Контакт

Свет

Крвав викенд во Балтимор: 12 застрелани, пет мртви

Објавено пред

Во осум одделни пукања во текот на викендот, пет лица загинаа во Балтимор, вo американската држава Мериленд, додека седум беа повредени, соопштија локалните власти.

Градот минатата година регистрирал 348 убиства, јави „АП“.

Со повеќе од 300 убиства што се случуваат во Балтимор веќе петта година по ред, минатата 2019 година беше година со најмногу насилство кај населението.

Претседателот на градскиот совет, Брендон Скот, го осуди насилството и рече дека мора да престане.

Европа

Шпанија стана првата земја во ЕУ со повеќе од милион заразени

Објавено пред

Шпанија стана првата земја во ЕУ која надмина еден милион заразени со коронавирус, додека владата разгледува заострени мерки за запирање на ширењето на пандемијата, објави Дојче веле.

Земјата објави 16.973 нови случаи од вторник до среда, со што вкупниот број се искачи на 1.005.295, од кога беше дијагностициран првиот случај на 31 јануари.

Бројот на смртни случаи се искачи на 34.366, со регистрирани 156 во последните 24 часа.

Шпанија беше една од земјите најсилно погодени од првиот бран на пандемијата се додека не спроведе едно од најстрогите ограничувања и контроли во Европа помеѓу март и јуни.

Со просечно заразени помлади луѓе, овој втор бран на пандемија во европската земја е помалку смртоносен од првиот, кој достигна врв помеѓу крајот на март и почетокот на април, со околу 800 смртни случаи на ден.

Владата испитува поостри мерки: „Доаѓаат многу тешки недели“

Министерот за здравство рече дека владата разгледува различни мерки, вклучително и полициски час – мерка спроведена во Франција, Белгија, Словенија и два региона на Италија.

„Доаѓаат многу тешки недели, доаѓа зима, вториот бран повеќе не е закана, туку реалност низ цела Европа“, предупреди министерот, истовремено потврдувајќи дека владата е „отворена за сите можни пристапи“ кон вирусот.

Прикажи повеќе...

Регион

Маските на отворено од денеска се задолжителни во Бугарија при собир на повеќе лица

Објавено пред

Од денес, носењето заштитна маска на отворено станува задолжително во Бугарија, во случај на гужва и неможност за одржување на физичка дистанца.

Клиентите во рестораните и кафулињата и спортистите на отворено ќе можат да седат без маска. Исклучокот важи и за учесниците на настани на конгреси и конференции за време на нивните говори, како и за водителите и гостите во ТВ-емисиите.

Децата до 6 години исто така можат да бидат без маски, пренесе БГНЕС.

Прикажи повеќе...

Свет

Турција ќе испрати војска доколку Азербејџан го побара тоа

Објавено пред

Анкара нема да се двоуми да испрати војска и да му обезбеди воена поддршка на Азербејџан, ако Баку го побара тоа, изјави денеска турскиот потпретседател Фуат Октај.

Сепак, Октај истакна дека во моментот нема такво барање, пренесува „Ројтерс“.

Тој, исто така, ја критикуваше Минската група на ОБСЕ во интервју за „Си-ен-ен Турк“, тврдејќи дека се обидува да го задржи проблемот нерешен и да ја поддржи Ерменија, како од политички, така и од економски аспект.

Со Минската група на ОБСЕ претседаваат Франција, Русија и Соединетите држави и таа е формирана да посредува во овој конфликт.

Ерменскиот премиер претходно рече дека не гледа можност за постигнување дипломатско решение во оваа фаза на конфликтот со Азербејџан околу Нагорно-Карабах.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет13 часа

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија16 часа

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ16 часа

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија17 часа

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет18 часа

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија19 часа

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија19 часа

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија21 час

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија21 час

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион22 часа

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет22 часа

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија23 часа

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет24 часа

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија24 часа

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Свет1 ден

(Видео) Трамп напушти интервју зашто новинарката не носела маска

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло го прекина интервјуто за емисијата „60 минути“ на „Си-би-ес њуз“ и не се врати на...

Свет1 ден

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против...

Македонија1 ден

Администрацијата ќе работи од дома или со ротации

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на...

Регион1 ден

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради Ковид-19 по секоја цена

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во...

Свет2 дена

Папата Франциско првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциско првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир...

Досие