Контакт

Свет

Кој ќе ја добие Нобеловата награда за мир?

Објавено пред

Овогодинешната Нобелова награда за мир може да заврши во рацете на Светлана Тихановскаја, климатската активистка Грета Тунберг или Репортери без граници.

Добитникот на наградата од милион долари го избира петчлена комисија назначена од норвешкиот парламент, која ќе биде објавена на 8 октомври.

„Репортери без граници и Комитетот за заштита на новинарите се некои од главните кандидати“, рече Хенрик Урдал, директор на Институтот за мировни истражувања во Осло.

„Ова е во согласност со големата дебата за важноста на независното известување и борбата против лажните вести за демократијата“, додаде тој.

Борбата против глобалното затоплување, предводена од шведската тинејџерка Грета Тунберг, можеби најпознатата светска климатска активистка, исто така, може да добие признание.

„Советот за безбедност на ОН изрази загриженост дека штетните ефекти од климатските промени би можеле да претставуваат ризик за меѓународниот мир и безбедност“, рече Асл Свен, историчар на Нобеловата награда за мир.

Номинирани за наградата се 329 кандидати.

Меѓу номинираните се и рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, американската политичарка Стејси Абрамс, Светската здравствена организација (СЗО) и движењето „Црните животи се важни“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина штити и дека е сигурна за деца

Објавено пред

Компанијата „Модерна“ ги објави позитивните резултати од својата вакцина против коронавирус кај деца на возраст од шест до 11 години и има намера истите наскоро да ги достави на одобрување до регулаторните тела ширум светот.

Клиничките испитувања спроведени на повеќе од 4.700 деца на таа возраст покажуваат силен имунолошки одговор на антителата, поволен безбедносен профил и препарат кој генерално добро се поднесува, се вели во соопштението на „Модерна“.

Најчестите несакани ефекти се замор, главоболка, треска и болка во раката каде што е дадена инјекцијата соопштија од компанијата.

„Ние брзаме да ги доставиме податоците до светските регулаторни агенции“, изјави шефот на „Модерна“, Стефан Бансел.

Дозата за деца е прилагодена на 50 микрограми, во споредба со 100 микрограми за лица во постари години. Таа доза од 50 микрограми беше избрана и за засилувачка доза на „Модерна“ за постари лица, која неодамна беше одобрена во САД.

Овој резултат значи дека две вакцини против коронавирус за помали деца наскоро би можеле да бидат достапни во Соединетите Американски Држави.

Американската агенција за лекови треба да се состане во вторник за да ја разгледа можноста за одобрување за употреба на вакцината на „Фајзер“ за деца на возраст од пет до 11 години.

Во исто време, „Модерна“ спроведува клинички испитувања на уште помали деца на возраст од шест месеци до пет години.

Прикажи повеќе...

Регион

Рама: Ако Западен Балкан не може во ЕУ, нека дојде ЕУ на Балканот

Објавено пред

Влезот на Западен Балкан во Европската Унија се чини дека е привремено замрзнат, но ако регионот не може да се приклучи на Унијата, тогаш ЕУ, со важна, опиплива соработка и инвестиции од заеднички интерес и придобивки, нека дојде веднаш на Западен Балкан, изјави албанскиот премиер Еди Рама.

Рама ова го изјави во интервју за бриселскиот сајт „Политико“ и посочи дека Европската Унија може да воспостави механизам за соработка, особено во дигиталната и зелената трансформација, што ефективно би создало заемна корист со отворање на вратата за членство, без зголемување на незадоволството од оние земји во ЕУ кои се против влезот на Западен Балкан.

Албанскиот премиер посочи дека иницијативата „Отворен Балкан“ може многу добро да се вклопи и подвлече дека ЕУ може економски да му помогне на регионот преку својот Економски и инвестициски план, за кој досега се договорени малку проекти.

