Контакт

Свет

Куче скитник убило новороденче во индиска болница

Објавено пред

Полицијата во Индија истражува наводи дека новороденче починало откако било нападнато од куче скитник кое влегло во болница.

dobivaj vesti na viber

Родителите во полицијата пријавиле дека нивното дете било живо и во операциона сала кога било убиено од кучето. Од болницата, сепак, инсистираат на тоа дека новороденчето се родило мртво.

Властите од индиската сојузна држава Утар Прадеш за Би-би-си изјавија дека ја затвориле конкретната болница затоа што работела без лиценца.

Полицијата соопшти дека тие чекаат наоди од обдукцијата за да се утврди причината за смртта.

„Прелиминарните докази укажуваат на тоа дека детето било убиено од кучето. Истражуваме како животното успеало да влезе во болницата“, изјавил окружниот судија Манвендра Синг.

„Болницата тврди дека бебето е мртвородено и не умрело од нападот. Но, родителите велат дека тоа не е точно. Ние сега спроведуваме темелна истрага“, објаснил тој.

Рави Кумар, татко на новороденчето, за „Тајмс оф Индија“ изјавил дека бебето било во операционата сала кога еден член на персоналот од болницата излегол и ја оставил вратата отворена. Тогаш низ неа влегло кучето скитник.

„Детето беше каснато во пределот на градите и левото око. Лежеше мирно“, кажал тажниот татко, обвинувајќи го болничкиот персонал дека се обиделе да го поткупат.

Во државата Утар Прадеш, последниве годни има зголемен број напади од кучиња скитници. Минатата година кучиња убиле 3-месечно бебе и 7-годишно дете во два одвоени инциденти.

Во 2018 година, жителите од областа Ситапур соопштија дека кучиња убиле 12 деца во серија одделни напади.

 

 

 

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Понеделник – ден на жалост во Косово поради смртта на полицаецот Африм Буњаку

Објавено пред

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, одлучи утре, 25 септември да го прогласи за Ден на жалост, по повод смртта на полицаецот Африм Буњаку на северот на Косово.

dobivaj vesti na viber

Како што се наведува во соопштението на Претседателството, државниот протокол е задолжен да ги преземе сите потребни активности за спроведување на оваа одлука, пренесе „Косово онлајн“.

Во престрелка во Бањска, синоќа околу 03:00 часот, дојде до напад врз косовската полиција, пришто еден полицаец загина.

Прикажи повеќе...

Регион

Косовската полиција: Уапсен и вториот напаѓач на полицијата, ситуацијата се’ уште е тензична

Објавено пред

Косовската полиција вечерва соопшти дека надлежните полициски единици го уапсиле вториот напаѓач, кој исто така бил во воена униформа и вооружен со пушки и муниција.

dobivaj vesti na viber

„Досега, според информациите од теренот, убиени се тројца напаѓачи, уапсени се двајца напаѓачи и четворица осомничени кои биле фатени во нелегално поседување радио комуникации, а се сомничат дека се поврзани со терористичка група“, информираат од косовската полиција.

Се додава дека во доцните часови интензитетот на нападите е намален, но дека безбедносната состојба се уште е тензична.

При контрола на одредени локации, станбени згради и возила било пронајдено оружје.

Според овие информациит, станува збор за стотина парчиња оружје од различен тип и калибар, униформи и логистичка опрема, меѓу кои и воено оружје од тежок калибар како гранати, топови, митралези, калашникови.

За потсетување, немирите во Косово почнаа во текот на ноќта саботата кон неделата, кога косовската полиција забележала барикади и вооружена група Срби од Косово кај селото Бањска, по што дошло до конфликт и еден косовски полицаец бил убиен, а двајца полесно ранети.

Лицата од вооружената група околу пладне упаднаа во дворот на Бањскиот манастир, а верниците и свештените лица останаа внатре. Рашко-призренска епархија по неколку часа објави дека групата се повлекла и во манастирот е мирно, но има неизвесност и загриженост кај монасите и верниците.

Во престрелките што траеа во текот на целиот ден, застрелани беа три лица од вооружената група – состојба што српскиот претседател, Александар Вучиќ рече дека можела да биде избегната, а истовремено тврди дека имаат и докази оти косовската полиција брутално ги ликвидирала. Вучиќ вечерва на вонредна прес-конференција изјави и дека групата Срби се побунила поради теророт на Курти и посочи на косовскиот премиер како единствен виновник за состојбите, а  убиството на полицаецот го осуди.

