Контакт

Европа

Лагард поднесе оставка: Тоа е во најдобар интерес на ММФ

Објавено пред

Кристин Лагард поднесе оставка од лидерската позиција во Меѓународниот монетарен фонд, која ќе стапи во сила во средината на септември. Таа ќе биде новата претседателка на Европската централна банка.

Лагард изјавила дека со нејзината оставка го отвора патот на ММФ да избере нов лидер.

„Со голема јасност во врска со процесот за мојата номинација за претседател на Европската централна банка и времето што ќе биде потребно за тоа донесов одлука која е во најдобар интерес за ММФ“, рекла Лагард.

Нејзината оставка следува две недели по нејзината номинација на 2 јули за местото претседател на ЕЦБ. Таа не поднесе веднаш оставка во ММФ бидејќи беше неизвесно дали новиот Европски парламент ќе ги одобри неа и другите кандидати да застанат на лидерските позиции на ЕУ.

Ако биде прифатена, на 31 октомври Лагард ќе го налседи Марио Драги.

Европа

Објавен идентитетот на возачот на камионот во кој беа пронајдени 39 лешeви

Објавено пред

Возачот на камионот кој беше уапсен откако во приколката на товарното возило во Есекс, Англија беа пронајдени 39 безживотни тела е 25-годишниот, Мо Робинсон од Северна Ирска.

Тој е уапсен под сомнение за убиство во врска со смртта на 39 лица.

Белгиските истражители најавија дека започнуваат истрага за утврдување на трасата на камионoт низ Белгија, откако беше објавено дека тоа е земјата од која камионот влегол во Велика Британија.

Ерик Ван Дајс, портпарол на белгиското федерално обвинителство, рече дека најверојатно камионот отпловил кон Велика Британија од пристаништето Зебригж.

Откако беше пронајден од британската полиција, камиот под тешка придружба ја напушти индустриската област Вотерглејд во Есекс, на безбедна локација во близина на Тилбери, каде ќе бидат извадени телата на загинатите.

Станува збор за приколка-ладилник, што ја отвора можноста дека луѓето замрзнале додека камионот ги пренесувал за Британија.

Каминот марка „сканија“ е со бугарски регистерски ознаки, но бугарското Министерство за надворешни работи соопшти дека е малку веројатно оти загинатите се бугарски државјани. Бугарскиот премиер Бојко Борисов објасни дека камионот во 2017 година бил регистриран во Бугарија од државјанка на Ирска, по што веќе не се вратил во оваа земја.

Полицијата верува дека камионот во Есекс пристигнал со траект од Северна Ирска.

„Веруваме дека камионот го напуштил пристаништето веднаш по 1:05. Возачот на камионот, 25-годишник од Северна Ирска, останува во притвор под сомнение за убиство”, стои во полициското соопштение.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Моментот кога камионот со 39 мртовци пристигнува на својата дестинација

Објавено пред

Надзорни камери го регистрирале моментот кога камионот во кој беа пронајдени 39 мртви тела, стигнал на дестинацијата во индустриска зона на англискиот град Есекс.

Камионот бил снимен од камери на објект во Индустрискиот парк Вотерглејд, а снимката прикажува како камионот минува низ индустрискиот комплекс само половина час пред амбулантата да ги открие мртвите тела на 38 возрасни лица и еден тинејџер.

Камионот марка „сканија“ потекнува од Бугарија, но според досегашните информации, сопственикот е од Северна Ирска. Возилото влегло во Велика Британија пред еден ден, преку пристаништето Холихед.

Станува збор за приколка-ладилник, што ја отвора можноста дека луѓето замрзнале додека камионот ги пренесувал за Британија.

Возачот на камионот, според информациите што им се достапни на британските медиуми, е 25-годишник од Северна Ирска и е уапсен.

Британската полиција попладнево објави дека камионот во Велика Британија влегол од Белгија.

Прикажи повеќе...

Европа

Борисов: Камионот со 39 безживотни тела не бил во Бугарија од 2017

Објавено пред

Починатите лица пронајдени во камион во Велика Британија не можеле да се качат во Бугарија, бидејќи возилото не влегло во нашата земја од регистрацијата во 2017 година, изјави денеска бугарскиот премиер, Бојко Борисов.

Тој истакна дека Бугарија соработува со британските власти во истрагата, пренесе агенцијата „Ројтерс“, повикувајќи се на изјава за бугарската приватна телевизија БТВ.

„Камионот во 2017 година е регистриран во Бугарија од државјанка на Ирска. Потоа заминал од земјата и никогаш повторно не се вратил. Така што на ниту еден начин не можеме да бидеме поврзани, освен преку регистарските таблички на камионот“, истакна Борисов.