Но, како што рече, тука треба да се направи многу, особено за Западен Балкан да биде целосно вклучен во дигиталната и зелена трансформација и транзиција на Унијата, бидејќи тие транзиции се неопходни за вклучување во економиите на ЕУ, бидејќи во спротивно ќе заостанеме“.

Ние од Западен Балкан, подвлече Рама, сакаме резултати за да се спроведат реформите и нашиот народ да има корист од тоа.

Тој посочи дека ЕУ може да му помогне и на Западен Балкан да ги задржи своите најостри умови преку создавање заеднички програми за високо образование и вклучување во образовниот систем на ЕУ, со цел младите да најдат подобри можности дома.

Албанскиот премиер наведува дека во плановите на ЕУ за решавање вонредни ситуации може да се вклучи и Западен Балкан, исто како што во моментов се соочува со можна разорна енергетска криза која може да уништи години напредок во регионот.

„Мораме да се погрижиме нашите граѓани да не бидат препуштени на виорот на неволјите“, предупреди Рама.

Посочувајќи ја важноста на иницијативата „Отворен Балкан“, тој истакна дека ЕУ може да преземе практични чекори.

„За да можеме побрзо да ги примениме четирите слободи на Унијата, слободата на движење на стоки, капитал, услуги и луѓе во Албанија, Северна Македонија и Србија“, додаде тој.

„Сите во Западен Балкан мора да го направат тоа ако сакаме да се приклучиме на единствениот пазар (ЕУ), а Светската банка изјави дека тоа ќе овозможи раст на бруто-домашниот производ до 10 отсто во сите наши земји“, објасни Рама.

Албанскиот премиер посочи дека со поддршка на таа иницијатива ЕУ ќе покаже дека е сериозна кога е во прашање Берлинскиот процес.

„И ние би ја поздравиле техничката помош за да се осигураме дека сме ги усвоиле техничките стандарди и прописи на Унијата“, додаде тој.

„Се надеваме дека ЕУ и другите наши пријатели, во Лондон и Вашингтон, ќе ни се придружат и ќе ги охрабрат другите во регионот да продолжат напред“, заклучи Рама.

Прикажи повеќе...

Свет

Истражување: Тешкотии со памтењето сè почести кај лица кои имале потешка форма на коронавирус

Објавено пред

Како да се сетите на нешто, да го пронајдете вистинскиот збор или да обработите нови информации, се некои од долгорочните когнитивни тешкотии со кои се соочуваат луѓето кои имале коронавирус и стануваат сè почести отколку што се мислеше, покажува најнова студија.

Објавена во Соединетите Американски Држави, студијата покажува дека овие тешкотии се поприсутни кај поранешните пациенти кои биле хоспитализирани поради коронавирус отколку кај оние кои имале поблага форма на болеста и биле лекувани дома.

Студијата се базира на податоци од 740 пациенти регистрирани во американската болничка група „Маунт Синај“. Жените сочинуваат 63 отсто од учесниците во студијата. Пациентите имале најмногу потешкотии со проблемот да запомнат некои работи. Со ова се соочи секое четврто лице вклучено во студијата. Потоа следеше проблем со пронаоѓање на вистинскиот збор и побавна обработка на информациите.

Студијата опфатила само пациенти кои биле во контакт со медицинскиот персонал. Долгорочните когнитивни ефекти на коронавирусот се дел од серијата здравствени проблеми со кои треба да се справат луѓето кои имале Ковид-19.

Повеќе од 200 симптоми се поврзани со долгиот коронавирус, а има и многу други феномени кои тешко се разликуваат, како депресија и психосоматски нарушувања, велат научниците.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирања,...

Македонија4 часа

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет4 часа

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред дури 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија6 часа

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ6 часа

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Македонија7 часа

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет8 часа

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет9 часа

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Свет10 часа

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион21 час

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион23 часа

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија1 ден

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ1 ден

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Регион1 ден

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион1 ден

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет1 ден

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ1 ден

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија2 дена

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија2 дена

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Македонија2 дена

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Досие