Контакт

Свет

Лавров: Русија ќе одговори доколку Западот не понуди гаранции

Објавено пред

Русија ќе ги преземе неопходните мерки доколку Западот не даде конструктивен одговор на предлогот на Москва за безбедносни гаранции, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

dobivaj vesti na viber

– Доколку нема конструктивен одговор, ако Западот продолжи со агресивен курс, тогаш, како што повеќепати изјави претседателот Владимир Путин, Москва ќе ги преземе неопходните мерки – изјави Лавров во Државната дума, пренесува ТАС С.

Во секој случај, како што додаде, сите мора да знаат дека безбедноста на Русија и нејзините граѓани е апсолутен приоритет и дека тие ќе бидат обезбедени во сите околности.

Русија во декември испрати предлог до САД и НАТО, барајќи безбедносни гаранции дека Алијансата нема да се прошири на исток.

Свет

СЗО за коронавирусот во Северна Кореја: „Загрижувачки е ако не ги користат достапните средства“

Објавено пред

Официјалниот претставник на Светската здравствена организација, Мајк Рајан, изјави дека високото ниво на пренос на коронавирус меѓу невакцинираните луѓе, како што е случајот во Северна Кореја, создава поголем ризик од нови соеви на вирусот.

dobivaj vesti na viber

„Сигурно е загрижувачки доколку земјите не ги искористат средствата што сега се достапни“, изјави Рајан одговарајќи на прашање за епидемијата во Северна Кореја, пренесува „Ројтерс“.

Тој потсетил дека СЗО во неколку наврати има кажано дека таму каде што има непроверена трансмисија, секогаш постои поголем ризик од нови соеви на вирусот.

Прикажи повеќе...

Европа

Кокаин откриен во контејнер со банани на Малта

Објавено пред

Малтешките цариници заплениле рекордни 1,5 тони кокаин скриен во контејнер со кој се превезувале банани од Колумбија во Словенија, пренесуваат медиумите во соседството. Како што пишува словенечки „Дневник.си“, големата заплена на кокаин е втора поголема заплена годинава.

dobivaj vesti na viber

Црногорската полиција на почетокот на годинава запленила пратка од 400 килограми кокаин од Еквадор, пишува словенечкиот весник.

Вредноста на дрогата, според написите, се проценува на 300 милиони евра.

Цариниците заплениле 50 кеси, во кои имало 1.494 пакувања кокаин, од кои секоја тежела по еден килограм, соопштила царината на Малта. Според локалните весници, бродот го имал пристаништето Копер како крајна дестинација.

Случајот го истражува наркополицијата на Малта, пишуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

Борел: ЕУ нема да дозволи Украина да остане без воена опрема

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на ЕУ, Жосеп Борел, изјави дека блокот нема да дозволи Украина да остане без воена опрема додека војната против Русија продолжува на нејзина територија.

dobivaj vesti na viber

„Европската Унија нема да дозволи Украина да остане без опрема“, изјави Борел пред новинарите во Брисел по состанокот на министрите за одбрана на ЕУ, пренесува „Ројтерс“.

Тој додал дека руската армија претрпела големи загуби доколку бројките и извештаите се покажат како точни.

„Не би се осмелил да претпоставам колку долго Русија може да се спротивстави“, изјавил Борел.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Од септември 15 проценти повисоки плати во образованието, договориле МОН и СОНК

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, информира дека со СОНК ги прифатиле предлозите на медијаторот во однос на сите...

Македонија12 часа

Поглаварите на МПЦ и на СПЦ задутре на заедничка литургија во Белград

Српската православна црква на својата веб-страница официјално објави дека на 19 мај, во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград, српскиот...

Европа14 часа

Путин: „Случувањата во Украина се резултат на лошата политика на Западот“

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека последните настани во Украина се поврзани со лошо дизајнираната политика на Западот. „Сѐ што...

