Контакт

Европа

Лавров: Се надевам дека алијансата e доволно мудра за да спречи војна од широки размери

Објавено пред

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, се надева дека НАТО ќе биде доволно мудар да спречи војна од широки размери, но предупреди дека опасноста од несакани инциденти прераснала во отсуство на нормален дијалог со Русија.

Тој во интервју за „РТ Франција“, одговарајќи на прашањето „дали  вежбите на НАТО во Европа се закана од трета светска војна“, одговори дека верува оти секој ќе биде доволно мудар за да го спречи тоа, но, секако, ние сме многу загрижени, вели Лавров, за целосното отсуство на кој било професионален дијалог меѓу руската војска и НАТО.

Лавров, како што пренесуваат руските медиуми, потсети дека членовите на Советот на НАТО и Русија се сретнаа трипати во последните две години, без никакви резултати.

Според рускиот министер, претставниците на НАТО биле подготвени само за разговори за Украина.

„Се обидувам да останам во рамките на пристојност. Тие прават обиди на уште еден начин Русите да бидат обвинети за сите смртни гревови. Ова е исто така уште еден начин да се задоволат каприците на нашите украински соседи, кои сонуваат бескрајни санкции и не сакаат ништо повеќе отколку Русија секогаш да е предмет на жестоки критики“, изјави Лавров.

Тој додаде дека речиси сите форми на соработка меѓу Русија и НАТО се замрзнати и дека само телефонските контакти помеѓу началникот на Генералштабот на руските вооружени сили, Валериј Герасимов, и командант на сојузничките сили на НАТО во Европа, Кертис Шапаротиј, не се доволни да се елиминираат растечките ризици од несакани инциденти.

Шефот на руската дипломатија смета дека и одбивањето на НАТО да го продолжи дијалогот со Москва произлегува од влијанието на Вашингтон, кој ги забрани контактите на Пентагон со Русија во рамките на своите закони за санкции.

„Јасно е дека никој во НАТО не прави ништо без САД. Верувам дека е апсурдно да се остане заложник на каприците на американски официјални лица“, заклучува Лавров.

Европа

Полициските кордони се повлекуваат од центарот на Лондон

Објавено пред

Лондонската полиција преку „Твитер“ изјави дека сомнителното возило што беше забележано на левиот брег на реката Темза, во центарот на Лондон, е истражено и утврдено е дека немало ништо сомнително.

По спроведената акција, полицискиот кордон почна да се повлекува од центарот.

„Денес, полицијата во пладневните часови го забележа напуштеното возило во Воксхал и по спроведената истрага, заклучивме дека возилото не е сомнително. Кордоните се повлекуваат“, објавија од полицијата.

Претходно, „Ројтерс“ објави дека полицијата го блокирала главниот пат во Воксхал во центарот на Лондон за да го испита напуштеното возило.

Беше објавено дека портпаролот на полицијата објавил дека полициските службеници го испитуваат потенцијално сомнителниот автомобил на левиот брег на реката Темза.

Агенцијата потсети и дека во Велика Британија во сила е второто највисоко ниво на заштита од безбедносни закани по неколкуте напади извршени во таа земја минатата година.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Блокиран центарот на Лондон поради сомнителен автомобил

Објавено пред

Британската полиција го блокира главниот пат во Воксхал, во центарот на Лондон, поради сомнителен автомобил.

Како што пренесе „Ројтерс“, центарот е блокиран бидејќи полицијата го истражува сомнителното напушетно возило.

Се наведува дека портпаролот објавил оти полициските службеници го испитуваат потенцијално сомнителниот автомобил на левиот брег на реката Темза.

Агенцијата вели дека во Велика Британија на сила е второто највисоко ниво на заштита од безбедносни закани по неколкуте напади извршени во таа земја минатата година.

Прикажи повеќе...

Европа

Загина работник при експлозија во фабрика за оружје во Романија

Објавено пред

При експлозија во фабрика за оружје во западниот дел на Романија загина еден работник.

По експлозијата, која се случила во тунелот каде што се тестирало оружјето, избувнал и пожар во фабриката.

Во тунелот имало 19 луѓе и сите успеале да се спасат, освен 50-годишната жена, која според сведоштвата на работниците за тамошните медиуми, нивната колешка се вратила по својата чанта.

Портпаролот на службата за вонредни ситуации, Тристан Фогараси, за АП изјави дека пожарникарите го изгаснале пожарот по два часа.

Во оваа државна фабрика, каде што работат 1.000 луѓе, се произведуваат повеќе модели на пиштоли и друго оружје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Објавена потерницата за Никола Груевски

Министерството за внатрешни работи ја објави националната потерница за експремиерот Никола Груевски, на вебстраницата во делот „Потраги“. МВР по налог...

