Контакт

Свет

Крвави судири на затвореници во затвор во Еквадор, загинаа 58 луѓе

Објавено пред

Најмалку 58 затвореници се убиени во судири на бандите во најголемиот затвор Литорал, а уште десетина се повредени, соопшти денеска владата на Еквадор.

Во соопштението се наведува дека полицијата утрово го презела овој притворски центар за да ја преземе контролата врз ситуацијата, а власта за насилството ги обвини конфликтите меѓу нарко групите кои се борат за превласт во затворот.

Луѓето кои живеат во близина на затворот во крајбрежниот град Гвајакил пријавиле повеќечасовни непрестајни пукотници и експлозии, кои доаѓале од објектот, а полицискиот извештај што го прегледал АП вели дека покрај 58-те убиени, 12 затвореници биле повредени и запленети експлозиви и оружје.

Новото насилство доаѓа во време кога еквадорскиот претседател Гиљермо Ласо прогласи вонредна состојба во земјата во средината на октомври во траење од 60 дена, со цел да се спречи шверцот и употребата на дрога, бидејќи само оваа година во земјата беа запленети 147 тони наркотици.

Најлошиот конфликт на банди во еквадорските затвори досега се случил на почетокот на октомври, а во таа прилика беа убиени 118 лица.

Свет

Бездомник запали новогодишна елка во Њујорк

Објавено пред

Една од новогодишните елки на Менхетен, Њујорк, намерно била запалена, а едно лице е уапсено за подметнување на пожарот.

Божиќната елка зафатена во пожар нешто по полноќ се наоѓала пред седиштето на Фокс њуз на Менхетен, а во истата зграда се наоѓаат и Њујорк Пост и Волстрит журнал.

Осомничениот за подметнувањето пожар најпрвин бил забележан од обезбедувањето на Фокс нешто по полноќ додека се качувал на вештачко дрво високо 15 метри, соопшти полицијата.

Пожарникарите набрзо го изгаснале пламенот, а за среќа нема повредени.

Прикажи повеќе...

Свет

Тедрос: Земјите треба да ја забрзаат вакцинацијата во борбата против омикронот

Објавено пред

Владите ширум светот треба да ги преиспитаат националните одговори на Ковид-19 и да ги забрзаат програмите за вакцинација за да се справат со новиот сој омикрон, соопшти во Светската здравствена организација (СЗО).

Глобалното ширење на овој сој сугерира дека тој би можел да има големо влијание врз пандемијата COVID-19 и дојде време да се контролира пред да бидат хоспитализирани повеќе пациенти заразени со омикрон, рече генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус.

„Ги повикуваме сите земји да го засилат надзорот, тестирањето и секвенционирањето. Секоја бавност ќе чини човечки животи“, рече тој на брифингот со новинарите.

Прикажи повеќе...

Европа

Австрија го укинува карантинот, но не и за невакцинираните

Објавено пред

Австрија ќе дозволи повторно отворање на голем број активности, од продавници и театри до ресторани и фризери, кога ќе го укине карантинот, објави владата во средата, но многу федерални провинции остануваат претпазливи и постепено ќе се отвораат.

Невакцинираните ќе останат во карантин, потврди новиот канцелар Карл Нехамер.

„За сите невакцинирани погодени од фактот дека се во карантин, постои јасна понуда: можете да излезете ако ја искористите можноста да се вакцинирате“, рече Нехамер, додавајќи дека целта е да се охрабрат што е можно повеќе луѓе. да ја прими првата доза.

Одлуката на владата значи преминување од униформни мерки на национално ниво кон конкретни за девет провинции. За работите да бидат уште поконфузни, брзото отворање ги вклучува западните провинции Форарлберг и Тирол, кои имаат највисока инциденца на Ковид-19 во земјата, соодветно.

„Некои провинции ќе дејствуваат постепено со текот на времето, а Бургенланд, Форарлберг и Тирол веднаш ќе донесат национална одлука“, рече тиролскиот гувернер Гинтер Платер на заедничката прес-конференција со канцеларот Карл Нехамер и министерот за здравство Волфганг Муекштајн.

Форарлберг и Тирол се алпски австриски сојузни покраини кои во голема мера зависат од зимскиот туризам. Хотелите низ Австрија беа затворени поради заклучувањето, иако скијачките патеки останаа отворени.
Австрија затвори пред две недели поради рекорден број случаи на коронавирус. Инфекциите во меѓувреме се намалија, но бројот на пациенти на интензивна нега продолжува да расте.

Владата вети дека карантинот нема да трае подолго од 20 дена, а тој период истекува во недела.

Горна Австрија, која долго време беше најтешко погодена од пандемијата и се граничи со Германија и Чешка, останува затворена до 17 декември.

Главниот град Виена ќе дозволи само отворање на кафулиња и ресторани, една недела по укинувањето на карантинот, а сите продавници и божикни саеми ќе бидат отворени во понеделник.

Австриските медиуми јавуваат дека уште три сојузни покраини ќе го сторат истото и ќе отворат само хотели и ресторани во петок, на 17 декември.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Бектеши: Цената на струјата нема да поскапи повеќе од 10%

Поскапувањето на струјата нема да биде повеќе од 10%, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. „Согласно сите проекции, зголемување...

Македонија12 часа

419 новозаразени и 14 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.285 тестирања,...

Свет14 часа

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест...

Европа16 часа

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет16 часа

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа17 часа

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет17 часа

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет17 часа

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет17 часа

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет18 часа

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа1 ден

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа1 ден

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија1 ден

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа1 ден

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Економија2 дена

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија2 дена

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија2 дена

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија2 дена

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа2 дена

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија2 дена

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Досие