Контакт

Свет

Кралицата Елизабета денеска ќе биде погребана во Виндзор – доаѓаат најмоќните луѓе на светот

Објавено пред

Две илјади гости, меѓу кои и неколку стотици претседатели, поглавари и монарси, денеска ќе присуствуваат на државното испраќање на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската опатија во Лондон. Таа ќе биде погребана вечерва во капелата „Свети Џорџ“, во близина на замокот Виндзор.

dobivaj vesti na viber

Државниот погреб на кралицата, еден од најголемите логистички предизвици во британската историја, ќе се одржи во Вестминстерската опатија, а меѓу гостите се и јапонскиот император Нарухито, францускиот претседател Емануел Макрон и американскиот претседател Џо Бајден.

Погребот ќе го обезбедуваат повеќе од 10.000 полицајци од цела Велика Британија бидејќи се очекува рекорден број луѓе да бидат поставени на погребната поворка. Земјата денеска речиси ќе застане. Продавниците, канцелариите, рестораните ќе бидат затворени. Збогувањето ќе се прикажува во стотина кина и во парковите на големи монитори.

Попладне, ковчегот на кралицата Елизабета Втора ќе биде однесен во замокот Виндзор, каде што вечерта ќе биде погребана во најтесниот круг на семејството.

Утрово ковчегот на кралицата, кој моменто е изложен во лондонската палата Вестминстер, ќе биде пренесен во Вестминстерската опатија, каде што ќе се одржи државен погреб. Поворката почнува во 11.35 часот по средноевропско време. Ковчегот ќе биде поставен на кочија, која ќе ја влечат поморски офицери, традиција од погребот на кралицата Викторија во 1901 година.

Иако богослужбата што ќе ја одржи игуменот Дејвид Хојл ќе почне напладне по средноевропско време, опатијата ќе биде отворена три часа порано за да ги прими 2.000-те гости. Заедно со државници, политичари и монарси, на погребот ќе присуствуваат и 200 луѓе, на кои кралицата им оддаде почест во јуни годинава, пред сè, здравствени работници ангажирани во пандемијата на Ковид-19.

Проповедта ќе ја одржи надбискупот од Кентербери, Џастин Велби, по што ќе има две минути молк во црквата и во Обединетото Кралство. Државниот погреб ќе заврши околу 13 часот со националната химна, последен поздрав од труба и хир, што ќе го свири гајдаџијата на кралицата.

Странските државници потоа ќе присуствуваат на приемот организиран од шефот на дипломатијата, Џејмс Клеверли, во седиштето на Англиканската црква, веднаш до опатијата. Поворката со ковчегот, пак, низ Лондон ќе се движи до Хајд парк, со камбаните на Биг Бен, а потоа ковчегот со погребната кола ќе биде однесен во Виндзор, на југоисток, на триесетина километри од главниот град.

Од 16 часот по средноевропско време, ќе започне нова поворка, предводена од членовите на кралската коњаница, која ќе ја мине петкилометарската долга прошетка на пат кон замокот Виндзор. Кралското семејство ќе ѝ се приклучи на поворката.

На верската служба ќе има 800 луѓе, меѓу кои и членови на персоналот на кралицата. Во 20.30 часот кралицата ќе биде погребана во најтесниот семеен круг во спомен-капелата на нејзиниот татко Џорџ Шести.

Свет

Се запали хотел во Москва, евакуирани 300 луѓе

Објавено пред

Пожар проголта хотел во северозападниот дел на Москва.

dobivaj vesti na viber

Пожарот е изгаснат без жртви, соопштија од Главната управа на Министерството за вонредни ситуации за Москва.

„Во 19 часот и 56 минути е изгаснат пожарот на површина од 15 метри квадратни“, се вели во соопштението на ТАСС.

Вкупно 300 луѓе беа евакуирани.

Пожарот најверојатно бил предизвикан од краток спој.

Прикажи повеќе...

Свет

Кадиров: Русија треба во Украина да употреби нуклеарно оружје со мала сила

Објавено пред

Чеченскиот лидер, Рамзан Кадиров, изјави дека Москва треба да размисли за употреба на тактичко нуклеарно оружје во Украина.

dobivaj vesti na viber

Во пораката на „Телеграм“, зборувајќи за губењето на руското упориште Лиман во источна Украина, Кадиров напиша: Според мене, треба да се преземат подрастични мерки, кои би оделе до таму што ќе се прогласи вонредна состојба во пограничните области, како и употреба на нуклеарно оружје со помала моќност.

