Контакт

Свет

Крадци во Индија зеле дел од пепелта на Ганди

Објавено пред

На 150-годишнината од раѓањето на Махатма Ганди, крадци во Индија украле дел од неговите посмртни останки и уништиле некои негови фотографии, соопшти локалната полиција, а пренесе Би-би-си.

Крадците зеле од пепелта од Ганди од меморијалниот центар во централна Индија, каде таа се чува уште од 1948 година кога тој беше убиен во атентат. Покрај тоа, тие со зелена боја го испишале зборот „предавник“ на неколку негови фотографии.

Некои хиндуистички екстремисти го сметаат Ганди за предавник заради неговото застапување за мир и единство меѓу хиндусите и муслиманите.

Полициската станица во Рива, во сојузната индиска држава Мадја Прадеш, за Би-би-си потврдила дека кражбата се истражува како чин кој е штетен за националната интеграција.

Мангалдип Тивари, управник на меморијалниот центар во Бап Баван, каде се чува пепелта на Ганди, изјави дека станува збор за срамна кражба.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Рохани: Имаме докази коj го нападна нашиот танкер крај брегот на Саудиска Арабија, ќе одговориме

Објавено пред

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека би било „голема грешка“ да се каже дека Техеран нема да одговори на мистериозниот напад врз ирански танкер што се случи пред неколку дена во Црвеното Море, кај брегот на Саудиска Арабија.

Тој во Техеран на заедничката прес-конференција со пакистанскиот премиер Имран Кан рече дека Иран сè уште го истражува инцидентот, како и дека има некои докази за тоа кој стои зад нападот, без да даде други детали.

Според Асошиејтед прес, пакистанскиот премиер Кан изјавил дека неговата земја е против секоја војна меѓу Саудиска Арабија и Иран.

Кан, кој се обидува да посредува за намалување на тензиите меѓу Техеран и сојузниците на Ријад, разговараше со иранските власти во неделата во Техеран.

Тој, исто така, ќе ја посети Саудиска Арабија подоцна во текот на неделата, додава АП.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Шест години затвор за мајка која лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Објавено пред

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции, иако воопшто не било болно. По две години, судот во Далас, САД ја осуди на шест години затвор, откако се изјасни за виновна за повреда на дете.

Десетгодишниот Кристофер Боуен најголемиот дел од детството го поминал во болниците. Тој одел на лекар 323 пати и имал 13 големи операции помеѓу 2009 и 2016 година, според „Форт Ворт Стар-Телеграма“. Му била ставана цевка за хранење, користел апарат за кислород, понекогаш морал да седи и во инвалидска количка. Но, ништо од тоа не му било потребно, бидејќи детето било здраво. Медиумите пишуваат дека проблемот всушност е кај мајката која боледува од синдром на Минхаузен, којшто претставува сериозно ментално пореметување.

Оваа неверојатна приказна ја објавија светските медиуми, кои пишуваат дека неговата мајка Кејлин Боуен-Рајт од Далас, САД, со години го подложувала сопственото дете на непотребни инвазивни медицински третмани во Далас и Хјустон.

Во петокот, Боун-Рајт беше осудена на шест години затвор, откако се изјасни за виновна за повреда на дете. Болниците во Далас и Хјустон се посомневале во целиот случај и поднеле извештаи до државната Агенција за детски услуги.  Служба за заштита на деца и го одзеле старателството на мајката за Кристофер и неговите две полусестри. За нив сега се грижи таткото.

Со тоа завршила долгата правна битка на таткото на Кристофер, Рајан Крафорд, кој со години се обидувал да го добие старателството над синот и тврдел дека тој не е болен.

„Таа секогаш велеше дека Кристофер е болен. Секоја недела. Секој месец “, изјави Крафорд за медиумите  во декември 2017 година, кратко време откако Боун-Рајт беше уапсена. „Таа секогаш ќе речеше:„ Нешто не е во ред. Тој го има ова. Тој го има тоа. ”

Со текот на годините, мајката на Кристофер тврдела дека детето има карцином, генетско нарушување и напади, меѓу другите заболувања.

Боуен-Рајт, исто така, онлајн прибирала финансиски средства за лекување на Кристофер. Таа организирала велосипедска трка за него во 2014 година, откако тврдела дека има ретка болест наречена артериовенска малформација, со надеж дека ќе собере 30.000 американски долари за медицински третмани.

