Контакт

Европа

Корона вирусот стигна во Европа, двајца заразени во Франција

Објавено пред

Две лица се заразени со корона вирус во Франција, потврди тамошната министерка за АФП.

Француската министерка за здравство, Агнес Бузин, изјави дека во Франција се пријавени два случаи на инфекција од корона вирус.

Еден од случаите е потврден во Бордо, а друг близу Париз, пренесува „Индипендент“.

Бројот на заразени со новиот вид корона вирус во централна Кина се искачи на повеќе од 800 лица, а 26 починаа.

Кинеската провинција Хубеј, во која се појави вирусот, побара поголема финансиска помош од државните власти. Досега, јавниот превоз е суспендиран во 11 градови во провинцијата.

Градот Вухан ја забрза изградбата на новата болница со илјада кревети за болните.

Новиот вирус припаѓа на групата вируси што предизвикуваат САРС, болест од која загинаа 800 луѓе ширум светот пред 17 години и исто така започна да се шири од Кина.

Во САД регистриран е втор случај на инфекција со корона вирус, соопшти денеска американскиот Центар за контрола и превенција на болести.

Европа

(Видео) Гувернерот на Ломбардија во карантин, заразен е помошникот

Објавено пред

Гувернерот на италијанскиот регион Ломбардија, Атилио Фонтана, изјави дека ќе биде ставен во карантин две недели откако било утврдено дека неговиот помошник е позитивен на новиот коронавирус.

Фонтана ова го објави во видео порака на Фејсбук, пренесе Би-би-си.

Ломбардија е жариште на ширењето на коронавирусот во Италија.

Во земјата се пријавени 400 случаи на коронавирус, што е најголем број на заразени во Европа.

Прикажи повеќе...

Европа

Тројца пациенти излекувани во Италија, до сега 424 заразени со коронавирус

Објавено пред

Вкупно 424 лица се заразени со коронавирус во Италија. Досега во земјата починаа 12 лица од вирусот, а тројца пациенти се излекувани, покажуваат податоците на Цивилната заштита. Последната жртва е 70-годишна жена од Емилија-Ромања.

Излекуваните пациенти се во Рим, а станува збор за двојка кинески државјани и за момче кое се вратило од Вухан, Кина.

„Тројца пациенти кои беа позитивни на коронавирусот се излекувани. Ова е порака до Италијанците дека болеста е излечлива“, рекол Франческо Виана, директор на италијанската болница за заразни болести „Спаланцани“ во Рим каде биле третирани пациентите.

Болницата во лекувањето користела антивирусна експериментална терапија, прецизирал тој. Лекарите експериментирале со антивирални агенси и лекови кои се користат против вирусот ебола.

Од вкупниот број заболени во Италија, 36 пациенти се на интензивна нега.

Од петокот биле спроведени 9.687 тестирања и само 4 отсто биле позитивни. Тестирани биле лица со симптоми и оние кои биле во контакт со заразени лица.

Најпогодена од коронавирусот е Ломбардија, каде има 258 случаи, меѓу кои и четири деца на возраст од 4,10 и 15 години, кои имаат благи симптоми.

Кодоња и девет градови во Венето се во карантин по хоспитализацијата на 38-годишниот „нулти пациент“, со кој се поврзани повеќе случаи во Ломбардија. Во Венето заразено е 71 лице, а во петокот е регистриран првиот смртен случај.

Училиштата, универзитетите и кината се затворени, а откажани се и неколку јавни настани. Пред болницте во Ломбардија е поставен полициски надзор.

Постојат стравувања дека ширењето на коронавируст ќе предизвика рецесија во Италија, јави известувачот на Би-би-си од Милано наведувајќи дека кафулињата и рестораните се празни, а во хотелите се откажани бројни аранжмани.

„Гардијан“ пренесува дека обвинителство во Италија отворило истрага за процедурите спроведени од страна на болниците во регионот на Ломбардија, центарот на епидемијата на коронавирусот во Европа, по извештаите дека лекарите првично го одложиле тестирањето на италијанскиот „нулти пациент“, кој се верува дека е 38-годишниот маж, дозволувајќи болеста да се прошири брзо, како во земјата така и надвор од нејзините граници.