Македонија20 минути

Полициски „алфи“ влегоа во домот на Груевски

Полициски „алфи“ влегоа во станот на експремиерот Никола Груевски, но внатре не најдоа никој. Полицијата дојде пред домот на Груевски...

Македонија2 часа

СЈО: Во случајот „Империја“ испрани се речиси 11 милиони евра

Во случајот „Империја“ на специјалното јавно обвинителство испрани биле речиси 11 милиони евра, а буџетот на Република Македонија бил оштетен...

Македонија3 часа

МВР го бара Груевски со потерница за издржување на затворската казна

Министерството за внатрешни работи по налог на кривичниот суд распиша потерница по поранешниот премиер Никола Груевски, кој требаше во петокот...

Топ3 часа

ЕЛЕМ повторно склучил милионски договор во четири очи

АД ЕЛЕМ склучил договор во вредност од 92.040.000 денари со приватната фирма „Марковски компани“ од Битола, во постапка на преговарање...

Македонија5 часа

Судот го замрзна имотот на „Орка холдинг“ и „Ексико“

Кривичниот суд замрзна имот на осомничените во случајот „Империја“, меѓу кои се и бизнисменот Орце Камчев и ексдиректорот на УБК,...

Македонија6 часа

ЗНМ: Јавните пари ќе продолжат да се трошат за политичка пропаганда, власта не го исполни ветеното

Здружението на новинарите на Македонија изрази загриженост затоа што во последните измени и дополнувања на Изборниот законик, што по скратена...

Свет6 часа

Трамп со твит за состојбите во Калифорнија ги разгневи пожарникарите и славните личности

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на „Твитер“ ја објасни својата теорија за вистинските виновници за катастрофалниот пожар во Калифорнија. Како што...

Економија7 часа

Бензините поевтинуваат 4 и 4,5 денари

Од ноќеска на полноќ цената на бензините ќе се намали 4 и 4,5 денари, а на дизелот 3 денари, соопшти...

Европа7 часа

Французинка криела дека има двегодишна ќерка и ја чувала во багажникот од автомобилот

На Французинката Рози Марија де Круз ѝ се заканува затворска казна од 20 години во судењето што почна денес поради...

Регион10 часа

Мицотакис: Нема да гласаме за ратификација на преспанскиот договор

Претседателот на најголемата опозициска партија во Грција, „Нова демократија“, Киријакос Мицотакис го повтори партискиот став, дека нема да дадат поддршка...

Македонија11 час

,,Се молиме ветрот да не го промени правецот, бидејќи за минута може да изгори селото”, сведочат жителите на Селци

Една недела над селото Селци, на падините на планината Стогово, гори шумата, во која има борови и дабови дрва. Во...

Македонија1 ден

(Видео) Од 1 декември нема да дозволиме зависници да доаѓаат во Кисела Вода, жителите се судрија со претставник од Општината

Жителите на Кисела Вода им дадоа рок на властите до крајот на месецов да го дислоцираат Центарот за превенција и...

Македонија1 ден

И последниот амандман доби „зелено светло“ од Комисијата за уставни прашања

Со девет гласа „за“, пет „против“ и без воздржани, собраниската Комисија за уставни прашања попладнево го усвои последниот нацрт-амандман, со...

Економија1 ден

Усвоен ребалансот на Буџетот – 3 милијарди денари за општините, намалени проекциите за економски раст

Општините ќе добијат 3 милијарди денари за покривање на долговите, нивото на буџетски дефицит е задржано, а намалени се проекциите...

Македонија1 ден

Партијата на Бачев за Василевски: Охриѓани велат дека е превртлив и е дел од масонски организации

Еден ден по расправијата во Охрид помеѓу лидерот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев и пратеникот Сашо Василевски, од партијата на...

Македонија1 ден

Интервју на Димитров за „Велт“: Веруваме дека Грците ќе го исполнат ветеното

Топката е засега кај нас. Ние веруваме дека Грците ќе го направат она што го ветија. Ова е најдобриот компромис...

Македонија1 ден

Граѓански собир за дислокација на Центарот за зависници во Кисела Вода

По иницијатива на поголем број на граѓани кои жиевеат во општина Кислеа Вода денеска ќе се одржи граѓански собир на...

Европа1 ден

Австрија откри уште еден случај на шпионажа во корист на Русија

Канцеларијата на австриското државно обвинителство за борба против економскиот криминал и корупција започна истрага против австриски контраразузнавачки агент, кој е...

Топ1 ден

Кривична пријава за стружанец оти одгледувал канабис под пластеници

Стружанецот М.К. (52) од селото Корошишта доби кривична пријава отккао полиција во неговата фарма под пластеници нашла 10 стебла канабис....

Досие