Неговата објава доаѓа еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин објави анексија на четири украински региони – вклучувајќи го и Доњецк, кој е дом на Лиман, кој денеска Украинците го вратија под своја контрола.

Путин рече дека Москва ќе ги брани регионите што ги окупира „со сета своја сила и сите средства што ги има“.

Познато е дека Русија го има најголемиот нуклеарен арсенал во светот, вклучително и тактичко нуклеарно оружје со помала сила, дизајнирано да се користи против ривалските армии.

Руската армија соопшти дека го напуштила Лиман поради опасност од опкружување и „се повлекла на други линии“.

 

Прикажи повеќе...

Европа

„Газпром“ ја прекина испораката на гас за Италија

Објавено пред

Руски „Газпром“ денеска ја известил италијанската енергетска компанија „Ени“ дека нема да може да испорачува гас на земјата.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението се наведува дека испораките на руски гас преку влезната станица „Тарвицио“ денеска ќе бидат празни откако „Гаспром“ објави дека е невозможно да се испорачува гас преку Австрија.

Компанијата соопшти дека ќе даде дополнителни информации доколку продолжат испораките, пренесува денеска „Раша Тудеј“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија, по денешните состаноци...

Свет14 часа

Русија објави дека ја повлекла војската од Лиман

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ги повлекла руските војници од стратешкиот град Лиман во источна Украина. Како што...

Регион16 часа

Интерконекторот со Грција е во функција, Бугарија сега добива гас од Азербејџан

Проектот за интерконектор е на агендата на ЕУ веќе 10 години. Започна во 2009 година, кога Бугарија беше многу силно...

Економија16 часа

Мелничарите најавуваат поскапување на лебот и брашното за 10 отсто

Поради скапата струја и растот на берзанските цени на пченицата, меничарите најавуваат дека до крајот на ноември цената на лебот,...

Економија16 часа

Мицкоски го покани Битиќи во „Белата палата“ за да му го објасни планот за закрепнување на економијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го покани вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи утре да дојде на состанок во...

Македонија20 часа

(Видео) Петровска: Поддршка од 78 милиони долари од САД за развој на Армијата

Ја добивме веста за сојузничка поддршка од вкупно 78 милиони долари кои ќе се насочат во проектите потребни да ги...

Регион21 час

Бугарите стравуваат од политички хаос по изборите в недела

Бугарите кои утре ќе одат на четвртите избори за помалку од две години, претпоставуваат дека зимава ги чека неизвесност поради...

Европа21 час

„Гаспром“: Од гасоводот истече гас колку што и’ треба на Данска за три месеци

Портпаролот на гасниот гигант „Гаспром“, кој е под контрола на Кремљ, во петокот изјави дека истекле 800 милиони кубни метри...

Македонија22 часа

Аферата „Броило“ ќе открие фирми блиски до власта кои правеле милиони во време на кризи, најави опозицијата

Додека стандардот на граѓаните пропаѓа со секој нов ден од кризите, некој дебело профитира и се богати.Тоа ќе го открие...

Економија22 часа

СДСМ: Во март пензиите ќе се зголемат за нови шест проценти

Се очекува наредното зголемување на пензиите во март идната година да изнесува околу 6 проценти, со што пензиите во период...

Македонија22 часа

Пендаровски во Бугарија ќе се сретне со Радев и Урсула фон дер Лаен

Претседателот Стево Пендаровски, по покана на претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, денес во Софија ќе присуствува на церемонијата по...

Македонија1 ден

Груби: На Али Ахмети му треба народот, на народот му треба Али Ахмети

Вицепремиерот Артан Груби денеска изјави дека ДУИ може да функционира и без него. Оваа негова изјава дојде откако лидерот на...

Европа1 ден

Медведев: Голема Русија повторно се раѓа

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, се огласи по потпишувањето на указот за пристапување на четирите окупирани украински...

Европа2 дена

Зеленски: Подготвени сме за дијалог, но со друг претседател на Русија

Во Украина денеска се одржа итен состанок на Советот за национална безбедност, а претседателот на Украина, Володимир Зеленски, по состанокот...

Топ2 дена

Почина 55-годишен скопјанец, со велосипед удрил во запрено товарно возило

Денеска (30.9.2022), во 13.20 часот, во СВР Тетово е пријавено дека на автопатот Тетово – Скопје, во непосредна близина на...

Свет2 дена

(Видео) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво...

Економија2 дена

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Фирмите што ги нуди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да ги достават понудите до среда, порача на прес-конференција генералниот директор...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија2 дена

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија2 дена

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...