Контакт

Свет

Лавров идната недела на средба со Помпео

Објавено пред

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров идната недела ќе го посети Вашингтон за да се сретне со државниот секретар Мајк Помпео, соопштија американски официјални претставници.Помпео ќе биде домаќин на Лавров во вторник.

Како што наведуваат медиумите, Помпео и Лавров ќе разговараат за контролата на оружјето, ситуацијата во Украина и Сирија и други прашања околу тензичните односи меѓу САД и Русија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Во Москва и понатаму стигаат закани за поставени бомби

Објавено пред

Специјалните полициски служби итно вршат увид во пет училишта, детска болница и породилно одделение во Москва, како и дванаесет окружни судови, по анонимни предупредувања за бомби објавени во тие згради.

„Сè уште стигнуваат закани за поставени бомби низ Москва“, изјави извор од службите за итни случаи за „ТАСС“.

Како што е соопштено, во моментот се проверуваат осум локации и во потрагата се вклучени специјални единици и кучиња трагачи.

„Заканите за бомби продолжуваат да пристигнуваат во судовите во Москва. Непознато лице пријавило дека во окружниот суд Коптевски бил ставен експлозивен материјал и во тек е безбедносна проверка“, пренесува „ТАСС“.

И неколку окружни судови во Санкт Петербург добија слични закани утрово и во тек е евакуација.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија ги покани земјите од НАТО на „Армиските игри 2020“

Објавено пред

Руското Министерство за одбрана покани 90 земји, вклучително и членки на НАТО, да учествуваат на Меѓународните армиски игри во 2020 година, рече министерот Сергеј Шојгу на состанокот на Организацискиот комитет на еден од најголемите воени спортски натпревари.

Тој истакна дека смотрата треба да се одржи помеѓу 23 август и 5 септември.

„Поканите се испратени во 90 земји, вклучувајќи ги и членките на Северноатлантскиот пакт“, рече Шојгу.

Тој кажа дека повеќе од 20.000 војници од 40 земји учествувале на овие игри во изминатите пет години, пренесува ТАСС.

Шојгу додаде дека во 2020 година се очекуваат 250 тимови со вкупно 6.000 луѓе.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Принцот Чарлс не се ракуваше со американскиот потпретседател Мајк Пенс

Објавено пред

Принцот Чарлс не се ракуваше со американскиот потпретседател Мајк Пенс, а снимката од настанот стана вирална и ги натера претставниците на британскиот двор и на Белата куќа да понудат дополнително објаснување.

Како што може да се види на снимката, принцот Чарлс се ракува со неколку политичари, вклучително и со германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и францускиот претседател Макрон.

Но, поминувајќи пред политичарите и ракувајќи се со сите по ред, принцот Чарлс помина покрај американскиот потпретседател без поздрав. Овој потег многумина го искоментираа со претпоставки што би можело да биде причината за таквото игнорирање.

Сепак, портпаролката на Пенс и претсвниците на принцот рекле дека тие двајцата се во срдечни односи и дека го прескокнале ракувањето бидејќи се сретнале само неколку минути пред снимката.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка откако наводно пијан со неговиот брат учествувал во демолирање на кинески...

Свет2 часа

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија2 часа

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет13 часа

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет14 часа

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион15 часа

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија17 часа

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа18 часа

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија19 часа

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија19 часа

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија21 час

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ22 часа

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет23 часа

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет24 часа

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија1 ден

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет1 ден

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија1 ден

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион1 ден

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет1 ден

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Македонија2 дена

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Досие