Контакт

Свет

Лавров: Русија ќе одговори на сите непријателски чекори на САД

Објавено пред

Русија ќе возврати ако САД наметнат нови санкции и ќе одговорат на сите непријателски потези на Вашингтон, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, на прес-конференција по разговорите со неговиот казахстански колега Мухтар Тлеуберди, пренесува ТАСС.

„Ќе ги забележиме сите непријателски потези и тоа е сигурно. Досега не сум видел некои посебни одлуки и ништо не е кажано. Прочитав дека администрацијата на САД го завршила прегледот на наводните руски ‘непријателски чекори’. Се чини дека некако брзо го направија тоа затоа што обично, кога сме обвинети за толку многу злодела, тешко е да се справиме со тоа неколку недели, па дури и неколку месеци, но тие го сторија тоа. Веројатно ќе нè казнат на други начини“, рече Лавров.

 

Свет

СЗО ќе ја процени вакцинaта на „Синофрам“ на 26 април, а на „Синовак“ на 3 мај

Објавено пред

Експертите од Светската здравствена организација (СЗО) ќе ја проценат вакцината против Ковид-19 на кинескиот производител „Синофарм“ на 26 април за можно одобрување за итна употреба, а потоа на 3 мај треба да следи процена на втората кинеска вакцина произведена од „Синовак“, објави денес СЗО.

Одлука за одобрување ја очекуваме неколку дена по процената, потврди СЗО за „Ројтерс“.

Досега, вакцините произведени од „Фајзер“, „Астразенека“ и „Џонсон и Џонсон“ добија сертификат за безбедност од ЗСО, што е корисно за регулаторните тела на државите при издавањето дозволи за употреба.

Прикажи повеќе...

Свет

Лукашенко пристигна во Москва, наскоро ќе се сретне со Путин

Објавено пред

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, пристигна денесka во работна посета на Москва, каде што треба да се сретне со рускиот лидер Владимир Путин.

Претседателот на Белорусија беше пречекан од заменик-шефот на руската дипломатија Андреј Руденко и амбасадорот на Белорусија Владимир Семашко, јави агенцијата ТАСС.

Лукашенко и Путин се очекува да разговараат за тековните билатерални односи, со фокус на трговската и економската соработка.

Тие, исто така, треба да разговараат за прашања поврзани со соработката во борбата против пандемијата на коронавирусот. Лукашенко и Путин ќе разговараат и за заедничкиот одговор на актуелните закани и ќе разменат мислења за меѓународните теми и ситуацијата во регионот, пренесува TАСС.

Претходната средба на двајцата лидери се одржа на 22 февруари во Сочи.

Прикажи повеќе...

Европа

НАТО е загрижен за руската акција, се солидаризира со Чешка

Објавено пред

НАТО изрази целосна солидарност со Чешката Република, која протера 18 руски дипломати и изрази длабока загриженост за руската акција во евро-атлантската област.

„Сојузниците се длабоко загрижени за дестабилизирачката акција што Русија продолжува да ја спроведува низ целата евро-атлантска област, вклучувајќи ја и територијата на aлијансата и изразува целосна солидарност со Чешката Република“, се вели во соопштението на НАТО.

Чешкиот министер за надворешни работи, Јакуб Кулханек, го информирал Северноатлантскиот совет, составен од амбасадори на земјите членки, за активностите на руското разузнавање што доведе до експлозија во складиште за муниција во 2014 година во чешкиот град Врбетице. Во експлозијата загинаа две лица и се предизвика голема материјална штета.

Според изјавата на НАТО, министерот Кулханек потврдил дека чешките власти идентификувале двајца руски разузнавачки оператори одговорни за експлозијата и дека меѓу нив е истото лице што го барала Велика Британија во врска со нападот во Солисбери, Англија, во 2018 година, кога е користен нервен отров „новичок“.

Затоа Чешка протера 18 агенти на руската разузнавачка служба и размислува да донесе нови мерки.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ36 минути

Приведено лицето што утрово пред кривичниот суд ѝ избега на затворската полиција

Единицата за прв одговор и интервенција при МВР кај Камениот мост во Скопје го привела 30-годишниот А.З. од Скопје, кој...

Македонија1 час

Нов состанок на македонските и бугарските историчари, на дневен ред царот Самоил

Заедничката македонско-бугарска историска комисија одржува онлајн сесија денес и утре, јавуваат бугарските медиуми. Ова е втор состанок оваа година и...

Македонија3 часа

Тројца обвинители од поранешното СЈО во тимот на Русковска

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за...

Топ3 часа

Уапсен 59-годишен маж кој им испраќал еротски фотографии на малолетнички на „Фејсбук“

Полицијата приведе 59-годишен маж од село Ораовица, Радовишко, со престојувалиште во село Ерџелија, Светиниколско, кој е обвинет дека им испраќал еротски...

Македонија4 часа

Браќа од Сарај заболени од Ковид-19 фатени со лажни ПЦР-тестотви на скопскиот аеродром

Скопското oсновно јавно обвинителство поднесе предлог за парични казни против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26...

Европа4 часа

ЕУ подготвува тужба против „Астразенека“

Европската комисија се подготвува да преземе правни активности против „Астразенека“, објави „Политико“, повикувајќи се на пет неименувани европски дипломати. Вчера...

Топ4 часа

Обвинение за српски државјанин за сообраќајката кај Ростуше во која загинаа две лица

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение за српски државјанин кој предизвика сообраќајна несреќа со камион кај Ростуше во која загинаа...

Свет4 часа

Во Индија откриен троен мутиран вид на Ковид-19

Индија откри нов троен вид на ковид во време кога се бори да го спречи најлошиот бран на коронавирус од...

Свет5 часа

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија21 час

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија22 часа

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија23 часа

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија24 часа

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија1 ден

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ1 ден

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија1 ден

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Македонија1 ден

Обвинeние за Вера Иванова, за аферата со дијализа

До кривичниот суд во Скопје поднесено е обвинение против Вера Иванова поради сторени кривични дела перење пари и злоупотреба на...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Богдановиќ седел во кафеана додека сите се под клуч, тој демантира

Саша Богдановиќ вчера беше во кафеана, го служеа келнери, додека сите останати се под клуч и полициски час, обвини денеска...

Регион1 ден

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Топ1 ден

Детали за убиството во Струга: Ја избол сопругата до смрт додека биле на гости кај пријатели

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга синоќа изврши увид во стан во Струга каде што маж си ја...

Досие