Контакт

Регион

Курти објасни зошто реципрочните мерки се одложени за 1 септември

Објавено пред

Косовскиот премиер Албин Курти најави дека неговата влада го одложи спроведувањето на одлуката за пререгистрација на автомобили со српски регистарски таблички и воспоставување реципроцитет во однос на личните документи поради големата кампања за дезинформации што ја води Белград. Курти ова го соопшти денеска пред пратениците во Собранието на Косово.

dobivaj vesti na viber

„Кампањата за дезинформација беше жестока, се зборуваше дека в недела ќе има операција ‘Бура’, дека Србите во Косово ќе поминат низ пекол и слично“, рече Курти.

Затоа, владата на Косово, додаде тој, мораше да го одложи спроведувањето на своите одлуки до 1 септември.

Тој потсети дека овие одлуки се во согласност со Бриселскиот договор, кој беше постигнат пред 11 години како дел од дијалогот Косово – Србија.

Владата во Приштина на 29 јуни донесе одлука од 1 август да почне процесот на пререгистрација на српските регистарски таблички, со ознаки на градови во Косово на РКС (Република Косово).

Одлуката се однесува и на воспоставување реципрочни мерки во врска со личните карти издадени од српските власти.

Но, во пресрет на спроведувањето на оваа одлука, на 31 јули локалните Срби во четири општини на северот на Косово ги блокираа патиштата со камиони и други возила во знак на протест по што владата на Косово одлучи да го одложи спроведување на тие одлуки за 30 дена.

Косовскиот премиер Курти очекува овие одлуки да се спроведат без поголеми проблеми од 1 септември.

Регион

Пожар го опустоши Закинтос, наредена евакуација на селата во северниот дел

Објавено пред

Наредена е евакуација во селото Мегала Алонија, во северниот дел на јонскиот грчки остров Закинтос, бидејќи шумски пожар ја загрозува областа.

dobivaj vesti na viber

Жителите на тоа село добиле порака преку телефонскиот број за итни случаи да се евакуираат кон селото Ано Волимес, пренесува „Катимерини“.

Од противпожарната служба во соопштението се наведува дека на гаснење на пожарот работат 24 пожарникари со 10 противпожарни возила, со помош на пет водни млаза и еден хеликоптер, пренесе „Телеграф.рс“.

Прикажи повеќе...

Регион

Ужас во Загреб: велосипедист паднал кога тркалото му пропаднало во трамвајска шина, загинал на самото место

Објавено пред

Маж загина во малку невообичаена несреќа што се случила вчера во Загреб.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти хрватската полиција, 69-годишен маж управувал велосипед „елопс“ во Медвешчак. Се движел по патот на Драшковиќ, каде што нема велосипедска лента, по источните трамвајски пруги по десниот раб на коловозот, во правец на север.

Свртел на десно и со последното тркало паднал во жлебот на трамвајската шина, изгубил контрола над велосипедот и паднал на асфалтот. Човекот починал на самото место, соопшти полицијата.

Од таму додаваат дека телото е пренесено во Институтот за судска медицина и криминалистика. Поради споменатиот настан, од 12:.5 до 14.30 часот трамвајскиот сообраќај бил во прекин.

Прикажи повеќе...

Регион

Потона брод со мигранти во Егејското Море

Објавено пред

Грчките власти почнаа голема операција за пребарување и спасување источно од островот Карпатос во Егејското Море откога во текот на ноќта таму потона брод со десетици мигранти, јавува АП.

dobivaj vesti na viber

Крајбрежната стража денеска соопшти дека 29 мигранти, сите мажи, биле спасени од морето на 61 километар југоисточно од Карпатос, остров меѓу Родос и Крит, пренесува АП.

Утврдено е дека станува збор за државјани на Авганистан, Ирак и на Иран, а на властите им рекле дека на бродот кога потонал имало од 60 до 80 лица, соопшти крајбрежната стража.

Спасените изјавија дека тргнале од областа Анталија, на јужниот турски брег и пловеле кон Италија кога бродската несреќа се случила во текот на ноќта.

Во операцијата за пребарување и спасување учествуваат два патролни чамци на крајбрежната стража, брод на грчката морнарица, хеликоптер на воздухопловните сили и најмалку три брода, кои пловат во близина, соопшти крајбрежната стража.

Најчестиот поморски пат за мигрантите од Блискиот Исток, Азија и Африка е од Турција до блиските грчки острови, но бидејќи грчките власти ги зголемуваат патролите во Егејското Море и извештаите дека Турција по кратка постапка ги депортира луѓето без да им дозволи да аплицираат за азил, многумина сега ја заобиколете ја оваа рута и обидете се да одите по подолга, поопасна рута директно до Италија, според АП.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија4 часа

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија5 часа

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа5 часа

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...

Свет5 часа

Хаос на аеродром во Париз, маж се заканувал со нож, полицијата го убила

На парискиот аеродром „Шарл де Гол“ полицијата отворила оган врз маж вооружен со нож, јавува BFMTV повикувајќи се на неименуван...

Македонија7 часа

Гори борова и дабова шума во Охридско

Сè уште е активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула. Како што соопшти Центарот за управување со кризи, гори борова...

Свет7 часа

Кина најави нулта толеранција за сепаратистичките активности на Тајван

Предупредувањето од Пекинг, кој го смета Тајван за своја територија, дојде неколку дена по невидените воени вежби на Кина во...

Свет8 часа

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека конфликтот со Русија нема да заврши додека не се ослободи црноморскиот полуостров Крим,...

Свет8 часа

Јенс Столтенберг: Србија со години е близок партнер на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, оцени дека Северноатлантскиот сојуз е долгорочен и близок партнер со Србија велејќи дека партнерството...

Свет8 часа

Русија: Од почетокот на август од Украина се извезени 370.000 тони храна

Над 370.000 тони храна се извезени од украинските пристаништа во 12 брода од почетокот на август, изјави шефот на рускиот...

Свет8 часа

Во експлозија на аеродромот на Крим загина едно лице, а осум се повредени

Едно лице загина, а осум се повредени во инцидент на аеродром на Крим, соопшти локалното Министерство за здравство. „Бројот на...

Свет21 час

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет22 часа

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија23 часа

МОН го повлекува учебникот по Социологија за втора година гимназиско образование

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник...

Македонија1 ден

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Економија1 ден

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за јули изнесува 47.042,00 денара и не може да...

Македонија1 ден

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови заемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион1 ден

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет1 ден

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет1 ден

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

„На повидок нов дебакал на предавничката влада предводена од Димитар Ковачевски во дипломатијата. Повторно нови услови и нови документи од...