Контакт

Европа

Курц сака со забраната на бурките да им помогне на младите девојки

Објавено пред

Австрискиот канцелар Себастијан Курц вели дека целта на владата е да ги заштити младите девојки од штетното влијание на имиграцијата така што ќе забрани носење шамии на девојчиња помлади од 14 години.

Во интервју за „Фајненшал тајмс“, тој рече дека контролирањето на илегалната имиграција е исто толку важно како и борбата против климатските промени и додаде дека и двете прашања ќе бидат на врвот на агендата на неговата влада, пренесува бриселски „Политико“.

„Важно е да се заштити нашата животна средина, но исто така е важно да се одлучи кој ќе живее во земјата“, рече Курц.

Тој најави драстични мерки за националната безбедност, како превентивни апсења на имигранти осомничени за верски екстремизам.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Во поранешниот берлински аеродром наскоро ќе се вакцинираат по 4.000 луѓе дневно

Објавено пред

Големиот натпис „Добредојдовте“ сè уште виси пред берлинскиот аеродром Тегел, кој месецов беше затворен засекогаш.

Но, наскоро се очекува илјадници луѓе повторно да минуваат низ неговите врати, откако преуредената зграда на терминалот Ц од средината на декември ќе стане центар за вакцинација против коронавирус.

Германија се надева дека ќе ја зајакне имунизацијата во првиот квартал од 2021 година и веќе ги поставува основите на 60 центри низ целата земја.

Иако министерот за здравство Јенс Шпан инсистира на тоа дека вакцинацијата не треба да биде задолжителна, канцеларката Ангела Меркел во четвртокот пред парламентот изјави дека вакцината за Германија претставува светло на крајот од тунелот.

Германската сојузна влада ќе биде одговорна за набавката и испораката на вакцината, а сојузните покраини ќе обезбедат опрема и ќе изберат места за центрите каде што ќе се врши вакцинацијата.

„Во Тегел ќе вакцинираме помеѓу 3.000 и 4.000 луѓе на ден“, изјави за „Франс прес“, Албрехт Броме, одговорен за формирање на центрите за вакцинација во германската престолнина.

Уште еден поранешен аеродром Темпелхоф, кој во минатото наизменично се користеше како центар за бегалци, велодром и лизгалиште, ќе се претвори во центар за вакцинација.

Во шест центри распоредени во четири главни пунктови, треба да биде можно да се вакцинираат по 20.000 луѓе дневно во градот со 3,8 милиони жители, изјави берлинската министерка за здравство, Дилек Калајчи.

Реализацијата на овој проект ќе биде огромен предизвик, признава министерката, додавајќи дека приоритет ќе имаат здравствено чувствителни групи и оние кои се особено изложени на вирусот, како што се здравствените работници. Центрите ќе бидат отворени секој ден од 9 до 19 часот, вклучително и за време на викендите.

Прикажи повеќе...

Европа

Конте: Нема да има реконструкција на владата

Објавено пред

Италијанскиот премиер Џузепе Конте демантираше каква било намера за реконструкција на сегашната коалициска влада, која е составена од партии од левиот центар.

Во интервју за дневниот весник „Ил Кориера дела сера“, премиерот рече дека никој од владата, ниту тој самиот, не разгледувал таква можност и дека во овој момент сите владини сили се насочени кон кризата предизвикана од Ковид-19 и како најдобро да се организира употребата на 209 милијарди евра одобрени за Италија како помош од Европската Унија.

„Не е време да се исполнат можните амбиции на поединци или аспирациите за поголема политичка улога. Ние работиме на тоа судбината на државата да не зависи од судбината на поединците”, рече Конте.

Прикажи повеќе...

Европа

Турскиот истражувачки брод „Орук Реис“ се врати во пристаништето во Анталија

Објавено пред

Турскиот истражувачки брод „Орук Реис“, кој е во центарот на енергетскиот и територијален спор меѓу Турција и Грција, се врати во пристаништето во Анталија.

Според изјавата на турското Министерство за енергетика на „Твитер“, бродот се вратил во пристаништето Анталија, по завршувањето на дводимензионалните сеизмички истражувања во областа Демре.

Системот за мониторинг на бродови објави дека бродот се закотвил во пристаништето, пренесува АП.