На судењето на Боуен-Рајт оваа година, Сузан Дакил од Детскиот медицински центар во Далас изјави дека Кристофер честопати се чинел поздрав отколку што тврди неговата мајка и дека непотребните третмани всушност предизвикале медицински компликации.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Полицијата се распореди во Киев, се собираат националистите

Објавено пред

Полицијата ги распореди силите околу украинскиот главен град, бидејќи екстремно десничарските и националистичките групи се собираат во знак на протест пред претседателот Володимир Зеленски и неговиот мировен план за источна Украина.

Со една минута молчење пред споменикот на Киев, Зеленски им оддаде почит на Украинците убиени во петгодишниот судир со сепаратистите поддржани од Москва.

Украинскиот претседател треба да ги посети и воените сили на исток, пренесува АП.

Властите очекуваат десетици илјади луѓе на демонстрациите на националистите кои го одбележуваат Денот на одбрана на татковината.

Зеленски ги повика учесниците да избегнуваат насилство и предупреди за потенцијални провокации.

Демонстрантите се спротивставуваат на договорот за локалните избори во источна Украина, плашејќи се дека тоа ќе и даде премногу отстапки на Русија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет25 минути

(Видео) Шест години затвор за мајка која лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции, иако воопшто не било...

Топ1 час

Планинар падна од карпа, со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден кога вчера, качувајќи се по патека кон врвот на Илинден, се...

Топ2 часа

Истрага за случајот во Богданци: се опијаниле, па со стол сакал да го убие соседот

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен жител на Богданци поради постоење основано сомневање дека...

Македонија2 часа

Катица Јанева се враќа во притворот во Шуто Оризари

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, денеска од болница ќе биде вратена во истражниот затвор во Шуто Оризари. Јанева, која е...

Македонија3 часа

Владата денешната седница ќе ја одржи во Битола

Владата својата редовна 159-та седница денеска ќе ја одржи во Битола, во зградата на Општина Битола. Со оваа прва седница...

Европа4 часа

Право и правда победи на изборите во Полска

Владејачката полска конзервативна партија Право и правда освои најголем број гласови на парламентарните избори и обезбеди мнозинство во парлментот, покажаа...

Европа4 часа

Орбан ја загуби Будимпешта, Карашони нов градоначалник

Унгарската опозиција победи на локалните избори во главниот град Будимпешта, нанесувајќи му го првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од...

Спорт14 часа

Македонија не издржа во Варшава, Полска се пласираше на ЕУРО 2020 (Видео)

Македонската фудбалска репрезентација вечерва загуби во Варшава од Полска 2-0 (0-0) во рамките на осмото квалификациско коло за пласман на...

Македонија18 часа

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ20 часа

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион21 час

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура21 час

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Македонија1 ден

Шекеринска: „Бомбава“ само потврди која е огромната разлика меѓу нас и нив

„Малку се залетаа. И самите покажаа колку не сме исти“. Вака министерката за одбрана го коментира прислушуваниот разговор што беше...

Македонија1 ден

„Ел Чека“ објави нова бомба – Шекеринска и Бесими за гласањето на ДИК за локалните избори

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Објавувачот на материјалот, Ел Чека, објаснува...

Европа1 ден

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во...

Македонија1 ден

Пожар во куќа кај Дом на градежници

Утрово избувна пожар во куќа, во близина на Домот на градежници во Скопје. На терен се испратени противпожарни возила, кои...

Свет1 ден

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот...

Македонија2 дена

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

Мицкоски мисли дека ако го продаде уделот во хидроцентралите, дека ќе ги затскрие трагите, истакна претседателот на СДСМ и премиер,...

Македонија2 дена

Се демонтира угостителскиот објект од покривот на ГТЦ

Согласно одлуката на Градоначалникот Петре Шилегов, денеска почна демонтажата на угостителскиот објект на кровот на ГТЦ. Со овие активности, велат...

Македонија2 дена

Заев очекува позитивна одлука за ЕУ, Мицкоски смета дека можно е да нема датум

Лидерите на двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски денеска испратија пораки за очекувањата во врска...

Досие