По Италија, потврдени се случаи и во Шпанија, Франција, Австрија, Швајцарија, Хрватска, Германија, Грција, Норвешка и Алжир, како и во нашата држава.

Прикажи повеќе...

Европа

Петмина настрадаа во пожар во Стразбур

Објавено пред

Пет лица настрадаа во пожар што избил во зграда во Стразбур, на североисточниот дел на Франција, соопштија локалните пожарникари.

Истите извори наведуваат дека седум лица се повредени и се згрижени од страна на Итната медицинска помош. Пожарот е под контрола, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија2 часа

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија3 часа

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија3 часа

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Македонија4 часа

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија4 часа

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Топ5 часа

Притвор за гевгеличанецот кој силувал малолетно девојче

Против 23-годишникот од Гевгелија кој силувал малолетно девојче поднесена е кривична пријава и определена му е мерка притвор во траење од...

Македонија5 часа

Мијалков не се сеќава на анализата за „Монструм“

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков сведочеше на рочиштето за „Монструм”. Тој кажа дека откако било поднесено обвинение, биле правени анализи...

Македонија6 часа

Ветрот во Скопје со над 100 километри на час

Силниот ветер во Скопје на моменти достигна и над 100 километри на час, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. „Во...

Регион6 часа

Црногорци уапсени со пет тони кокаин на брод во Венецуела

На бродот „Ареса“ во Венецуела се запленети еден тон, а потоа уште четири тони кокаин и уапсени се црногорски државјани,...

Свет6 часа

Потврдени 433 нови случаи за еден ден, до сега се излекувани 32.495 луѓе во Кина

Во Кина вчера се регистрирани 433 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус и 29 смртни случаи, соопштија од Националната...

Свет7 часа

(Видео) САД: Добил отказ во пиварница, се вратил со пиштол и убил петмина колеги

Поранешен вработен во пиварница на САД уби најмалку пет лица, а потоа се самоубил, јавуваат американските медиуми. Шестмина загинаа, вклучувајќи...

Европа7 часа

Петмина настрадаа во пожар во Стразбур

Пет лица настрадаа во пожар што избил во зграда во Стразбур, на североисточниот дел на Франција, соопштија локалните пожарникари. Истите...

Македонија7 часа

(Видео) Силниот ветер откорна дрвја и уриваше покриви во Скопје

Силниот ветер синоќа корнеше дрвја и уриваше покриви во главниот град. Десетици дрвја се паднати на  локации од невремето. Ветерот,...

Македонија18 часа

МОН: Дадени се препораки на образовните установи за заштита на учениците, студентите и вработените од коронавирусот

Согласно заклучоците донесени на вчерашната владина седница, а во врска со заштита на јавното здравје во услови на брзо ширење...

Македонија19 часа

(Видео) Филипче: Познати сопатниците на жената заразена со коронавирус, ќе останат во излоација 14 дена

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала...

Регион19 часа

Во Хрватска потврден трет случај на коронавирус

Во Риека, Хрватска потврден е трет случај на коронавирус, пренесуваат хрватските медиуми. Како што се наведува, се работи за маж...

Македонија22 часа

Спасовски: Нема потреба од паника, сè е под контрола

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, на прес-конференција изјави дека нема потреба од паника во јавноста поради појавата на првиот случај...

Македонија23 часа

(Видео) Прв случај на коронавирус во земјата

Потврден првиот случај на коронавирус во земјата. Се работи за жена, родена 1970 година, од Скопје. Како што изјави министерот...

Економија1 ден

Бебе имало дивиденда над 1 милион денари во 2018 година, а скопјанка пријавила приход од 17 милиони евра

Скопјанка со годишен бруто-приход од 17, 1 милион евра е најбогатата Македонка. Таа во 2018 година пријавила во УЈП годишен...

Досие