Контакт

Свет

Лани биле убиени повеќе од 10 000 деца во светот

Објавено пред

Повеќе од 10 000 деца биле убиени или осакатени во вооружени напади ширум светот во текот на минатата година, се наведува во новиот извештај на Обединетите нации.

Регистрирани се повеќе од 21 000 случаи на кршење на правата на децата, што е многу повеќе во однос на претходната година. Меѓу случаите има деца кои биле жртви на силување, но и деца кои биле принудени да станат борци или извеле напади врз училишта и болници.

Во конфликтот во Јемен се убиени или повредени повеќе од 1 300 деца, а Обединетите нации ја обвинија арапската коалиција која со поддршка на САД се бори во земјата, за најмалку половина од бројот на жртви.

Свет

Израел ќе набави шест милиони дози вакцини за деца од пет до 11 години

Објавено пред

Израел ќе набави шест милиони дози вакцини од „Фајзер/Бионтек“ на почетокот на јануари за да помогне во кампањата за вакцинација на децата на возраст од пет до 11 години.

Кампањата се очекува да започне во следните недели, откако американската Агенција за храна и лекови (ФДА) ќе ја одобри вакцината, објави „Тајмс оф Израел“, повикувајќи се на радиото „Кан“.

Радио извештајот додава дека Израел во моментов има доволно вакцини за да започне кампања за вакцинација и дека новиот контингент ќе служи и како засилувач на дозата за тинејџерите на возраст од 12 до 15 години во јануари, кога ќе им дојде редот за третата доза.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Објавено пред

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и министерот за одбрана Матеј Тонин. Според словенечката телевизија, премиерот добил смртни закани во пратка која била испратена на негова приватна адреса, што го потврдиле и од кабинетот на премиерот.

Полицијата го истражува случајот, пренесува Хина.

Медиумите објавија дека Јанша и Тонин во петокот добиле писма на нивните адреси, кои содржеле смртни закани и во кои имало „муниција од поголем калибар“, а заканите биле испратени и до членовите на семејството на Јанша.

Нова24.тв, основана од Словенечката демократска партија (СДС) на Јанша, вели дека ова не е првпат на ваков начин да му се закануваат на словенечкиот премиер.

Телевизијата на својот портал оцени дека е очигледно дека тоа е „последица на создавање психоза од мејнстрим медиумите“.

„ Дали конечно ќе ги отрезни оние кои се уште веруваат во добрите намери на потомците на комунистичката револуција“, се вели во текстот.

Јанша често ги обвинува мејнстрим медиумите дека од политички причини се на страната на левицата, која сака да ја собори неговата влада, како и тоа дека медиумите и левичарската опозиција стојат зад протестите кои бараат предвремени избори.

Прикажи повеќе...

Свет

Возач во трка во Teксас изгуби контрола и удри во гледачите – загинаа две деца, а осум се повредени

Објавено пред

Две момчиња загинаа, а осум лица се повредени кога возач изгуби контрола за време на мото трка во Тексас на пистата на аеродромот и удри во гледачите, соопштија властите.

Шестгодишно и осумгодишно момче загинаа вчера попладне, на настан наречен „Аеродромски војни 2“ на аеродромот во округот Кервил-Кер, соопшти полицијата, пренесе АП.

Настанот го следеа илјадници луѓе, а возачите се тркаа по пистата натпреварувајќи се за парична награда.

Возачот изгубил контрола и излетал од пистата, удирајќи во паркирани возила и гледачи кои ги следеле трките. Повредените биле пренесени во различни болници, меѓу кои и 46-годишна жена која била во критична состојба.

Се верува дека повеќето од другите повредени не добиле повреди опасни по живот, иако состојбата на 26-годишен маж е непозната, соопштија властите.

Во болница превентивно се пренесени четиригодишно момче и тримесечно девојче.

Властите не го соопштија идентитетот на двете деца кои беа убиени во инцидентот што се случи на околу 97 километри северозападно од Сан Антонио.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион4 часа

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија5 часа

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ7 часа

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Регион8 часа

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион10 часа

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет11 час

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ11 час

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија1 ден

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија1 ден

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Македонија1 ден

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Свет1 ден

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Македонија1 ден

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720 примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472...

Свет1 ден

Австрија ги заострува мерките – воведува „локдаун“ за невакцинираните

Во Австрија од 1 ноември вработените ќе можат да доаѓаат на работа само доколку се вакцинирани, ако прележале коронавирус или...

Регион2 дена

Хрватските граѓани од денеска во САД можат да патуваат без визи

Од денеска на хрватските граѓани им е овозможено да патуваат во САД без виза, објави Американската амбасада во Загреб. Оваа...

Свет2 дена

Нови детали: На снимањето на филмот имало и други проблеми и инциденти

Пиштолот од кој актерот Алек Болдвин пукаше на снимањето на филм и ја уби директорката на фотографија, му го дал...

Македонија2 дена

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија2 дена

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет2 дена

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет2 дена

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Досие