Европа15 часа

Финскиот парламент го одобри предлогот за влез во НАТО

Финскиот парламент денеска го одобри предлогот за аплицирање за членство во НАТО, изјави претседателот на Парламентот, Мати Ванханен. За предлогот...

Македонија16 часа

Пендаровски ја поздрави одлуката на Шведска да поднесе барање за членство во НАТО

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими шведската амбасадорка Кристин Форсгрен Бенгтсон која го информираше за одлуката на Кралството Шведска да...

Топ17 часа

Родители ја продале малолетната ќерка на Белгиец за да може сексуално да ја искористува

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал при Секторот за криминалистички истраги разреши случај за сторено кривично дело трговија со...

Македонија18 часа

Спасовски: Во 2015 протестиравме против насилство и криминал, а ВМРО-ДПМНЕ не знае против што ќе протестира

Министерот за внатрешни работи во објава на својот фејсбук-профил се потсети на годишнината од протестите на 17 мај 2015 година....

Топ20 часа

22-годишна Македонка загина во несреќа во Данска

Дваесет и двегодишна девојка од Македонија загина во несреќен случај на своето работно место во Данска. Според данската полиција, настраданата...

Свет21 час

(Видео) Eвакуирани ранетите украински војници од челичарницата „Азовстал“

Повеќе од 260 украински војници, од кои многумина ранети, беа евакуирани од опколената фабрика за челик „Азовстал“ во пристанишниот град...

Свет21 час

Најголемиот тунел за шверц на дрога откриен под границата на САД и Мексико

Американските власти открија подземен тунел меѓу Калифорнија и Мексико, долг колку фудбалско игралиште. Тунелот има струја, вентилација, железнички систем, а...

Свет21 час

Голем скок на бројот на заболени од треска во Северна Кореја

Северна Кореја пријави голем скок на бројот на заразени со болеста, за која се верува дека е ковид, апелирајќи до...

Свет21 час

Американската војска успешно тестираше ново хиперсонично оружје кое лета пет пати побрзо од звукот

Воздухопловните сили на САД соопштија дека извршиле успешен тест на хиперсонично оружје, кое лета пет пати побрзо од брзината на...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ повика на голем протест на 18 јуни, блокадата во Собранието продолжува

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи со активната блокада во Собранието. Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски по завршувањето на Извршниот комитет на...

Македонија1 ден

Борел: Бугарското вето да се укине до крајот на јуни или ќе имаме криза во односите со Западен Балкан

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, повика веднаш да почнат преговорите за пристапување на Северна Македонија и...

Европа1 ден

Ердоган најави вето: Нема да поддржиме прием во НАТО на држави што ни воведуваат санкции

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека нема да го поддржи влезот на Шведска и Финска во НАТО, јавува...

Регион1 ден

Радев oд Берлин: Да не дозволиме легитимација на македонизмот, во ЕУ нема место за идеологии од поранешна Југославија

Не треба да дозволуваме легитимација на македонизмот. Во ЕУ нема место за идеологии од поранешна Југославија и Коминтерната, изјави бугарскиот...

Топ2 дена

Млад Авганистанец пронајден мртов во Гевгелија, бил избоден со нож

24-годишен Авганистанец бил пронајден починат со убодна рана на телото во близина на железничкиот мост во Гевгелија. „На 15.5.2022, во...

Македонија2 дена

Ќе ја забрзаме постапката за одобрување на приемот на Финска и Шведска во НАТО, му рече Ковачевски на Столтенберг

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во кој ја изрази неговата поддршка...

Македонија2 дена

Москва ја поздрави одлуката на СПЦ за одобрување на канонското единство со МПЦ

Руската православна црква ја поздравува одлуката на Српската црква да го обнови канонското општење со Македонската црква. „Руската православна црква...

Регион2 дена

Соборот на СПЦ го одобри канонското единство со МПЦ-ОА

Соборот на СПЦ денеска го одобри канонското единство на СПЦ со Македонската православна црква, односно Охридска архиепископија, пренесуваат српските медиуми....