Тензиите меѓу Турција и Грција, сојузници во НАТО, ескалираа во текот на летото откако Турција испрати истражувачки брод, придружуван од фрегати, во спорните води на Источен Медитеран, што ја натера Грција да испрати свои воени бродови.

Со интервенција на НАТО беа организирани технички преговори меѓу армиите на двете земји со цел да се спречи потенцијален вооружен конфликт.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

Вакцината на „Модерна“ е ефикасна повеќе од 94 отсто, побарано одобрение за итна употреба

Компанијата „Модерна“ соопшти дека ќе побара итно одобрување на нејзината вакцина против коронавирус од американската Администрација за храна и лекови...

Европа8 минути

Во поранешниот берлински аеродром наскоро ќе се вакцинираат по 4.000 луѓе дневно

Големиот натпис „Добредојдовте“ сè уште виси пред берлинскиот аеродром Тегел, кој месецов беше затворен засекогаш. Но, наскоро се очекува илјадници...

Економија12 минути

За време на пандемијата 15.000 лица останале без работа

За време на пандемијата без работа останале околу 15.000 лица во Македонија, истакна министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се...

Економија38 минути

Бензините и дизелот поскапуваат

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 1 и за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Со денешната...

Македонија59 минути

Плевнелиев: Скопје да даде гаранции за реформи, Софија да се откаже од ветото

Oднecите меѓy Софија и Скопје треба итно да деескалираат со одлучен чекор направен од двете страни, вели поранешниот бугарски претседател...

Свет2 часа

Руската вакцина „Епиваккорона“ ќе биде пуштена во промет во декември

Вакцината „Епиваккорона“ против Ковид-19, изработена од Рускиот државен истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија, може да биде пуштена во промет...

Македонија3 часа

Граѓански здруженија бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина

Четириесет и четири граѓански здруженија и иницијативи бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина....

Македонија3 часа

Дачиќ: Заев знае дека неговите изјави не се точни, но му треба согласност од Софија за ЕУ

Претседателот на српското Националното собрание, Ивица Дачиќ, оцени дека премиерот Зоран Заев не е политички незнајко и дека знае оти...

Регион3 часа

Во Словенија 51 починат од коронавирус и 428 нови случаи

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 428 нови случаи на коронавирус од 1.880 тестирани, а починале 51 лице....

Регион3 часа

„Франс прес“: Здравствените системи на Балканот се преоптоварени поради коронавирусот

Недоволниот број на кревети и лекари и масовниот пораст на инфекции со коронавирус ги доведоа болниците на Балканот на работ...

Македонија4 часа

Воено-медицински персонал ќе се распореди во ковид-центрите на Клинички

Медицински персонал од Воено-медицинскиот центар, составен од дванаесет лекари и дваесет медицински сестри, од денеска се вклучува во работата на...

Регион5 часа

„Фајненшл тајмс“: Бугарија проблематична членка на ЕУ која тоне во коруција

Фондовите на ЕУ ја зголемија корупцијата во Бугарија. Тие пари особено се користат за директно или преку јавни набавки купување...

Регион5 часа

Во Црна Гора на лекар само со лична карта

Од денеска црногорските осигуреници ќе можат да ја користат новата лична карта како здравствена книшка. Директорот на Фондот за здравствено...

Свет5 часа

(Видео) Во Индонезија 2.800 лица евакуирани поради вулканска ерупција

Вулкан во источна Индонезија, кој избувна во неделата, исфрлајќи пепел на 4.000 метри, ги принуди локалните жители да се евакуираат....

Македонија6 часа

Снег на Попова Шапка и Страцин

Сообраќајот на патиштата се одвива по влажни коловози. Врнежи од слаб снег има на Попова Шапка и Страцин, но без...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 11 градови

ВМРО-ДМНЕ најави дека денеска ќе протестира во 11 градови. „Продолжуваме, заедно со народот против продажбата на татковината. Народот се буди...

Свет20 часа

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против Ковид-19

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и...

Македонија21 час

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред, вели премиерот Зоран Заев во објава на социјалните мрежи, посветена...

Македонија23 часа

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 44 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија1 ден

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели...

Досие