Контакт

Свет

Лавров: Скрипал бил отруен со агенс од западно производство

Објавено пред

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров изјави дека во нападот врз двојниот агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија бил користен нервен агенс од западно производство.

Контра обвинувањата, Лавров ги заснова врз анализа на швајцарска лабораторија.

Лавров рече дека Москва добила доверливи информации од лабораторија во швајцарскиот град Шпиц, која ги анализирала примероците од нервен агенс, пронајден во Солсбери, на барање на Организацијата за забрана на хемиско оружје.

Руските медиуми пренесоа дека се работи за супстанца „БЗ“ која била во составот на вооружувањата на САД, Велика Британија и други членки на НАТО, додека Русија не произведувала таква супстанца.

Организацијата за забрана на хемиско оружје претходно, како што тврдеше Британија, потврди дека во нападот врз Скрипал на 4-ти март бил користен нервен агенс, меѓутоа без да прецизира чија е одговорноста за нападот.

Лондон ја обвини Москва дека стои зад обидот за труење извршено со употреба на супстанцата „новичок“. Русија ги отфрли обвинувањата.

Регион

Во Задар коронавирусот се проширил на свадба со 300 гости

Објавено пред

Во областа на Задар заразени се уште три лица, кои биле во контакт со заболен здравствен работник што пред пет дена бил на свадба со 300 гости.

„Заболената млада жена, која е здравствен работник, пред пет дена била на свадба во областа на Задар. Утрово не контактираа повеќе луѓе од таа венчавка. Опишаа симптоми карактеристични за инфекција со коронавирус. Ние ги тестиравме и сите тие се позитивни“, потврди за новинарите епидемиологот Алан Медиќ.

Со оглед на тоа дека на свадбата имало 300 луѓе, Медиќ очекува да има и други со слични симптоми во наредните денови.

„Апел до сите кои биле во близок контакт со заразените да се јават кај матичниот лекар или епидемиолошката служба со цел да се одреди мерка за самоизолација. Исто така, ги замолувам сите што биле на свадбата да се однесуваат одговорно во наредните денови”, рече Медиќ додавајќи дека досега сите откриени случаи се со благи симптоми.

Како што кажа епидемиологот, добра вест е дека заболените се претежно млади луѓе чија клиничка слика не е тешка, односно се карактеризира со главоболка или малку покачена температура. Сепак, ризично е тоа што овие млади луѓе се жариште на инфекција што може да ги загрози постарите и хронично болните.

Во моментов во самоизолација се 40 лица кои биле на свадбената прослава.

Прикажи повеќе...

Регион

Вулин: Ова е обид за државен удар, вечерва се радуваат сите непријатели на Србија

Објавено пред

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер по ред во Белград не е протест против мерките за борбата против коронавирусот, туку обид за пуч.

„Сите непријатели на Србија се среќни вечерва. Гледајќи го центарот на Белград, Нови Сад, како горат, како се напаѓа српската полиција, сограѓаните, како се уништува сè во оваа земја, на тоа среќни можат да бидат само непријателите на Србија“, рече Вулин во телефонско вклучувње.

„Од српските власти се бара да се повлечат настрана и да дозволат разни силеџии, фашисти и екстремисти да се обидат да ја преземат власта без избори“, додаде Вулин, повторувајќи дека собирите немаат никаква друга цел освен обиди за насилство и државен удар.

Тој порача дека настаните пред националното собрание не се ништо друго освен обид за разгорување на граѓанска војна.

„Српската држава ќе победи, државата мора да победи, ние ќе го зачуваме владеењето на правото бидејќи правната држава и силата на законот мора да го победат насилството“, заклучи Вулин.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Црна Гора потврдени 53 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во последните 24 часа, во Црна Гора се регистрирани 53 нови случаи на инфекција со коронавирус од 392 спроведени тестирања.

Регистрирани се 35 нови случаи во Подгорица, шест во Цетиње, пет во Бјело Пољe, три во Бар, два во Будва и по еден во Плевља и Никшиќ.

„Во текот на денот пристигна еден извештај за сомнителна смрт која се поврзува со коронавирус. Во тек е лабораториска обработка. Вкупниот број потврдени смртни случаи од почетокот на јуни од Ковид-19 е осум. Вкупно се опоравиле петмина пациенти“, се вели во соопштението на Институтот за јавно здравје.

Од почетокот на јуни, вкупниот број на регистрирани случаи е 636, а бројот на активни 623.

 

 

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Регион8 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, вечерва се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион10 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион11 час

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет13 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион15 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија16 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија16 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија18 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион19 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион19 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион20 часа

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија21 час

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет21 час

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет22 часа

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет22 часа

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија22 часа

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион22 часа

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите што од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија, Александар...

Свет1 ден

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион2 дена

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија2 дена

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Досие