Контакт

Свет

Лавров: Неосновани се обвиненијата на САД дека Русија го крши Договорот за отворено небо

Објавено пред

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека обвинувањата на САД против Русија за кршење на Договорот за отворено небо се неосновани, додавајќи дека Вашингтон можеби веќе донел одлука да се повлече од договорот, пренесува „Спутник“.

Минатата недела американската морнарица изјави дека руски борбен авион Су-35 извел брз маневар пред американскиот авион за набљудување „П-8А Посејдон“ при пресретнувањето над Средоземното Море.

Уште во октомври 2019 година се појавија извештаи во врска со намерата на администрацијата на Трамп да се повлече од Договорот за отворено небо. Договорот им овозможува на своите 35 потписнички, вклучително и Русија и САД, да изведуваат беспилотни летови за воздушен надзор над териториите на други земји за да го потврдат почитувањето на договорите за разоружување.

Договорот, потпишан во март 1992 година, стапи на сила дури во јануари 2002 година. Русија, еден од првите потписнички, го ратификуваше договорот во мај 2001 година.

Европа

Белгија пред воведување на најстроги мерки против коронавирусот

Објавено пред

Белгија би можела да се врати во најстрогиот модел на карантин доколку нема намалување на случаите на коронавирус, изјави Ив ван Летем.

„Можеби ќе треба да разгледаме дури и повеќе ограничувачки мерки од сегашните, кои би биле како оние од март и април“, изјави еден од главните вирусолози за весникот „Последниот час“.

Ван Летем, кој се обраќа скоро секој ден на конференции по повод Ковид-19, рече дека само вакцина или ефикасен лек може да ја запре пандемијата, објави „Ројтерс“.

Министерот за здравство Франк Вандербрук во неделата изјави дека Брисел и јужниот дел на Валонија се наоѓаат на работ на цунами, со ситуацијата далеку полоша од кое било друго место во Европа.

Тој објасни дека цунами би значело дека надлежните институции изгубиле контрола над ситуацијата.

Белгија има 11 милиони жители, а во понеделникот имаше 7.876 новоинфицирани со коронавирус.

Прикажи повеќе...

Свет

Група рибари донеле коронавирус на Нов Зеланд

Објавено пред

Риболовната екипа која дојде во Нов Зеланд со чартер-лет, го донесе коронавирусот со себе, соопштија претставниците на Министерството за здравство на Нов Зеланд.

Тие наведуваат дека 11 лица се позитивни на коронавирус и дека се очекуваат резултатите за уште 14 лица.

Членовите на тимот биле во карантин во хотел во Крајстчрч откога пристигнале, а за нив било утврдено дека се позитивни за време на рутинското тестирање, објави АП.

Веста би можела да ги разниша напорите на Нов Зеланд за рестартирање на рибарската индустрија, која имаше проблем да најде локални жители да работат на бродовите.

Џереми Хелсон, извршен директор на компанијата „Сифуд“ од Нов Зеланд, изјави дека сите рибари биле тестирани негативно пред да полетаат за Нов Зеланд.

„Додека сè уште го чекаме конечниот број на заразени рибари, фактот дека сите се во карантин покажува дека нашиот систем функционира добро“, рече Хелсон.

Не е познато кои националности се заразени, иако е познато дека одреден број рибари дошле од Русија и од Украина претходните денови.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска 890 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, осум лица починале, а бројот на активни случаи е 5.519.

Меѓу нив, 574 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 32 се на апарати за дишење.

Од 25 февруари 2020 година, кога беше забележан првиот случај во Хрватска, регистрирани се вкупно 26.863 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 382 починале. Вкупно оздравеле 20.962 лица, од кои 433 во последните 24 часа.

Во моментов има 22.372 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 406.519 лица, од кои 5.883 во последните 24 часа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување...

Европа1 час

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија2 часа

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија2 часа

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Свет2 часа

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб. „Четириесет и девет...

Свет3 часа

Ирска воведе најстроги мерки против коронавирусот во Европа

Ирскиот премиер Михаел Мартин го потврди враќањето на највисоко, петто, ниво на ограничувања во борбата со коронавирусот, кое ќе трае...

Свет3 часа

Норвешки лекар тврди дека коронавирусот мутирал

Нова мутација на САРС-КоВ-2 коронавирус е откриена во Норвешка, тврди главниот лекар на општината Трондхајм, Тове Рестад. Од друга страна,...

Македонија17 часа

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет18 часа

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Македонија20 часа

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија21 час

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Македонија21 час

Филипче: Ситуацијата е навистина сериозна, следен чекор би бил полициски час

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот....

Свет21 час

Европската агенција за лекови ќе ги разгледа резултатите од студијата на СЗО за лекот ремдесивир

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ги разгледа резултатите од студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за антивирусниот ремдесивир, што...

Македонија21 час

(Видео) Пендаровски: Научните аргументи и вистината за јазикот се на наша страна и од нив никој разумен не може да се откаже

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Овогодишниот...

Топ22 часа

Инспекторите растурија свадба во Глумово со 250 гости, следи кривична пријава

Инспекторите откриле уште еден случај на масовно непочитување на мерките против коронавирус во околината на Скопје. Синоќа во периодот од...

Македонија22 часа

Од отворањето на градинките, од корoнавирус заболеле 18 деца и 55 вработени

Од отворањето на градинките на 9 септември досега од коронавирус заболеле 18 деца и 55 вработени, информира министерката за труд...

Македонија24 часа

Приведен кумот на поранешниот премиер Никола Груевски, за плацевите на Водно

По наредба на Обвинителството за организиран криминал и корупција, полицијата утрово го приведе Ристо Новачевски, кум на Никола Груевски, а...

Свет1 ден

(Видео) Запалени две цркви на протестите во Чиле

Најмалку две цркви се запалени во главниот град на Чиле, а илјадници луѓе се собраа на улиците на првата годишнина...

Европа1 ден

(Видео) „Фајзер“ произведе стотици илјади дози вакцина против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Фајзер“ објави видео кое покажува дека веќе има произведено стотици илјади дози вакцина против коронавирус во својата белгиска...

Свет1 ден

Научниците предупредуваат: Заразата со коронавирус на отворено не е невозможна, но е ретка

И покрај тоа што речиси целиот документиран пренос на коронавирус се случил во затворен простор, експертите велат дека е оправдано...

Досие