Во камион во британскиот град Есекс денеска беа пронајдени безживотни тела на 39 мажи, а уапсен е 25-годишниот возач од Северна Ирска поради сомнеж дека тој го извршил убиството.

Полицијата во Есекс соопшти дека меѓу убиените, имало и еден тинејџер.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа45 минути

Објавен идентитетот на возачот на камионот во кој беа пронајдени 39 лешeви

Возачот на камионот кој беше уапсен откако во приколката на товарното возило во Есекс, Англија беа пронајдени 39 безживотни тела...

Европа3 часа

Борисов: Камионот со 39 безживотни тела не бил во Бугарија од 2017

Починатите лица пронајдени во камион во Велика Британија не можеле да се качат во Бугарија, бидејќи возилото не влегло во...

Топ5 часа

Скопјанец тешко повреден откако паднал од петтиот кат на зграда во Аеродром

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција...

Македонија5 часа

Заев: Јас ќе бидам кандидат за премиер и ќе ја водам кампањата

Јас ќе ја водам кампањата и ќе бидам канидидат за премиер, изјави првиот човек на Владата, Зоран Заев. Одговарајќи на...

Македонија7 часа

Европскиот Парламент утре ќе гласа за резолуцијата со која го поддржува проширувањето на ЕУ

Европскиот Парламент ќе гласа утре за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија...

Македонија9 часа

Мицотакис: Преспанскиот договор е нагативен за нас, но ја поддржуваме европската перспектива на Западен Балкан

Грција ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан, не само затоа што тоа ќе биде фактор за стабилност...

Европа10 часа

Јункер во последниот говор: Чувај се Европо и бори се против национализмот

Претседателот на Европската Комисија во заминување, Жан Клод-Јункер предупреди дека Европа слабее демографски, економски и политички, како и дека самата...

Македонија11 час

Уште четири земји треба да го ратификуваат протоколот за НАТО

Владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија преку соопштение информира дека преостануваат ратификации од уште четири земји членки, до официјално пристапување во НАТО....

Македонија12 часа

Независната пратеничка група ја поздрави одлуката на САД за ратификација на протоколот за НАТО

Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија упати благодарност до амбасадорката на САД во земјава, Кејт Мари...

Македонија12 часа

Европарламентот со вонредна резолуција повторно ќе бара преговори со Македонија

Европскиот Парламент денеска на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за...

Македонија13 часа

Сончево и топло со температура до 30 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб ветер од источен правец. Минималната температура ќе се движи од 1...

Свет24 часа

Пропадна планот на Џонсон за брегзитот

Британските законодавци го одобрија предлог-законот на премиерот Борис Џонсон за брегзитот, но одбија да биде усвоен во рок од три...

Свет1 ден

(Видео) Путин и Ердоган го објавија планот за Сирија

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, по средбата со рускиот претседател Владимир Путин, која траеше повеќе од шест часа, соопшти...

Македонија1 ден

Одобрени 60 милиони денари за чистење на линданот во ОХИС

Владата на денешната 160-та редовна седница донесе одлука за одобрување 60.000.000 денари од буџетот за 2019 година за чистење на...

Македонија1 ден

САД го ратификува протоколот за членство на земјата во НАТО

Сенатот на САД попладнево го изгласа протоколот за членство на Македонија во НАТО. За протоколот гласаа 92 сенатори, а двајца...

Топ1 ден

Момче од Швајцарија повредено при пад на Матка

Изутринава, во 8.40 часот, од Ургентниот цетар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека вчера со тешки телесни повреди...

Македонија1 ден

Одбиени барањата на Јанева и Боки 13 за укинување на притворот

Основниот кривичен суд Скопје ги одби барањата за укинување на мерката притвор на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и...

Македонија1 ден

Вучиќ: Дали за косовското прашање ќе добиеме гаранции од ЕУ какви што доби Северна Македонија?

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за австрискиот весник „Стандард“ ја исклучи можноста Белград да го признае Косово во актуелните...

Македонија1 ден

(Видео) Нови вработувања и подобри услови за истражувачка работа бараат од Институтот за хемија

Создаваме способни оформени кадри кои заминуваат во странство бидејќи со години не се овозможуваат вработувања на млади соработници, уловите за...

Македонија1 ден

Ѓоко Поповски повторно доби 9 години затвор за набавката на полициски возила

Судијката Добрила Кацарска попладнево повторно го осуди на казна затвор од 9 години поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, откако...

Досие