Курти, пак, за престрелките на северот директно ја обвини Србија дека ги финансирала и поддржала напаѓачите, опишувајќи ги настаните како терориризам.

Во близина на манастирот, во хотел има и седум македонски државјани, меѓу кои и дете. Косовска полиција го обезбедува хотелот, велат од МНР.

Меѓународната заедница го осуди убиството на полицаецот и повика да продолжи дијалогот.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ го осуди убиството на полицаецот: Се побунија Срби од Косово не можејќи да го трпат теророт на Курти

Објавено пред

Србите, а не луѓето од централна Србија како што лажеа, се револтираа и не сакаат повеќе да го трпат теророт на Курти. Од 3 ноември, кога Курти го разреши Ѓуриќ, тие ја користеа косовската полиција против Србите 62 пати, 22 ескалирачки потези во северот на Косово, 56 етнички мотивирани напади врз Србите. Беше само прашање кога, особено оние кои ги гони полицијата и кои постојано се движат по централната релација Србија-Косово, ќе се обидат да направат нешто за себе и за своите семејства. Не сакам да го оправдам убиството на албански полицаец, тоа е за осуда и тоа никому не му требаше во моментот кога сите сфатија дека Курти е главниот организатор на хаосот во Косово, изјави вечерва српскиот претседател Александар Вучиќ.

dobivaj vesti na viber

„За само еден час и дваесет минути тие неколку десетици Срби беа целосно опколени, очигледно тоа е направено заедно со меѓународните сили. Беше извршен брутален напад врз нив и на почетокот се чудевме зошто КФОР не го направи тоа, ќе имаше помалку жртви. Според нашите информации со кои располагаме, потврдено е дека се убиени тројца Срби од Косово. Двајца од снајперски оган, кога не мораше да бидат ликвидирани. Двајца од нив се тешко ранети, а се стравува дека е убиено и четврто лице. Следевме, пресретнавме што прави албанската полиција, доказите ќе ви ги покажеме, можеби и на конференцијата, само го чекаме преводот“, рече Вучиќ.

Претседателот на Србија наведе дека прашање е дали едно лице ќе преживее само затоа што не сакале да му помогнат и дека  имаат аудио снимки на кои албанската полиција се смее и вели „нека умре“.

„Група Срби од Косово и Метохија поставија два камиони како барикади во Бањска на северот на Косово, потоа пристигнува косовската полиција и се обидува да ги отстрани барикадите, по што доаѓа до конфликт во кој е убиен албански полицаец, а едно лице е рането“, изјави Вучиќ на првата медиумска конференција и додаде дека не се обратиле порано, бидејќи требало да има време да се испита што се случило и да се донесат одлуки што Србија ќе ги спроведе.

Како што додаде, иако секој ден во Брисел и Њујорк предупредувал дека сето ова може да се случи, малкумина сакале да слушнат.

„Курти е единствениот виновник за се. И дел од меѓународната заедница која му помага. Тој е единствениот што сака конфликти и војна, неговата животна желба е да не вовлече во војна со НАТО. Жал ми е што тамошните Срби паднаа на неговите провокации. Наше е да направиме се што можеме за да спречиме повеќе крвопролевање и да го зачуваме мирот. Но, ако некој мисли дека… За тоа подоцна, не е важно. Кога ќе донесеме одлука, ќе ве известиме. Знам на што се способни луѓето во гневот, но да бидеме паметни“, рече претседателот на Србија и истакна:

„Ние сме подготвени да разговараме. Но, за признавање – заборавете!“

Косовската полиција потврди дека се уапсени пет лица, од кои едно е директно поврзано со пукањето, додека четворица од нив се осомничени за логистичка поддршка. Според полицијата, кај нив биле пронајдени радио станици, муниција и значително количество оружје.

