Контакт

Европа

Лавров за санкциите од Зеленски: Оставете ги децата да си играат за да не плачат

Објавено пред

Во четвртокот, украинскиот претседател Володимир Зеленски потпиша указ за воведување лични санкции на рускиот претседател Владимир Путин.

dobivaj vesti na viber

Во указот, кој стапи на сила во четвртокот и беше објавен на веб-страницата на украинскиот претседател, се прецизираше дека на Путин му е забранет влез во Украина и дека му се укинати визите и блокиран целиот имот, без да се прецизира за кој имот се работи.

Сите руски министри, како и портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, се под санкции, кои беа одобрени од Украинскиот совет за национална безбедност и одбрана.

Според директивата на Зеленски, 236 руски универзитети како и нивните лидери се под санкции.

Одговарајќи на прашањето за воведените санкции, министерот за надворешни работи на Руската Федерација Сергеј Лавров рече дека потезите на Киев не се вредни за коментирање.

– Мислам дека не вреди конкретен чекор од наша страна, нека си играат децата, а не да плачат – рече Лавров, пренесуваат медиумите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Поплави во Турција по обилните врнежи и дождови

Објавено пред

Обилните дождови предизвикаа поплави во северната турска провинција Кастамону, а најтешка беше ситуацијата во окрузите Инебол и Бозкурт, пренесуваат агенциите.

dobivaj vesti na viber

Синоќешните врнежи предизвикале излевање од коритото на реката Инебол, што предизвикало штета на инфраструктурата, а поплавен бил и локалниот пазар каде се урнал пешачкиот мост, јавува агенцијата Анадолија.

Поплавени биле и бројни објекти, а надлежните служби ги повикале граѓаните да не се приближуваат до реката и да не ги отвораат дуќаните.

Поради оштетување на инфраструктурната мрежа, поширокото подрачје на Инеболу остана без струја, јавува агенцијата.

Слична била ситуацијата и во областа Бозкурт.

Министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу изјавил дека засега нема загинати или исчезнати, пренесува Асошиејтед прес.

Турската служба за вонредни ситуации објави дека повеќе од 2.500 припадници на службата се испратени во шесте провинции погодени од поплавите.

Во погодените подрачја е прогласен црвен метеоаларм.

Прикажи повеќе...

Европа

Шолц: Односите со Русија не можат да се вратат во состојба пред нападот на Украина

Објавено пред

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави на самитот на Г7, дека односите со Москва не може да се вратат во состојбата пред рускиот напад врз Украина, што доведе до долгорочни промени во меѓународните односи.

dobivaj vesti na viber

„Кога ситуацијата ќе се промени, мора да се промениме и ние“, рече Шолц на крајот од вториот ден од самитот на Г7 што се одржа во замокот на Баварските Алпи.

Шолц, кој е домаќин на овогодинешниот собир, рече дека лидерите на Г7 во понеделникот одржале конструктивни разговори со Индија, Индонезија, Сенегал, Јужна Африка и Аргентина, кои тој ги нарече „демократии на иднината“.

„Добро е, важно и неопходно е да разговараме еден со друг. Слушањето на другите создава меѓусебно разбирање и ни ја олеснува работата“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Едно лице загина во торнадо во Холандија

Објавено пред

Торнадо го погоди холандскиот крајбрежен град Зирикса, на југозападниот дел на земјата, при што загина едно лице, а десет се повредени, јавуваат агенциите.

dobivaj vesti na viber

„За жал, едно лице загина во торнадото, а првите извештаи велат дека се повредени уште 10“, соопштија властите на провинцијата Зиланд.

Додаваат дека службите за итни случаи сè уште го проценуваат влијанието од тој редок феномен.

Торнадото подигна покриви на четири куќи и предизвика рушење на фасадата на една, соопштија надлежните и посочија дека „штетите се големи на неколку улици во градот“.

Секоја година се повеќе торнада ја погодуваат Холандија, но последното со фатални последици се случи во 1992 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Џафери свикал итна координација: Граѓаните самите ќе проценат од снимките кој го предизвика инцидентот

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, попладнево свика итна координација на која беа поканети сите координатори и...

Политика6 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Поранешниот министер за образование на ДУИ и СДСМ физички се пресметува со пратеници

Поранешниот министер за образование на ДУИ и СДСМ необразовано физички се пресметува со колеги пратеници, демонстрира насилие, реагираат од опозицискиот...

Македонија7 часа

Вархеји очекува Скопје и Тирана во наредните денови да ги отворат пристапните преговори со ЕУ

Говорејќи пред членовите на Европскиот парламент и парламентите на земјите на патот кон членство во ЕУ, еврокомесарот за проширување Оливер...

Европа8 часа

(Видео) Ракетиран трговски центар во Украина

Најмалку две лица загинаа, а 20 се повредени во ракетен напад врз трговски центар во Кременчук, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф...

Македонија8 часа

Димитрoв: Ако потрае играта со зборови од историското „Не“ ќе остане само прашина

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на спорот со Бугарија...

Европа9 часа

Борел: Проширувањето на ЕУ – геополитички императив

Проширувањето повторно е високо на агендата на ЕУ, но со неговото заживување, мора да се направат напори за реформирање на...

Европа9 часа

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер, следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме

Утрово поднесов оставка од функцијата премиер на Бугарија, напиша на социјалните мрежи досегашниот премиер на Бугарија, Кирил Петков. „Во овие...

Македонија12 часа

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на Северномакедонци направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде што доби...

Економија12 часа

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија13 часа

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и договорoт со Бугарија

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ – „Ангелина Маркус“ упати протестно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во...

Македонија13 часа

Арсовски: Дали тим од МНР денеска е на тајни преговори во Софија за прифаќање на предлогот и протоколот?

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа Влада, предводена од СДСМ и...

Топ13 часа

Две лица загинаа во Струмичко, со трактор излетале од патот

Две лица загинаа кога со трактор излетале од локалниот пат од с. Трибичино кон с. Едрениково, Струмичко, на местото наречено...

Македонија14 часа

Скопјанец со столче ја тепал сопствената мајка

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело тешка телесна повреда од член 131 став...

Регион15 часа

Петков ја поднесе оставката

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата, јави репортерот на „Бгнес“. Оставката е поднесена по курир, велат за...

Топ16 часа

Жена загина во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница, повредени се и три лица

Скопјанка загина во тешка сообраќајна несреќа, која вчеравечер се случи на скопската обиколница. Таа била сопатничка на мотоцикл, кој се...

Свет16 часа

(Видео) Падна трибина за време на борба со бикови во Колумбија – има загинати, меѓу кои и дете

Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени кога во неделата се урна дел од трибината на арената...

Свет17 часа

Наркобанда опремена со тешко оружје ја нападна полицијата во Мексико

Шест полицајци загинаа, а четворица се ранети во пограничната држава Њу Леон на северот на Мексико кога биле нападнати од...

Свет17 часа

Од хемиската фабрика „Азот“ евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

Припадниците на милицијата на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) евакуирале уште речиси 250 цивили од комплексот на хемиската фабрика „Азот“...

Регион1 ден

Спречен собир на Парадата на гордоста во Истанбул, приведени десетици луѓе

Турската полиција спречи стотици луѓе да се соберат на годишната Парада на гордоста во Истанбул и уапси десетици откако локалните...

Свет1 ден

Путин ќе посети поранешни советски држави на состанок со своите колеги

Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе посети две поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Ова...