Контакт

Свет

Кучето починало 15 минути по сопственикот кој страдал од карцином

Објавено пред

Стјуарт Хачисон починал од  тумор на мозок на само 25 години. Тој со години се борел со оваа ужасна болест, а неговото куче Неро не се одвојувало од него. Тие биле толку врзани што несреќното животно починало 15 минути по него, тагата била преголема.

Неро бил мал француски булдог со големи тажни очи. Тој гледал како се бори неговиот сопственик со туморот цели осум години. Стјуарт бил на операција, на хемотерапија, но сè било залудно. Во јуни дознал дека нема надеж за него, откако лекарите му рекле дека туморот се проширил во поголемиот дел од мозокот.

Тој се вратил во домот на неговата мајка за да го помине остатокот од животот што е можно поубаво. Таа го негувала и се грижела за него. И неговата сопруга Даниеле поминувала колку што може повеќе време со него затоа што знаела дека немаат уште многу заеднички денови.

Стјуарт починал во август. Тој ден неговиот татко ја напуштил куќата за да направи нешто, а кога се вратил го нашол Неро како лежи безживотно. Стјуарт тогаш бил жив. Таткото брзо го однел кучето на ветеринар, но му немало спас, тој починал од руптура на ‘рбетот во болницата за животни, само 15 минути по смртта на неговиот сопственик.

Стјуарт почина околу 1:15 часот попладне, а Нерон почина 15 минути подоцна истиот ден. Имаше три кучиња, но тој и Неро биле едно. Неро секогаш беше со него, рече неговата мајка, Фиона Конахан, додавајќи дека иако се подготвувале за смртта на Стјуарт, тие биле шокирани затоа што всушност никој не може да се подготви доволно за такво нешто, пренесува The Animal Rescue Site.

Регион

Албанските деца учат дека Косово е Србија (Видео)

Објавено пред

Во албанските учебници по географија за основно училиште на Косово, Република Косово е претставена како дел од државата Србија, пренесува „Спутник“ цитирајќи ја телевизијата „Клан Косова“.

Оваа грешка предизвика вистинска бура во Косово, а поединци отидоа дотаму што заклуќчиле дека на овој начин е доведен во прашање и суверенитетот на државата Косово.

Како што пишуваат албанските медиуми, ова е своевиден скандал, а со оглед на тоа дека ова не се единствените грешки во учебниците од овој вид, некои наставници се обратиле до Министерството за образование.

Прикажи повеќе...

Свет

Со „мерцедес“ влетал во „Трамп плаза“ и седнал на софата

Објавено пред

Црн „мерцедес бенз“ влетал во лобито на „Трамп плаза“ во њујоршкото предградие Њу Рошел, при што полесно се повредени двајца минувачи и возачот, пренесува „Њујорк тајмс“.

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговото семејство немаат стан во овој луксузен 40-катен станбен објект, но тој е во нивна сопственост.

Локалната мрежа Еј-би-си пренесува дека возачот по влетувањето излегол од својот „мерцедес“ и сенал на софата во главниот хол. Според полицијата, упадот бил несреќен случај во кој нема ништо сомнително.

Застапникот за имотот на Трамп не бил достапен за коментар,но во електронска порака до Еј-би-си ѝ се заблагодарил на полицијата за брзата реакција.

Прикажи повеќе...

Свет

Пожар изби во интернат во Либерија, загинаа 23 деца

Објавено пред

Најмалку 23 деца загинаа во пожар што изби рано утрото во интернат во предградието Монрови, во главниот град на Либерија.

Според информациите, во моментот на пожарот, децата спиеле. Полицијата трага по телата. Не е позната причината за пожарот.

Сочувство за трагично загинатите изрази претседателот Џорџ Веа, познатиот фудбалер од 90-те години.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија59 минути

Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да ја потпише екстрадицијата за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм Исмаиловиќ и...

Македонија3 часа

Случај „Монструм“: во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Македонија3 часа

(Видео) Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство, Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници против насилството врз нив. Тој рече дека почнале...

Македонија3 часа

(Видео) Лекарите на протестот предупредија: Ако не се спречи насилството, ќе престанеме со работа

Медицинските работници, во организација на Асоцијацијата на специјализантите и младите лекари, денеска излезегоа на протест во Клиничкиот центар по повод...

Топ4 часа

Воз прегази маж кај надвозникот на булеварот Србија

Триесет и едногодишен скопјанец загина кога во него удри воз на железничката пруга, пред надвозникот на булеварот Србија. Според информациите,...

Свет5 часа

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз...

Свет6 часа

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да испитаат кој го извршил нападот

Франција ќе испрати експерт во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија...

Свет7 часа

САД бараат конфискација на приходите од продажбата на книгата на Сноуден

Министерството за правда на САД соопшти дека поднеле тужба против Едвард Сноуден и бараат конфискација на сите приходи од продажбата...

Свет18 часа

Поради лекарски грешки годишно умираат 2,6 милиони луѓе

Околу 2,6 милиони луѓе годишно умираат од ненамерни грешки во амбулантите и болниците низ светот, се вели во анализата на...

Спорт19 часа

Драма во Љубљана! Македонија ја „собори“ и Словенија, остана во игра за осминафинале!

Откако вчера македонските одбојкари ја забележија историската прва победа на едно Европско првенство, денеска повторно на „крилата“ на Никола Ѓорѓиев,...

Регион20 часа

Кучиња намирисаа 11 килограми хероин во возило кај Драч

Албанец од Косово, Агим Сиљејмани (50), кој веќе неколку години живеел во Швајцарија, е уапсен во албанскиот пристаништен град Драч...

Македонија21 час

Нов пожар во околината на Прилеп, гори шумата над манастирот во село Селце

Нов голем пожар денеска се појави кај село Селце, во непосредна близина на манастирот „Св.Димитрија“. Со пожарот е зафатена густа...

Македонија23 часа

Иванов: Антикорупциска манипулира, закупот е 1.950, а не 4.500 евра

Експретседателот Ѓорге Иванов реагира откако антикорупциската комисија даде препорака до Владата да се раскине договорот за закуп на неговите деловни...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ предлага анкетна комисија за работењето на СЈО

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието поднесе предлог-одлука за основање анкетна комисија за утврдување на евентуалното нестручно, несовесно и...

Македонија1 ден

Апелациониот суд ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелациониот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите во предметот „Диво Насеље“ и во целост ја потврди првостепената пресуда за...

Македонија1 ден

Антикорупциската комисија ќе побара Иванов да ја пресели канцеларијата од „Џеваир“

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе побара од Службата за општи и заеднички работи при Владата (СОЗР) да...

Македонија1 ден

(Видео) Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Северна Македонија направила сè што...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: „Рекет“ е силен тест за судството

„Рекет“ е силен тест за судството и успехот во правосудните реформи. Со решавање на овој случај и законот за Јавното...

Македонија1 ден

„02 Иницијативата“: Ништо не е реализирано од програмата за намалување на загадувањето за 2019 година

Од програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 со два милиона евра нема ништо реализирано, а објавена e само една...

Свет1 ден

Путин, Ердоган и Рохани: Да се формира одбор за изработка на нов Устав во Сирија

Лидерите на Турција, Русија и на Иран, Реџеп Таип Ердоган, Владимир Путин и Хасан Рохани, се согласија на состанокот во...

Досие