Контакт

Свет

Лавров: САД сакаат да создадат „опаснo жариште“ во Украина

Објавено пред

Целта на САД во Украина е да создадат „опасно жариште” на тензии на границата со Русија, рече рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Според него, предлогот на американскиот специјален пратеник за Украина, Курт Вокерс, да распореди воен контингент на ОН од 30 000 или 40 000 војници во Донбас значи окупација на тој регион.

Како што рече, договорот од Минск предвидува многу пошироки мерки од одржување на изборите, а со акциите е предвидено на Донбас да му се даде посебен статус и да се спроведува амнестија за граѓаните.

Во исто време, тој рече дека Франција и Германија треба да имаат поактивна улога во решавањето на проблемот на Украина како членки на Нормандиската група.

Свет

Путин: Грузиецот убиен во Берлин е еден од организаторите на нападите во московското метро

Објавено пред

Грузиецот убиен во Берлин беше еден од организаторите на терористичките напади во московското метро, изјави рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференција по самитот на Нормандиската четворка во Париз, пренесува ТАСС.

„Тој беше еден од организаторите на нападите врз московското метро“, рече Путин.

Рускиот претседател потсети дека грузискиот државјанин учествувал во борба од страната на сепаратистите на Кавказ и бил ставен на листата барани лица.

„Тој беше милитант. Деведесет и осум лица беа убиени во еден од нападите во кои учествуваше“, истакна Путин.

По дипломатскиот судир поради убиството на Грузиецот во Берлин, Путин се закани дека ќе реагира соодветно на потегот на Германија да протера двајца руски дипломати, посочува „Дојче веле“.

„Постојат непишани закони во вакви случаи: вие ги протеравте нашите дипломати, ние ги протеруваме вашите“, рече Путин по разговорите за украинскиот конфликт.

Германија ги протера вработените во руската амбасада минатата среда поради несоработката на Москва во истрагата за убиството. Федералните обвинители рекоа дека доказите укажуваат на вклучување на руската или чеченската држава во убиството.

Кон крајот на август, 40-годишниот Зелимхан Кангошвили беше егзекутиран во парк во Берлин. Тој бил на велосипед и пукал со огнено оружје кон жртвите.

Кангошвили бил барател на азил со чеченско потекло од Грузија, кој се борел против Русите како сепаратист за време на Втората чеченска војна од 1999 до 2009 година. По војната, тој, наводно, работел и во Украина и во Грузија против руските интереси.

Тој поднел барање за азил во Германија во 2016 година по повеќе обиди за негово убиство во Грузија. Сепак, неговото барање за азил било одбиено и тој чекал за депортација.

Во средата, германските федерални обвинители рекоа дека има доволно докази за да се укаже дека убиството на човекот можеби е извршено во корист на Русија. Истиот ден беа најавени и протерувања на дипломатите.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Во Казахстан почнаа разговорите за Сирија

Објавено пред

Делегациите на Русија и Иран одржуваат билатерални консултации на маргините на 14. рунда разговори за Сирија во главниот град на Казахстан, Нур Султан, пренесува ТАСС.

Руската делегација ја предводи специјалниот претседателски претставник за Сирија, Александар Лаврентјев, и заменик министерот за надворешни работи, Сергеј Вершинин, а иранската делегација ја предводи вишиот помошник на министерот за надворешни работи, Али Асгар Каџи.

Дамаск традиционално го претставува претставникот на Сирија во ОН, Башар Џафари, додека сириската опозиција ја претставува Ахмад Тома.

Специјалниот претставник на ОН за Сирија, Геир Педерсен, присуствува на разговорите во име на Обединетите Нации. Покрај тоа, претставници на Меѓународниот комитет на Црвениот крст и кабинетот на Високиот комесар на ОН за бегалци дојдоа да одржат редовен состанок на работната група за ослободување на притворените.

Консултациите се одвиваат зад затворени врати.

Денеска и утре, главниот град на Казахстан е домаќин на 14-та рунда разговори за Сирија, во кои учествуваат гарантите на процесот Астана (Русија, Иран и Турција), сириската влада и вооружената опозиција, како и високи претставници од ОН, Јордан, Либан и Ирак.

Во среда ќе се одржи пленарна сесија на која Јордан, Либан и Ирак ќе се приклучат како набљудувачи. Работата на Сирискиот уставен комитет и состојбата во Идлиб се главни теми на агендата.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Свет

Во Русија годинава откриени речиси 80 меѓународни терористички организации

Објавено пред

Околу 78 меѓународни ќелии на терористички организации се откриени во Русија годинава во сите федерални области, изјави директорот на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) и раководител на Националната комисија за борба против тероризмот, Александар Бортников, пренесува ТАСС.