Рашко-призренската епархија соопшти дека група вооружени маскирани лица со оклопно возило влегле во манастирот и ја пробиле заклучената порта на манастирот. Ситуацијата во Бањскиот манастир моментално е мирна, а вооружените лица кои денеска ја пробија капијата го напуштија манастирот. Во моментов е забележано присуство на косовската полиција пред влезната капија и во дворот на манастирот, соопшти Рашко-призренската епархија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион37 минути

Косовската полиција: Уапсен и вториот напаѓач на полицијата, ситуацијата се’ уште е тензична

Косовската полиција вечерва соопшти дека надлежните полициски единици го уапсиле вториот напаѓач, кој исто така бил во воена униформа и...

Регион2 часа

Вучиќ го осуди убиството на полицаецот: Се побунија Срби од Косово не можејќи да го трпат теророт на Курти

Србите, а не луѓето од централна Србија како што лажеа, се револтираа и не сакаат повеќе да го трпат теророт...

Македонија3 часа

МНР: Седум македонски државјани меѓу кои и дете се во близина на манастирот во Косово

Министерството за надворешни работи објави дека во раните утрински часови, преку дежурниот телефон на Министерството за надворешни работи, добиена е...

Топ5 часа

Дете од Прилеп загина при пад од дрво

Малолетно момче од селото Црнилиште, Прилепско загина вчера по пад од дрво. Момчето од здобиените повреди починало на лице место. Според...

Македонија7 часа

Мицкоски му посака добро здравје на Груевски: „И’ заби нож во грб на сопствената партија“

Морам да кажам дека како човек оваа јавна преписка со поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ не ме прави среќен, ниту ова...

Регион10 часа

Курти: Триесет вооружени лица продолжуваат со нападите врз косовската полиција

Косовскиот премиер Аљбин Курти  изјави дека продолжуваат нападите врз косовската полиција, како и дека во нив учествуваат 30 вооружени лица....

Македонија13 часа

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на САД по повод учеството на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации,...

Македонија14 часа

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Вчера биле регистрирани 36 поголеми пожари. Според информациите што стигнале до Секторот за операции и координација во Центарот за управување...

Свет14 часа

Италија ќе произведува нови борбени авиони заедно со Британија и Јапонија

Италија денеска соопшти дека ќе стане рамноправен партнер во борбената програма на следната генерација со Британија и Јапонија, додека во...

Свет14 часа

Ким Џонг-ун му испрати писмо на кинескиот претседател: „Се надевам на пријателство и соработка“

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-Ун, во писмо до кинескиот претседател Шји Џинпинг вети дека ќе ги унапредува односите на соработка, објави...

Култура15 часа

„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски го отвори „Браќа Манаки“

Филмот „Домаќинство за почетници“, по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција го отвори...

Македонија1 ден

Албанската опозиција за измените во Кривичниот законик: Злоупотребено е европското знаменце

Демократското движење, Алтернатива и Движењето Беса ја обвинија власта дека го злоупотребила европското знаменце за измените на Кривичниот законик. Потпретседателот...

Македонија1 ден

Пресврт во случајот со пожарот во Хром: мажот кој беше извлечен мртов, претходно бил избоден

Триесет и петгодишниот маж од скопската населба Хром чиешто тело беше извлечено вчера за време на пожарот во станот, претходно...

Топ1 ден

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје – родителите тврдат дека кога го зеле не престанало да плаче

Единаесетмесечно бебе било земено од градинка во Шуто Оризари со тешки повреди. Родителите кои го пријавиле случајот во МВР, велат...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

При денешната посета на општина Брвеница претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на споменатите информации...

Македонија1 ден

Пожарот кај Милетино се гасне и од воздух – гори борова шума

Центарот за управување со кризи (ЦУК), известува дека полета еден авион на ДЗС, а втор авион се подготвува, за дејствување...

Македонија2 дена

Османи до Македонците во Албанија: Слободно да ја изразите вашата припадност на пописот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача до Македонците во Албанија во следните шест недели слободно да ја изразат својата...

Култура2 дена

Под мотото „Прекрасното непознато“ почнува 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Под мотото „Прекрасното непознато“ Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“ вечерва ќе го започне своето 44. издание. Свеченото отворање е...

Свет2 дена

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки вчера му порача на украинскиот претседател Володимир Зеленски да не ги навредува Полјаците, продолжувајќи со својата...

Македонија2 дена

Пендаровски: Со измените на Кривичниот законик, Груевски не се враќа во Македонија

Пендаровски во интервју за Гласот на Америка, по неговиот говор пред светските лидери во ОН, вели дека со последните измени...