограничувања на оние кои веќе беа воведени на 14 март кога властите прогласија вонредна состојба.

Мерките беа одобрени синоќа на вонредна седница на владата која беше свикана кога беше објавен новиот рекорден број смртни случаи од Ковид-19 во земјата, вкупно 838.

Охрабрувачки вести, пак, доаѓаат од Италија, бидејќи дневниот број на жртви паѓа трет ден по ред. Вчера починаа 756 луѓе, во саботата 889, а во петокот 919 што е рекорден број на смртни случаи од почетокот на епидемијата во Италија.

„Ова се големи промени и го отсликуваат фактот дека здравствениот систем реагира добро и дека преземените мерки се ефикасни“, рече пулмологот и владин советник Лука Рикелди.

Во меѓувреме, челник од институтот за здравствена заштита во Велика Британија, предупреди дека ќе бидат потребни шест месеци пред да се врати животот во нормала во Англија.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел се јавила да се заблагодари, пожарникар ѝ ја спуштил слушалката

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел сакала во телефонски разговор да им се заблагодари на пожарникарите за нивниот придонес во кризата за време на коронавирусот, но командант на противпожарна служба и ја спуштил слушалката, пренесува агенцијата „Танјуг“ повикувајќи се на германските медиуми.

Канцеларката ја повикала противпожарната служба во Берген, но шефот на таа единица Андре Мусвик, кој одговорил на повикот, помислил дека станува збор за шега од една локална радиостаница.

За да не биде предмет на исмевање, раководителот на противпожарната единицата веднаш го прекинал разговорот, пишува германскиот весник „Нордкурир“.

Сепак, малку подоцна, телефонот повторно заѕвонел и се јавила прес-службата на канцеларката, објаснувајќи дека тоа е навистина повик од Ангела Меркел.

Потоа, Меркел повторно се јавила и им се заблагодарила на пожарникарите за нивната работа.

Таа преку медиумите дознала дека пожарникарите во Берген по негативните тестирања за коронавирус, решиле доброволно да се стават во карантин, за да останат здрави и да можат да им служат на граѓаните.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Претседателот на Белорусија тврди дека вотката и сауната можат да го избркаат коронавирусот

Објавено пред

Додека повеќето земји во светот преземаат остри мерки за борба против коронавирусот, во Белорусија на луѓето им се советува да пијат вотка и да одат во сауна, пренесува „Скај њуз“.

Во текстот се истакнува дека земјата, а особено нејзиниот претседател Александар Лукашенко, не се загрижени поради епидемијата и дека фудбалските натпревари продолжуваат како во нормална ситуација.

Не се планира откажување на фудбалското првенство во Белорусија, а на сила се неколку мерки на социјално дистанцирање, додека на гледачите на одредени стадиони им ја мерат температурата пред да им се дозволи да влезат.

Малкумина фанови одлучиле да носат маски.

„Скај њуз“ пренесува дека и самиот Лукашенко покажал дека е обожавател на спортот, па учествувал на хокејски натпревар, тврдејќи дека спортот е најдобриот лек против вирусот.

На прашањето дали нешто може да го спречи да игра хокеј, Лукашенко рекол: „Можно е, но зошто? Не разбирам. Тука нема вирус“.

Во Белорусија, со население од 9,5 милиони, досега се потврдени 94 случаи на коронавирус.

Лукашенко, кој е на власт од 1994 година, ја намалува потребата за социјално дистанцирање во една од ретките земји што презедоа малку мерки за борба против вирусот.

Во последните неколку недели тој посочи дека граѓаните на Белорусија треба да пијат 50 милилитри вотка на ден како превентивна мерка против вирусот, но не и на работа, совет што е целосно во спротивност со препораките на Светската здравствена организација, посочува „Скај њуз“.

Тој исто така тврди дека редовните посети на сауна, работа на отворено и појадок навреме се најдобрите начини да останете здрави.

Тој ги нарече строгите мерки воведени од други земји, вклучително и соседна Русија, „неконтролирани и психотични“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Во светот 716.482 заболени од коронавирус, 33.691 починале

Бројот на заболени од коронавирус до синоќа до 22 часот бил 716.482, 33.691 лица починале, а 150.889 луѓе се излекувани....

Свет15 часа

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија19 часа

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Македонија20 часа

Медицинските работници во земјава ќе добијат нова тура на бесплатни маски направени со 3D принтери

По изминативе два дена бројот на активни 3D принтери порасна на 60-тина, со што ќе се оствари бројката од 6.000...

Македонија20 часа

31-годишниот скопјанец починал по распад на белите дробови, единствен ризик фактор била дебелината

31-годишниот пациент кој претпладнево починал на Инфективната клиника во Скопје е најмладиот починат пациент во Македонија од коронавирус. Бил примен...

Македонија21 час

Вкупно 259 случаи на коронавирус во Македонија, досега починаа 6 лица

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Претходно, на...

Македонија21 час

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена поради починатата пациентка од струшко

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена од функцијата поради случајот со починатата 66-годишна жена од струшко која и покрај...

Македонија22 часа

Две лица починаа на инфективната клиника, едниот бил на 31-годишна возраст

На Клиниката за инфективни болести починале две лица заболени од коронавирус, извести министерот за здравство Венко Филипче. Едниот е пациент...

Македонија22 часа

Хотелот „Макпетрол“ во Маврово станува државен карантин

Макпетрол АД одлучи да го стави на располагање хотелот „Макпетрол” во Маврово, кој располага со сместувачки капацитет од 40 двокреветни...

Македонија24 часа

Приведени се 102 лица кои вчера не го почитувале полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие, на територијата на државата вкупно 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето,...

Свет1 ден

Во Кина 45 новозаразени од коронавирус, само еден не е од странство

Кина објави 45 нови случаи на коронавирус, од кои 44 заразени доаѓаат од странство. Според Националната здравствена комисија, уште петмина...

Свет1 ден

Њујорк нема да биде ставен во карантин, одлучи Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп, сепак, ја отфрли идејата за воведување на карантин во Њујорк заради пандемијата на коронавирусот, откако доби...

Македонија2 дена

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката, не била примена во болница и покрај препораката од матичниот

Основното јавно обвинителство Охрид отвори предмет по допрен глас за смртта на 66-годишната жена од Струга, која денеска почина од...

Европа2 дена

Франција ќе увезе милијарда маски од Кина

Францускиот министер за здравство објави дека земјата ќе увезе милијарда маски од Кина. Според здравствените власти, Франција може да произведе...

Македонија2 дена

Стапи на сила полицискиот час за време на викендите, улиците се празни

Со одлука на Владата, од денеска за време на викендите е забрането движењето на сите граѓани од 16 до 5...

Македонија2 дена

Полиција ќе ги доставува на домашна адреса готовите лични карти и возачки дозволи

За да се намали метежот во Управните служби на Министерството за внатрешни работи од понеделник граѓаните чии лични карти и...

Македонија2 дена

Нови 22 случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Свет2 дена

Вухан е отворен по два месеца изолација

Кинескиот град Вухан, каде првично избувна пандемијата на коронавирусот, денеска почна да ги укинува карантинските мерки по два месеца, возобновувајќи...

Европа2 дена

Во Шпанија за една ноќ починаа 832 лица

Бројот на починати од коронавирус во Шпанија се зголеми за рекордни 832 лица во текот на ноќта и сега изнесува...

Македонија2 дена

Хотелот „Молика“ на Пелистер од денеска е државен карантин за 90 лица

Хотелот ,,Молика” на Пелистер, кој е во сопственост на АД ЕСМ, од денеска ќе биде државен карантин за 90 лица...

Досие