„Безбедносните агенции и силите за спроведување на законот ја спречија активноста на 78 тајни ќелии на меѓународните терористички организации чии членови планираа терористички напад врз социјалните установи, напади врз персоналот за спроведување на законот и други злосторства поврзани со тероризам. Нивната активност беше пријавена во сите федерални окрузи“, рече Бортников на годишниот состанок на НАЦ и Сојузниот оперативен штаб.

И покрај тековните напори и успешните операции за спречување на овие криминални дела, меѓународните терористички организации, додаде тој, сè уште претставуваат голема закана.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија58 минути

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Македонија3 часа

Руте: Албанија не е подготвена, а Северна Македонија е поблиску до почнување преговори со ЕУ

Холандија не се спротивставува на проширувањето на ЕУ, рече премиерот на Холандија, Марк Руте, кој верува дека Албанија во моментот...

Македонија3 часа

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше сè

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет“, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет...

Македонија3 часа

(Видео) Сведок во „Еразмус“: Шуклев бараше секс или пари од студентки за преодна оценка

Ексвработениот во бифето на Економскиот факултет, Дејан Трајковиќ, кој е сведок во случајот „Еразмус“, во судницата рече дека професорот Бобек...

Македонија3 часа

(Видео) Заев и Шекеринска: Овој носач на авиони веќе е дел од нашата одбрана

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, оценија дека сме дел од најмоќната воена и политичка...

Македонија3 часа

(Видео) Камчева: Во стан во Капиштец ми бараа милиони евра за сопругот

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева, го почна сведочењето за случајот „Рекет“. Камчева рече дека на 9 ноември 2018...

Свет4 часа

Ардерн: Има прашања што мора да бидат одговорени, размерите на трагедијата се катастрофални

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн, истакна дека има прашања што мора да бидат поставени и одговорени по ерупцијата на...

Свет4 часа

Военото воздухопловство на Чиле потврди дека авионот се урнал, во тек е потрага

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал. Воздухопловството се огласи...

Свет4 часа

Пукање во болница во Чешка, најмалку шестмина убиени

Шест луѓе се убиени во пукање во болница во Чешка, објави Би-би-си. Нападот се случил утрово околу 7 часот. Полицијата...

Свет6 часа

Заврши самитот на Нормандската четворка, сите се задоволни од состанокот

Во Елисејската палата во Париз синоќа заврши самитот на лидерите на Нормандската четворка, а францускиот претседател Емануeл Макрон оцени дека...

Македонија17 часа

(Видео) Заев, Шекеринска и Џафери на носачот на авиони ,,Хари Труман“ се сретнаа со адмирал Џејмс Фого

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и претседателот на Собранието Талат Џафери слетаа на носачот на...

Регион20 часа

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот прелиминарен извештај за земјотресот што погоди делови од земјата на 26...

Топ21 час

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Штип

Пешак почина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на магистралниот пат Делчево – Штип, на влезот во селото Облешево. Од...

Македонија22 часа

Кривични за вработени во Бирото за метрологија поради злоупотреба на службената положба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Н.П(39), М.Т.(54) и И.Т.(51), сите од Скопје, вработени во Бирото...

Македонија22 часа

Мицкоски: Ако не се одржат предвремените избори ќе ги преиспитаме односите со Пендаровски

Одложувањето на предвремените парламентари избори кои беа договорени да се одржат на 12 април, според ВМРО-ДПМНЕ ќе ја втурнат државата...

Македонија1 ден

Приведен 49-годишен скопјанец кој на Фејсбук му се заканувал на Заев

Секторот за компјутерски криминал ќе поднесе кривична пријава против 49-годишен скопјанец, поради објавени сериозни закани по животот на Фејсбук, насочени...

Регион1 ден

Градоначалникот на Нови Сад поднесе кривична пријава против претседателот Вучиќ

Градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска напредна партија, Милош Вучевиќ поднесе кривична пријава, со цел, како што...

Спорт1 ден

Русија исфрлена од Олимписките игри и светското фудбалско првенство

Извршниот одбор на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) го прифатил предлогот на независниот комитет на Агенцијата, руските спортисти поради кршење на...

Свет1 ден

(Видео) Веб-камера снимила туристи во кратер на вулканот, секунди пред ерупцијата

Веб-камера открила најмалку десет туристи во кратерот на вулканот на Вајт ајленд на Нов Зеланд, во момент пред ерупцијата, пренесуваат...

Македонија1 ден

Пронајдени 27 килограми марихуана, приведени две лица од Албанија 

Полицијата пронашла 27 килограми марихуана во автомобил кај селото Кажани-на патот за битолското село Ѓавато. Уапсени се две лица, возачот...

Досие